plasma-workspace - en to ka translation catalogue (63 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
ka: ელემენტი %1

en: Battery
ka: კვების ელემენტი

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
ka: დასვენებები

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
ka: მოვლენები

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
ka: განრიგის სია

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
ka: სხვა

en: %1 event | %1 events
ka[0]: %1 მოვლენა
ka[1]: %1 მოვლენა

en: No events
ka: მოვლენების გარეშე

en: Days
ka: დღე

en: Months
ka: თვე

en: Years
ka: წელი

en: Previous Month
ka: წინა თვე

en: Previous Year
ka: წინა წელი

en: Previous Decade
ka: წინა ათწლეული

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
ka: დღეს

en: Reset calendar to today
ka: კალენდრის დღევანდელ დღეზე გადართვა

en: Next Month
ka: ბოლო თვე

en: Next Year
ka: გაისად

en: Next Decade
ka: შემდეგ ათწლეულში

en: Keep Open
ka: ღიად დატოვება

en: Configure…
ka: მორგება…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
ka: ეკრანის ჩაკეტვა ჩართულია

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
ka: დროის მითითება, რამდენ ხანში ჩაიკეტება ეკრანი.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
ka: ეკრანის დაცვის ვადა

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
ka: ეკრანის ჩაკეტვის ვადის დაყენება.

en: New Session
ka: ახალი სესია

en: Filters
ka: ფილტრები

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
ka: ვიჯეტი დაწერილია Plasma-ის უცნობი, ძველი ვერსიისთვის და Plasma %1-სთან თავსებადი არაა. ვიჯეტის განახლებული ვერსიისთვის დაუკავშირდით ავტორს.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
ka: ვიჯეტი დაწერილია Plasma %1-სთვს და Plasma %2-სთან თავსებადი არაა. ვიჯეტის განახლებული ვერსიისთვის ავტორს დაუკავშირდით.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
ka: ვიჯეტი დაწერილია Plasma %1-სთვის და Plasma %2-თან თავსებადი არაა. იმისთვის რომ ვიჯეტი გამოიყენოთ, განაახლეთ Plasma.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
ka: ვიჯეტი დაწერილია Plasma %1-სთვის და Plasma-ის უკანასკნელ ვერსიასთან თავსებადი არაა. იმისთვის რომ ვიჯეტი გამოიყენოთ, განაახლეთ Plasma.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
ka: წვდომადობა

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
ka: აპლიკაციების გამშვებები

[ctx: applet category]
en: Astronomy
ka: ასტრონომია

[ctx: applet category]
en: Date and Time
ka: თარიღი და დრო

[ctx: applet category]
en: Development Tools
ka: პროგრამირების ხელსაწყოები

[ctx: applet category]
en: Education
ka: განათლება

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
ka: გარემო და ამინდი

[ctx: applet category]
en: Examples
ka: მაგალითები

[ctx: applet category]
en: File System
ka: ფაილური სისტემა

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
ka: გართობა და თამაშები

[ctx: applet category]
en: Graphics
ka: გრაფიკა

[ctx: applet category]
en: Language
ka: ენა

[ctx: applet category]
en: Mapping
ka: მიბმა

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

[ctx: applet category]
en: Multimedia
ka: მულტიმედია

[ctx: applet category]
en: Online Services
ka: ონლაინ სერვისები

[ctx: applet category]
en: Productivity
ka: პროდუქტიულობა

[ctx: applet category]
en: System Information
ka: ინფორმაცის სისტემის შესახებ

[ctx: applet category]
en: Utilities
ka: ხელსაწყოები

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
ka: ფანჯრები და ამოცანები

[ctx: applet category]
en: Clipboard
ka: გაცვლის ბაფერი

en: All Widgets
ka: ყველა ვიჯეტი

en: Running
ka: გაშვებულია

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: Uninstallable
ka: წაშლადი

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
ka: ახლახან დაყენებული

en: Categories:
ka: კატეგორიები:

en: Download New Plasma Widgets
ka: Plasma-ის ახალი ვიჯეტების გადმოწერა

en: Install Widget From Local File…
ka: ვიჯეტის ლოკალური ფაილიდან დაყენება…

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
ka: ახალი ვიჯეტების მიღება

en: Select Plasmoid File
ka: აირჩიეთ პლაზმოიდის ფაილი

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
ka: პაკეტის %1 დაყენება ჩავარდა: %2.

en: Installation Failure
ka: დაყენების შეცდომა
