plasma-workspace - en to nl translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
nl: Op X11 DPI voor lettertypen afdwingen

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
nl: Algemeen lettertype

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
nl: Vast lettertype

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
nl: Klein lettertype

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
nl: Lettertype werkbalk

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
nl: Lettertype van menu

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
nl: Lettertype van venstertitel

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
nl: Leveranciersstandaard

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
nl: Geen

en: Vertical RGB
nl: Verticaal RGB

en: Vertical BGR
nl: Verticaal BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
nl: Leveranciersstandaard

[ctx: medium hinting]
en: Medium
nl: Middel

[ctx: no hinting]
en: None
nl: Geen

[ctx: slight hinting]
en: Slight
nl: Enigszins

[ctx: full hinting]
en: Full
nl: Volledig

en: Adjust Global Scale…
nl: Globale schaal aanpassen…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
nl: U hebt de instellingen voor anti-aliasing of DPI gewijzigd. Deze wijziging is alleen van toepassing op nieuw-gestarte programma's.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
nl: Erg grote lettertypen kunnen vreemd uitziende resultaten geven. In plaats van een erg groot lettertype, overweeg het aanpassen van de globale schaal.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
nl: De aanbevolen manier om het gebruikersinterface te schalen is het gebruik van de functie schalen van het globale scherm.

en: &Adjust All Fonts…
nl: Alle lettertypen &aanpassen…

en: General:
nl: Algemeen:

en: Select general font
nl: Algemeen lettertype selecteren

en: Fixed width:
nl: Vaste breedte:

en: Select fixed width font
nl: Vaste breedte lettertype selecteren

en: Small:
nl: Klein:

en: Select small font
nl: Klein lettertype selecteren

en: Toolbar:
nl: Werkbalk:

en: Select toolbar font
nl: Lettertype werkbalk selecteren

en: Select menu font
nl: Lettertype van menu selecteren

en: Window title:
nl: Venstertitel:

en: Select window title font
nl: Lettertype van venstertitel selecteren

en: Anti-Aliasing:
nl: Anti-aliasing:

en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
nl: Pixels op schermen zijn in het algemeen uitgelijnd in een raster. Vormen van lettertypen die niet in lijn zijn met dit raster zullen er blokkerig en verkeerd uitzien tenzij de techniek <emphasis>anti-aliasing</emphasis> wordt gebruikt om dit effect te verminderen. U zult in het algemeen deze optie inschakelen tenzij het problemen veroorzaakt.

en: Exclude range from anti-aliasing
nl: Reeks uitsluiten van anti-aliasing

en: to
nl: tot

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
nl: Subpixel-weergave:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
nl: <para>Op TFT of LCD schermen is elk enkel pixel samengesteld uit drie of vier kleinere monochrome lichtjes. Deze <emphasis>sub-pixels</emphasis> kunnen onafhankelijk gewijzigd worden om de kwaliteit van getoonde lettertypen te verbeteren.</para> <para>De renderkwaliteit wordt alleen verbeterd als de selectie overeenkomt met de manier waarop de sub-pixels van uw scherm zijn uitgelijnd. De meeste schermen hebben een lineaire ordening van <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, sommigen hebben <emphasis>BGR</emphasis> en sommige exotische ordeningen worden niet ondersteund door deze functie.</para>Dit werkt niet met CRT-monitoren.

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
nl: Hinting is een techniek waarin hints ingebed in een lettertype gebruikt worden om de renderingkwaliteit te verbeteren speciaal bij kleine afmetingen. Sterkere hinting leidt in het algemeen tot scherpere randen maar de kleine letters zullen minder nauw herinneren aan hun vorm bij grotere afmetingen.

en: Force font DPI:
nl: DPI voor lettertypen afdwingen:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
nl: <para>Voer de DPI van uw scherm hier in om lettertypen op uw scherm overeen te laten komen met hun fysieke grootte bij afdrukken. Deze optie wijzigen van zijn standaard waarde zal met vele toepassingen in conflict zijn; sommige pictogrammen en afbeeldingen kunnen niet schalen zoals verwacht.</para><para>Om tekstgrootte te vergroten, wijzig de grootte van de bovenstaande lettertypen. Om alles te schalen, gebruik de schaalschuifregelaar op de pagina <interface>Scherm & Monitor</interface>.</para>

en: Select Font
nl: Lettertype selecteren
