plasma-workspace - en to pa translation catalogue (76 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
pa: ਇੰਪੀਰੀਅਲ ਯੂਕੇ

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
pa: ਇੰਪੀਰੀਅਲ ਯੂ.ਐਸ.

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
pa: ਮੈਟਰਿਕ

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
pa: ਪੱਤਰ

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਕਾਰਪੋਰੇਸ਼ਨ

[ctx: Department name]
en: Development Department
pa: ਵਿਕਾਸ ਵਿਭਾਗ

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
pa: ਪੰਜਾਬੀ-ਇਮਾਰਤ

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
pa: ਮੁੱਖ ਸੜਕ

[ctx: House number]
en: House 1
pa: ਘਰ 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
pa: ਕਮਰਾ 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
pa: ਮੰਜ਼ਲ 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
pa: ਡਾਊਨਟਾਊਨ

[ctx: Town or city]
en: City
pa: ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
pa: ਰਾਜ

[ctx: Family names]
en: FamilyName
pa: ਪਰਿਵਾਰਿਕ ਨਾਂ

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
pa: ਪਰਿਵਾਰਿਕ ਨਾਂ

[ctx: First given name]
en: FirstName
pa: ਨਾਂ ਦਾ ਪਹਿਲਾਂ ਹਿੱਸਾ

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
pa: ਨਾਂ ਦਾ ਪਹਿਲਾਂ ਹਿੱਸਾ

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
pa: ਹੋਰ ਕੋਈ ਨਾਂ

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
pa: ਵਾਧੂ ਨਾਂ

[ctx: Profession]
en: Profession
pa: ਕਿੱਤਾ

[ctx: Salutation]
en: Doctor
pa: ਡਾਕਟਰ

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
pa: ਡਾ.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
pa: ਡਾ.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
pa: ਇਸ ਲੋਕੇਲ ਲਈ ਮਿਸਾਲ ਲੱਭੀ ਨਹੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
pa: <command>localectl</command> ਟੂਲ ਵਰਤ ਕੇ ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਮੌਜੂਦ ਲੋਕੇਲ ਲੱਭੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ। ਇਸ ਬਾਰੇ ਬੱਗ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ <link>https://bugs.kde.org</link> ਦਿਓ।

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
pa: %1 (ਬਰਾਜ਼ੀਲ)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
pa: ਵਰਤਣਯੋਗ `check-language-support` ਨਹੀ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
pa: check-language-support ਫ਼ੇਲ੍ਹ ਹੈ, ਆਉਟਪੁੱਟ: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
pa: ਸਭ ਗ਼ੈਰ-ਮੌਜੂਦ ਪੈਕੇਜ ਹੱਲ਼ ਹੋਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
pa: ਪੈਕੇਜ %1 ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫ਼ੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Another process is already running, please retry later
pa: ਹੋਰ ਕਾਰਵਾਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਜਾਰੀ ਹੈ, ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: Unauthorized to edit locale configuration file
pa: ਲੋਕੇਲ ਸੰਰਚਨਾ ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
pa: `/etc/locale.gen` ਫ਼ਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Can't locate executable `locale-gen`
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ `locale-gen` ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Default for System
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਮੂਲ

en: Default
pa: ਮੂਲ

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੂਲ C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
pa: %1 ਲਈ ਮੂਲ

[ctx: @info:title]
en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

[ctx: @info:title]
en: Numbers
pa: ਅੰਕ

[ctx: @info:title]
en: Time
pa: ਸਮਾਂ

[ctx: @info:title]
en: Currency
pa: ਮੁਦਰਾ

[ctx: @info:title]
en: Measurements
pa: ਮਾਪ

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
pa: ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਆਕਾਰ

[ctx: @info:title]
en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: @info:title]
en: Name Style
pa: ਨਾਂ ਦਾ ਢੰਗ

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
pa: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੂਲ

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
pa:  (%1 ਲਈ ਮਿਆਰੀ ਫ਼ਾਰਮੈਟ)

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
pa: ਹੋਰ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਨੂੰ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖਣ ਨਾਲ ਕੁਝ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦਾ ਰਵੱਈਆ ਅਜੀਬ ਹੋਵੇਗਾ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਹੋਰ ਸਾਰੀਆਂ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਦਿਓ।

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
pa: ਭਾਸ਼ਾ "%1" ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਜੋ ਵੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਤੁਸੀਂ ਵੇਖਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜੋ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Change Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
pa: ਕੋਈ ਭਾਸ਼ਾ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਜੋੜੋ

[ctx: @action:button]
en: Add More…
pa: …ਹੋਰ ਜੋੜੋ

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਲਾਗ ਇਨ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਲਾਗੂ ਹੋਣਗੀਆਂ।

en: Restart now
pa: ਹੁਣੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
pa: ਲੋਕੇਲ ਅਤੇ ਭਾਸ਼ਾ ਸਹਾਇਕ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ; ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਹਾਲੇ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ।

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
pa: ਲੋਕੇਲ ਤੇ ਭਾਸ਼ਾ ਸਹਿਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਭਾਸ਼ਾ ਦੇ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਫੋਂਟਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਕਿਆ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਹਾਡੀ ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਲਈ ਖਾਸ ਕਿਸਮ ਦੇ ਫ਼ੋਂਟ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਹ ਪਤਾ ਕਰਨੇ ਪੈਣਗੇ ਅਤੇ ਖੁਦ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨੇ ਪੈਣਗੇ।

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਲੋਕੇਲ ਅਤੇ ਭਾਸ਼ਾ ਸਹਾਇਕ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ। ਹੁਣ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਠੀਕ ਹੈ।

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
pa: …ਸੋਧੋ

en: Numbers
pa: ਅੰਕ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Currency
pa: ਮੁਦਰਾ

en: Measurements
pa: ਮਾਪ

en: Paper Size
pa: ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਆਕਾਰ

[ctx: Postal Address]
en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: Name Style]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
pa: ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ
