plasma-workspace - en to ka translation catalogue (88 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
ka: საერთაშორისო ელექტროტექნიკური კომისია (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
ka: გაერთიანებული ელექტრონული მოწყობილობების ინჟინრების საბჭო (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ka: მეტრული სისტემა (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ka: ბინარული -  კიბიბაიტი (კიბ), მებიბაიტი (მიბ), გიბიბაიტი (გიბ)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ka: ბინარული - კილობაიტი (კბ), მეგაბაიტი (მბ), გიგაბაიტი (გბ)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ka: ათობითი -- კილობაიტი (კბ), მეგაბაიტი (მბ), გიგაბაიტი (გბ)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ka: იმპერიული UK

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ka: იმპერიული US

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ka: მეტრული სისტემა

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
ka: წერილი

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
ka: ც/ო

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ka: კორპორაცია Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
ka: განვითარების დეპარტამენტი

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ka: მთავარი ქუჩა

[ctx: House number]
en: House 1
ka: სახლი 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ka: ოთახი 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ka: სართული 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
ka: ქალაქის ცენტრი

[ctx: Town or city]
en: City
ka: ქალაქი

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ka: სახლის სახელი

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ka: სახლის სახელი

[ctx: First given name]
en: FirstName
ka: სახელი

[ctx: First given initial]
en: F
ka: პ

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
ka: სახელი

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ka: სხვა სახელი

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ka: დამატებითი სახელი

[ctx: Profession]
en: Profession
ka: პროფესია

[ctx: Salutation]
en: Doctor
ka: ექიმი

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
ka: დრ.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
ka: დრ.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ka: ამ ენისთვის მაგალითი ვერ ვიპოვე

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ka: <command>localectl</command> პროგრამით ხელმისაწვდომი ენების სიის მიღების შეცდომა. შეავსეთ შეცდომის ანგარიში ბმულზე <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ka: %1 (ბრაზილია)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ka: გამშვები ფაილი 'check-language-support' ვერ ვიპოვე

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ka: check-language-support -ის შეცდომა. გამოტანილი ინფორმაცია: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ka: ყველა ნაკლული პაკეტის ამოხსნა შეუძლებელია! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ka: პაკეტის დაყენების შეცდომა: %1

en: Another process is already running, please retry later
ka: გაშვებულია სხვა პროცესი. მოგვიანებით სცადეთ

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ka: ენის კონფიგურაციის ფაილის ჩასწორების ავტორიზაცია არ გაგაჩნიათ

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ka: `/etc/locale.gen`-ის გახსნის შეცდომა

en: Can't locate executable `locale-gen`
ka: `locale-gen` პროგრამა ვერ ვიპოვე

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Default for System
ka: ნაგულისხმები სისტემისთვის

en: Default
ka: სტანდარტული

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ka: სისტემის ნაგულიხმები C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ka: ნაგულისხმები %1-სთვის

[ctx: @info:title]
en: Language
ka: ენა

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ka: რიცხვები

[ctx: @info:title]
en: Time
ka: დრო

[ctx: @info:title]
en: Currency
ka: ფული

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ka: გაბარიტები

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ka: ქაღალდის ზომა

[ctx: @info:title]
en: Address
ka: მისამართი

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ka: სტილის სახელი

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ka: ტელეფონის ნომრები

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ka: მონაცემებისა და საცავის ზომები

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ka: სისტემის ნაგულისხმები

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
ka: კიბ, მიბ, გიბ; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
ka: კბ, მბ, გბ; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
ka: კბ, მბ, გბ; %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ka:  (სტანდარტული ფორმატი %1-სთვის)

en: Inherit Language
ka: ენა მემკვიდრეობით

en: Language
ka: ენა

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ka: ინგლისურის ქვეშ სხვა ნებისმიერი ენის დადებამ შეიძლება ზოგიერთი აპლიკაციის არასასურველი ქცევა გამოიწვიოს. თუ გნებავთ, თქვენი სისტემა ინგლისურად გამოიყენოთ, სხვა ენები წაშალეთ.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ka: ენა %1 მხარდაუჭერელია

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ka: დაამატეთ ენები მიმდევრობით, რომლითაც მათი აპლიკაციებში ხილვა გნებავთ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ka: ენის შეცვლა

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ka: ენის შეცვლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ka: ზემოთ ატანა

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ka: მორგებული ენის გარეშე

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ka: ენების დამატება

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ka: მეტის დამატება…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ka: ცვლილებების ეფექტს შემდეგ შესვლაზე დაინახავთ.

en: Restart now
ka: ახლა გადატვირთვა

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ka: ენის მხარდაჭერის ფაილების გენერაცია. ნუ გამორთავთ კომპიუტერს.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ka: ენის და მათი მხარდაჭერის ფაილები დაგენერირდა, მაგრამ ენის შესაბამისი ფონტების ავტომატური დაყენება შეუძლებელია. თუ თქვენს ენას სპეციალური ფონტები სჭირდება სწორად გამოსაჩენად, უნდა იპოვოთ, რომლებია და ხელით დააყენოთ.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ka: საჭირო ენები და მათი მხარდაჭერის ფაილები წარმატებით იქნა დაყენებული. ახლა კომპიუტერის გამორთვა უსაფრთხოა.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ka: შეცვლა…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
ka: მონაცემებისა და საცავის ზომები

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Time
ka: დრო

en: Currency
ka: ფული

en: Measurements
ka: გაბარიტები

en: Paper Size
ka: ქაღალდის ზომა

[ctx: Postal Address]
en: Address
ka: მისამართი

[ctx: Name Style]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ka: ტელეფონის ნომერი
