plasma-workspace - en to it translation catalogue (83 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
it: Commissione elettrotecnica internazionale (IEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
it: Sistema metrico (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
it: Binario -  Kibibyte (KiB), Mebibyte (MiB), Gibibyte (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
it: Binario - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
it: Decimale - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
it: Imperiale (Regno Unito)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
it: Imperiale (Stati Uniti)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
it: Metrico

[ctx: Department name]
en: Development Department
it: Dipartimento di sviluppo

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
it: Nome edificio

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
it: Strada principale

[ctx: House number]
en: House 1
it: Casa 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
it: Stanza 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
it: Piano 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
it: Centro

[ctx: Town or city]
en: City
it: Città

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
it: Stato

[ctx: Family names]
en: FamilyName
it: Cognome

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
it: COGNOME

[ctx: First given name]
en: FirstName
it: Nome

[ctx: First given initial]
en: F
it: N

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
it: Nome

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
it: Altro nome

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
it: Nome aggiuntivo

[ctx: Profession]
en: Profession
it: Professione

[ctx: Salutation]
en: Doctor
it: Medico

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
it: Dott.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
it: Dott.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
it: Impossibile trovare un esempio in questa lingua

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
it: Impossibile trovare le localizzazioni di sistema disponibili con lo strumento <command>localectl</command>. Apri una segnalazione di bug riguardo a questo su <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
it: %1 (Brasile)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
it: Impossibile trovare l'eseguibile «check-language-support»

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
it: check-language-support non riuscito, risultato: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
it: Non tutti i pacchetti mancanti sono riusciti a risolvere. %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
it: Impossibile installare il pacchetto %1

en: Another process is already running, please retry later
it: È già in esecuzione un altro processo. Riprova più tardi

en: Unauthorized to edit locale configuration file
it: Non sei autorizzato a modificare il file di configurazione della localizzazione

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
it: Impossibile aprire il file «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
it: Impossibile trovare l'eseguibile «locale-gen»

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Default for System
it: Predefinito per il sistema

en: Default
it: Predefinito

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
it: Impostazioni predefinite C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
it: Predefinito per %1

[ctx: @info:title]
en: Language
it: Lingua

[ctx: @info:title]
en: Numbers
it: Numeri

[ctx: @info:title]
en: Time
it: Ora

[ctx: @info:title]
en: Currency
it: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
it: Misure

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
it: Dimensione del foglio

[ctx: @info:title]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: @info:title]
en: Name Style
it: Stile del nome

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
it: Numeri di telefono

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
it: Dati e dimensioni di archiviazione

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
it: Impostazioni predefinite di sistema

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
it:  (Formato standard per %1)

en: Inherit Language
it: Eredita lingua

en: Language
it: Lingua

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
it: Mettere altre lingue sotto l'inglese genera un comportamento indesiderato con alcune applicazioni. Se vuoi usare il sistema in inglese, rimuovi le altre lingue.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
it: La lingua «%1» non è supportata

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
it: Aggiungi le lingue nell'ordine in cui le vorresti vedere nelle applicazioni.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
it: Cambia lingua

[ctx: @title:window]
en: Change Language
it: Cambia lingua

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
it: Sposta in cima

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
it: Nessuna lingua configurata

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
it: Aggiungi lingue

[ctx: @action:button]
en: Add More…
it: Aggiungine altre...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
it: Le modifiche avranno effetto al prossimo accesso.

en: Restart now
it: Riavvia adesso

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
it: Generazione dei file di supporto alla localizzazione e alla lingua. Non spegnere ancora il computer.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
it: I file di supporto alla localizzazione e alla lingua sono stati generati, ma non è possibile installare automaticamente i caratteri specifici per la lingua. Se la tua lingua richiede dei caratteri particolari per essere visualizzata correttamente, scopri quali sono e installali tu stesso.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
it: I file necessari per la localizzazione e per la lingua sono stati installati. Adesso puoi spegnere il computer.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
it: Modifica…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
it: Dati e dimensioni di archiviazione

en: Numbers
it: Numeri

en: Time
it: Ora

en: Currency
it: Valuta

en: Measurements
it: Misure

en: Paper Size
it: Dimensione del foglio

[ctx: Postal Address]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: Name Style]
en: Name
it: Nome

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
it: Numero di telefono
