plasma-workspace - en to nl translation catalogue (78 entries)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
nl: Metrisch systeem (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
nl: Binair -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nl: Binair - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nl: Decimaal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
nl: Metrisch

[ctx: Department name]
en: Development Department
nl: Ontwikkelingsafdeling

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
nl: Gebouw voor ontwikkeling

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
nl: Hoofdstraat

[ctx: House number]
en: House 1
nl: Huis 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
nl: Kamer 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
nl: Verdieping 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
nl: Binnenstad

[ctx: Town or city]
en: City
nl: Stad

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
nl: Staat

[ctx: Family names]
en: FamilyName
nl: Familienaam

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
nl: FAMILIENAAM

[ctx: First given name]
en: FirstName
nl: Voornaam

[ctx: First given initial]
en: F
nl: V

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
nl: Voornaam

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
nl: Tweede naam

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
nl: Additionele naam

[ctx: Profession]
en: Profession
nl: Beroep

[ctx: Salutation]
en: Doctor
nl: Arts

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
nl: Kon geen voorbeeld vinden voor deze regiocode

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
nl: Kon de in het systeem beschikbare codes voor taalregio niet vinden met het hulpmiddel <command>localectl</command>. Dien hierover een bugrapport in op <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
nl: %1 (Brazilië)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
nl: Kan uitvoerbaar programma `check-language-support` niet vinden

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
nl: check-language-support is mislukt, uitvoer: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
nl: Niet alle ontbrekende pakketten zijn gevonden! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
nl: Installatie van pakket %1 is mislukt

en: Another process is already running, please retry later
nl: Een ander proces is al actief, probeer het later nog eens

en: Unauthorized to edit locale configuration file
nl: Geen autorisatie om configuratiebestand voor locale (taalcode) te bewerken

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
nl: Kan bestand `/etc/locale.gen` niet openen

en: Can't locate executable `locale-gen`
nl: Kan uitvoerbaar programma `locale-gen` niet vinden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Default for System
nl: Standaard voor systeem

en: Default
nl: Standaard

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
nl: Systeemstandaard C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
nl: Standaard voor %1

[ctx: @info:title]
en: Language
nl: Taal

[ctx: @info:title]
en: Numbers
nl: Getallen

[ctx: @info:title]
en: Time
nl: Tijd

[ctx: @info:title]
en: Currency
nl: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
nl: Metingen

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
nl: Papiergrootte

[ctx: @info:title]
en: Address
nl: Adres

[ctx: @info:title]
en: Name Style
nl: Stijl van naam

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
nl: Telefoonnummers

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
nl: Gegevens en groottes van opslag

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
nl: Systeemstandaard

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
nl:  (Standaardformaat voor %1)

en: Inherit Language
nl: Taal erven

en: Language
nl: Taal

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
nl: Andere talen onder Engels zetten zal ongewenst gedrag veroorzaken in sommige toepassingen. Als u in uw systeem Engels wilt gebruiken, verwijder dan alle andere talen.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
nl: De taal "%1" wordt niet ondersteund

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
nl: Talen toevoegen in de volgorde waarin u ze wilt zien in uw toepassingen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
nl: Taal wijzigen

[ctx: @title:window]
en: Change Language
nl: Taal wijzigen

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
nl: Naar de top verplaatsen

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
nl: Geen taal geconfigureerd

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
nl: Talen toevoegen

[ctx: @action:button]
en: Add More…
nl: Meer toevoegen…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
nl: Wijzigingen zijn de volgende keer dat u zich aanmeldt van kracht.

en: Restart now
nl: Nu herstarten

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
nl: Ondersteuningsbestanden voor locale (taalcode) en taal worden gegeneerd; zet de computer nog niet uit.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
nl: Ondersteuningsbestanden voor locale (taalcode) en taal zijn gegeneerd, maar taalspecifieke lettertypen konden niet automatisch worden geïnstalleerd. Als uw taal gespecialiseerde lettertypen vereist om juist getoond te worden, dan moet u opzoeken wat deze zijn en ze zelf installeren.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
nl: De noodzakelijke ondersteuningsbestanden voor locale (taalcode) en taal zijn geïnstalleerd. Het is nu veilig om de computer uit te zetten.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
nl: Wijzigen…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
nl: Gegevens en groottes van opslag

en: Numbers
nl: Getallen

en: Time
nl: Tijd

en: Currency
nl: Valuta

en: Measurements
nl: Metingen

en: Paper Size
nl: Papiergrootte

[ctx: Postal Address]
en: Address
nl: Adres

[ctx: Name Style]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
nl: Telefoonnummer
