plasma-desktop - en to nn translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
nn: Slå på/av «Ikkje forstyrr»

en: Other Applications
nn: Andre program

en: Show popups
nn: Vis sprettoppvindauge

en: Show in do not disturb mode
nn: Vis under «Ikkje forstyrr»

en: Show in history
nn: Vis i loggen

en: Show notification badges
nn: Vis varslingsikon

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
nn: Set opp hendingar

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
nn: Programmet støttar ikkje oppsett av varslingar på hendingsbasis.

en: Show a message in a pop-up
nn: Vis melding i sprettoppvindauge

en: Play a sound
nn: Spel ein lyd

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
nn: Førehandsvis lyd

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
nn: Tilbakestill

en: Choose sound file
nn: Vel ei lydfil

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
nn: Systemmeldingar

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
nn: Programinnstillingar

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
nn: Fann ikkje noko varslingselement, som trengst for vising av varslingar. Sjå til at eit slikt element er tilgjengeleg anten i systemtrauet eller som eit frittståande skjermelement.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
nn: Varslingar vert handterte av «%1 %2» og ikkje av Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
nn: Varslingar vert ikkje handterte av Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
nn: «Ikkje forstyrr»-modus

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
nn: Slå på automatisk:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
nn: Ved skjermspegling

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
nn: Ved skjermdeling

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
nn: Slå på/av med snøggtast:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
nn: Synlegheitsvilkår

en: Critical notifications:
nn: Kritiske varslingar:

en: Show in Do Not Disturb mode
nn: Vis under «Ikkje forstyrr»

en: Normal notifications:
nn: Vanlege varslingar:

en: Show over full screen windows
nn: Vis over fullskjermsvindauge

en: Low priority notifications:
nn: Lågprioritets-varslingar:

en: Show popup
nn: Vis sprettopp

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
nn: Sprettopp-vindauge

[ctx: @label]
en: Location:
nn: Plassering:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
nn: Nært varslingsikonet

en: Choose Custom Position…
nn: Vel plassering manuelt …

en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
nn: Gøym etter:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
nn: Meir tilbakemelding

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
nn: Vis i varslingar

en: Application progress:
nn: Forløpsindikator:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
nn: Hald sprettoppvindauget ope ved forløp

en: Notification badges:
nn: Varslingsikon:

en: Show in task manager
nn: Vis i oppgåvehandsamar

en: Popup Position
nn: Plassering av sprettopp

en: Application Settings
nn: Programinnstillingar

en: Applications
nn: Program

en: System Services
nn: Systemtenester

en: No application or event matches your search term
nn: Fann ikkje program eller hendingar i samsvar med søkjeteksten

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
nn: Vel eit program frå lista for å velja varslingsinnstillingar
