plasma-workspace - en to it translation catalogue (8 entries)

en: Fallback sound theme from freedesktop.org
it: Tema sonoro di ripiego fornito da freedesktop.org

[ctx: @option:check]
en: Enable notification sounds
it: Abilita i suoni delle notifiche

[ctx: %2 is a theme name or a list of theme names that the current theme inherits from]
en: Based on: %2 | Based on: %2
it[0]: Basato su: %2
it[1]: Basati su: %2

[ctx: @label Precedes a list of buttons which can be clicked to preview the theme's sounds. Keep it very short]
en: Preview:
it: Anteprima:

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound "%1"
it: Anteprima del suono «%1»

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview the demo sound for the theme "%1"
it: Anteprima del suono dimostrativo del tema «%1»

[ctx: %1 is a sound theme name. %2 is a sound name]
en: The %1 theme doesn't include the sound '%2'
it: Il tema %1 non include il suono «%2»

en: Failed to preview sound: %1
it: Impossibile ottenere l'anteprima del suono: %1
