kcm_autostart - en to pl translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
pl: "%1" nie jest bezwzględnym adresem url.

en: "%1" does not exist.
pl: "%1" nie istnieje.

en: "%1" is not a file.
pl: "%1" nie jest plikiem.

en: "%1" is not readable.
pl: "%1" nie jest do odczytu.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
pl: Zatrzymaj

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
pl: Uruchom

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
pl: Nazwa:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
pl: Stan:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
pl: Ostatnio włączony dnia:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
pl: Nie można wczytać dzienników. Spróbuj odświeżyć.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
pl: Odśwież

en: Make Executable
pl: Uczyń wykonywalnym

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
pl: Plik '%1' musi być wykonywalnym, aby móc go uruchomi przy wylogowywaniu.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
pl: Plik '%1' musi być wykonywalnym, aby móc go uruchomi przy logowaniu.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
pl: Dodaj nowy

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
pl: Aplikacja…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
pl: Skrypt logowania…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
pl: Skrypt wylogowywania…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
pl: %1 jeszcze się nie uruchomił. Szczegóły będą dostępne po ponownym uruchomieniu systemu.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
pl: Jeszcze się nie uruchomił

[ctx: @action:button]
en: See properties
pl: Zobacz właściwości

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
pl: Usuń wpis

en: Applications
pl: Programy

en: Login Scripts
pl: Skrypty wykonywane na wejściu

en: Pre-startup Scripts
pl: Skrypty wykonywane przed uruchomieniem

en: Logout Scripts
pl: Skrypty wykonywane na wyjściu

en: No user-specified autostart items
pl: Nie ma żadnych rzeczy określonych przez użytkownika do samo-uruchomienia

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
pl: Naciśnij przycisk <interface>Dodaj nowy</interface>, aby dodać wpis

en: Choose Login Script
pl: Wybierz skrypty wykonywany po zalogowaniu

en: Choose Logout Script
pl: Wybierz skrypty wykonywany przed wylogowaniem

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
pl: Uruchomione

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
pl: Nieuruchomione

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
pl: Uruchamianie

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
pl: Zatrzymywanie

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
pl: Napotkano błąd przy pobieraniu odpowiedzi wywołania GetAll %1

en: Failed to open journal
pl: Nie udało się otworzyć dziennika
