plasma-desktop - en to pa translation catalogue (87 entries)

en: No fingerprint device found.
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Retry scanning your finger.
pa: ਆਪਣੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਮੁੜ ਸਕੈਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Swipe too short. Try again.
pa: ਬਹੁਤ ਕਾਹਲੀ ਨਾਲ ਘਸਾਇਆ। ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Finger not centered on the reader. Try again.
pa: ਉਂਗਲ ਰੀਡਰ ਦੇ ਕੇਂਦਰ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Remove your finger from the reader, and try again.
pa: ਰੀਡਰ ਤੋਂ ਆਪਣੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Fingerprint enrollment has failed.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਦਾਖਲਾ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
pa: ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਬਚੀ ਹੈ, ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਹੋਰ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ।

en: The device was disconnected.
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਸੀ।

en: An unknown error has occurred.
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Change Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Set Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Confirm password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ

en: Passwords must match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦੇ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: Change Wallet Password?
pa: ਵਾਲਟ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣਾ ਹੈ?

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਲਾਗਇਨ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲ ਲਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਮੂਲ ਕੇ-ਵਾਲਟ ਲਈ ਵੀ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਮਿਲਦੇ ਪਾਸਵਰਡ ਲਈ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: What is KWallet?
pa: ਕੇਵਾਲਿਟ ਕੀ ਹੈ?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
pa: ਕੇ-ਵਾਲਟ ਬੇਤਾਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੇ ਹੋਰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਸੋਤਾਂ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਮੈਨੇਜਰ ਹੈ। ਇਹ ਇਸ ਦੇ ਖੁਦ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਲਾਕ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਗਇਨ ਪਾਸਵਰਡ ਤੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਦੋਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਇਹ ਲਾਗਇਨ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅਣ-ਲਾਕ ਹੋ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੇ-ਵਾਲਟ ਲਈ ਖੁਦ ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਭਰਨਾ ਪੈਂਦਾ ਹੈ।

en: Change Wallet Password
pa: ਵਾਲਿਟ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Leave Unchanged
pa: ਨਾ-ਬਦਲਿਆ ਹੀ ਛੱਡੋ

en: Create User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਬਣਾਓ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Username:
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ:

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ

en: Account type:
pa: ਖਾਤੇ ਦੀ ਕਿਸਮ:

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Confirm password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ:

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਪਹਿਲੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਵੱਡੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਤੀਜੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਚੀਚੀ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ ਸੱਜੇ ਅੰਗੂਠੇ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਪਹਿਲੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਵੱਡੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਤੀਜੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਚੀਚੀ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ ਖੱਬੇ ਅੰਗੂਠੇ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਦਬਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਪਹਿਲੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਵੱਡੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਤੀਜੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਸੱਜੀ ਚੀਚੀ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ ਸੱਜੇ ਅੰਗੂਠੇ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਪਹਿਲੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਵੱਡੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਤੀਜੀ ਉਂਗਲ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੀ ਖੱਬੀ ਚੀਚੀ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਸੈਂਸਰ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ ਖੱਬੇ ਅੰਗੂਠੇ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਘਸਾਓ।

en: Configure Fingerprints
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Re-enroll finger
pa: ਉਂਗਲ ਮੁੜ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Delete fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਹਟਾਓ

en: No fingerprints added
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ ਜੋੜੇ

en: Users
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ

[ctx: @action:button As in, 'add new user']
en: Add New…
pa: ਨਵਾਂ ਜੋੜੋ…

[ctx: @action:button]
en: Add New User…
pa: ਨਵਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜੋੜੋ…

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦੇ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਪੇਸ ਦੱਬੋ

en: Pick a finger to enroll
pa: ਦਾਖਲ ਕਰਨ ਲਈ ਉਂਗਲ ਚੱਕੋ

[ctx: @title]
en: Change Avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
pa: ਇਹ ਕੁਝ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @item:intable]
en: Dragon's Fruit
pa: ਡਰੈਨ ਫ਼ਲ

[ctx: @item:intable]
en: Sweet Potato
pa: ਮਿੱਠਾ ਆਲੂ

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਨੀਲਾ

[ctx: @item:intable]
en: Burnt Charcoal
pa: ਸੜਿਆ ਚਾਰਕੋਲ

[ctx: @item:intable]
en: Rich Hardwood
pa: ਰਿਚ ਹਾਰਡਵੁੱਡ

[ctx: @action:button]
en: Go Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: @action:button]
en: Initials
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
pa: …ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @title]
en: Choose a picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
pa: ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਆਈਕਾਨ

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਅਵਤਾਰ ਥਾਂ ਆਈਕਾਨ

en: Change avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਬਦਲੋ

en: Email address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ:

en: Delete files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Keep files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਖੋ

en: Delete User…
pa: …ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Configure Fingerprint Authentication…
pa: …ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
pa: ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਅਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਤੇ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ ਵਲੋਂ ਮੰਗ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਦੇਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।<nl/><nl/>ਸਿਸਟਮ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਨਾਲ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨਾ ਹਾਲੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not get permission to save user %1
pa: ਸੰਭਾਲੇ ਹੋਏ ਵਰਤੋਂਕਾਰ %1 ਲਈ ਇਜਾਜ਼ਤ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: There was an error while saving changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: Failed to resize image: opening temp file failed
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਲਿਖਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Your Account
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ

en: Other Accounts
pa: ਹੋਰ ਖਾਤੇ
