plasma-desktop - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
it: Attiva/disattiva non disturbare

en: Other Applications
it: Altre applicazioni

en: Show popups
it: Mostra finestre a comparsa

en: Show in do not disturb mode
it: Mostra in modalità non disturbare

en: Show in history
it: Mostra nella cronologia

en: Show notification badges
it: Mostra simboli di notifica

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
it: Configura eventi

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
it: Questa applicazione non supporta la configurazione delle notifiche per ogni singolo evento

en: Show a message in a pop-up
it: Mostra un messaggio in una finestra a comparsa

en: Play a sound
it: Riproduci un suono

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
it: Anteprima del suono

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
it: Ripristina

en: Choose sound file
it: Scegli il file audio

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
it: Notifiche di sistema

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
it: Impostazioni delle applicazioni

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
it: Impossibile trovare un oggetto «Notifiche», che è richiesto per visualizzare le notifiche. Assicurati che sia abilitato nel vassoio di sistema oppure come oggetto indipendente.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
it: Le notifiche sono attualmente fornite da «%1 %2» invece che da Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
it: Le notifiche non sono attualmente fornite da Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
it: Modalità non disturbare

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
it: Abilita automaticamente:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
it: Quando gli schermi sono duplicati

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
it: Durante la condivisione dello schermo

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
it: Attiva/disattiva manualmente con scorciatoia:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
it: Condizioni di visibilità

en: Critical notifications:
it: Notifiche critiche:

en: Show in Do Not Disturb mode
it: Mostra in modalità non disturbare

en: Normal notifications:
it: Notifiche normali:

en: Show over full screen windows
it: Mostra sopra le finestre a tutto schermo

en: Low priority notifications:
it: Notifiche a bassa priorità:

en: Show popup
it: Mostra una finestra a comparsa

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
it: Finestre a comparsa

[ctx: @label]
en: Location:
it: Posizione:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
it: Vicino all'icona di notifica

en: Choose Custom Position…
it: Scegli posizione personalizzata…

en: %1 second | %1 seconds
it[0]: un secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
it: Nascondi dopo:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
it: Riscontro aggiuntivo

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
it: Mostra nelle notifiche

en: Application progress:
it: Avanzamento dell'applicazione:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
it: Mantieni aperta la finestra a comparsa durante l'avanzamento

en: Notification badges:
it: Simboli di notifica:

en: Show in task manager
it: Mostra nel gestore dei processi

en: Popup Position
it: Posizione della finestra a comparsa

en: Application Settings
it: Impostazioni delle applicazioni

en: Applications
it: Applicazioni

en: System Services
it: Servizi di sistema

en: No application or event matches your search term
it: Nessuna applicazione o evento corrisponde ai termini di ricerca

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
it: Seleziona un'applicazione dalla lista per configurare le sue impostazioni di notifica e il suo comportamento
