plasma-workspace - en to nn translation catalogue (80 entries)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
nn: Det metriske systemet (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
nn: Binær –  kibibyte (KiB), bebibyte (MiB), gibibyte (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nn: Binær – kilobyte (kB), megabyte (MB), gigabyte (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nn: Desimal – kilobyte (kB), megabyte (MB), gigabyte (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
nn: Britisk (UK)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
nn: Britisk (USA)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
nn: Metrisk

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
nn: Firma AS

[ctx: Department name]
en: Development Department
nn: Utviklingsavdelinga

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
nn: IKT-bygningen

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
nn: Storgata

[ctx: House number]
en: House 1
nn: Hus 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
nn: Rom 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
nn: 3. etasje

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
nn: Sentrum

[ctx: Town or city]
en: City
nn: By

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
nn: Delstad/region

[ctx: Family names]
en: FamilyName
nn: Etternamn

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
nn: ETTERNAMN

[ctx: First given name]
en: FirstName
nn: Fornamn

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
nn: Fornamn

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
nn: Annanamn

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
nn: Mellomnamn

[ctx: Profession]
en: Profession
nn: Yrke

[ctx: Salutation]
en: Doctor
nn: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
nn: Fann ikkje noko eksempel for dette språkområdet

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
nn: Fann ikkje oversikt over tilgjengelege språkområde (lokale) via programmet <command>localectl</command>. Meld frå om denne feilen på <link>https://bugs.kde.org</link>.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
nn: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
nn: Fann ikkje programfila «check-language-support»

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
nn: Feil frå «check-language-support». Melding: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
nn: Klarte ikkje finn løysing for alle manglande pakkar. %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
nn: Klarte ikkje installera pakken %1

en: Another process is already running, please retry later
nn: Ein annan prosess køyrer frå før. Prøv på nytt seinare.

en: Unauthorized to edit locale configuration file
nn: Har ikkje løyve til å redigera oppsettfila for språkområde

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
nn: Klarte ikkje opna fila «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
nn: Fann ikkje programfila «locale-gen»

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Default for System
nn: Standard for systemet

en: Default
nn: Standard

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
nn: Systemstandard C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
nn: Standard for %1

[ctx: @info:title]
en: Language
nn: Språk

[ctx: @info:title]
en: Numbers
nn: Tal

[ctx: @info:title]
en: Time
nn: Dato og klokkeslett

[ctx: @info:title]
en: Currency
nn: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
nn: Måleeiningar

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
nn: Papirstorleik

[ctx: @info:title]
en: Address
nn: Adresse

[ctx: @info:title]
en: Name Style
nn: Personnamn

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
nn: Telefonnummer

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
nn: Måleeiningar for data og lagring

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
nn: Systemstandard

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
nn:  (standardformat for %1)

en: Inherit Language
nn: Arv språkval

en: Language
nn: Språk

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
nn: Viss du legg andre språk nedanfor engelsk i lista, kan det føra til at enkelte program ikkje oppfører seg rett. Viss du ønskjer å sjå alle programma på engelsk, fjern dei andre språka.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
nn: Språket «%1» er ikkje støtta

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
nn: Legg til språk i prioritert rekkjefølgje for vising i program.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
nn: Byt språk

[ctx: @title:window]
en: Change Language
nn: Byt språk

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
nn: Flytt øvst

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
nn: Fjern

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
nn: Ingen språk er sette opp

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
nn: Fleire språk

[ctx: @action:button]
en: Add More…
nn: Legg til fleire …

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
nn: Endringane vert tekne i bruk neste gong du loggar inn.

en: Restart now
nn: Start på nytt no

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
nn: Genererer språkområde-oppsett og tilhøyrande språkstøtte­filer. Ikkje slå av maskina enno.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
nn: Språkområde-oppsett og tilhøyrande språkstøtte­filer er no genererte, men klarte ikkje automatisk installera språkspesifikke skrifter. Viss språket krev særskilde skrifter for å visast skikkeleg, må du sjølv finna ut kva skrifter som trengst og installera dei manuelt.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
nn: Språkområde-oppsett og tilhøyrande språkstøtte­filer er no installert. Du kan trygt slå av maskina.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
nn: Endra …

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
nn: Måleeiningar for data og lagring

en: Numbers
nn: Tal

en: Time
nn: Dato og klokkeslett

en: Currency
nn: Valuta

en: Measurements
nn: Måleeiningar

en: Paper Size
nn: Papirstorleik

[ctx: Postal Address]
en: Address
nn: Adresse

[ctx: Name Style]
en: Name
nn: Namn

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
nn: Telefonnummer
