kcm_autostart - en to lv translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
lv: „%1“ ir absolūta URL adrese.

en: "%1" does not exist.
lv: „%1“ neeksistē.

en: "%1" is not a file.
lv: „%1“ nav datne.

en: "%1" is not readable.
lv: „%1“ nav nolasāms.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
lv: Apturēt

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
lv: Sākt

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
lv: Nosaukums:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
lv: Stāvoklis:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
lv: Pēdējo reizi palaists:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
lv: Neizdodas ielādēt žurnālus. Mēģiniet pārlādēt.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
lv: Pārlādēt

en: Make Executable
lv: Padarīt izpildāmu

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
lv: Datnei „%1“ ir jābūt izpildāmai, lai to palaistu izrakstoties.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
lv: Datnei „%1“ ir jābūt izpildāmai, lai to palaistu ierakstoties.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
lv: Pievienot jaunu

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
lv: Programmu…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
lv: Ierakstīšanās skriptu…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
lv: Izrakstīšanās skriptu…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
lv: „%1“ vēl nav automātiski palaists. Informācija būs pieejama pēc sistēmas pārstartēšanas.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
lv: Vēl nav automātiski palaists

[ctx: @action:button]
en: See properties
lv: Skatīt īpašības

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
lv: Noņemt ierakstu

en: Applications
lv: Programmas

en: Login Scripts
lv: Ierakstīšanās skripti

en: Pre-startup Scripts
lv: Pirmspalaišanas skripti

en: Logout Scripts
lv: Izrakstīšanās skripti

en: No user-specified autostart items
lv: Nav lietotāja iestatītu automātiskas palaišanās vienumu

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
lv: Spiediet uz <interface>Pievienot jaunu...</interface>, lai pievienotu

en: Choose Login Script
lv: Izvēlieties ierakstīšanās skriptu

en: Choose Logout Script
lv: Izvēlieties izrakstīšanās skriptu

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
lv: Darbojas

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
lv: Nav palaists

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
lv: Sāk darbību

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
lv: Notiek apturēšana

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
lv: Neizdevās

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
lv: Kļūda, saņemot atbildi no „GetAll“ izsauktās komandas %1

en: Failed to open journal
lv: Neizdevās atvērt žurnālu
