plasma-workspace - en to is translation catalogue (82 entries)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
is: Tvíundakerfi - Kibibæti (KiB), Mebibæti (MiB), Gibibæti (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
is: Tvíundakerfi - Kílóbæti (kB), Megabæti (MB), Gígabæti (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
is: Tugakerfi - kílóbæti (kB), megabæti (MB), gígabæti (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
is: Breskt Imperial-kerfi

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
is: Bandarískt Imperial-kerfi

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
is: Metrakerfi

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
is: b/t

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
is: Bóla heilsuvörur hf.

[ctx: Department name]
en: Development Department
is: Þróunardeild

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
is: Þróunarbygging

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
is: Aðalgata

[ctx: House number]
en: House 1
is: Bygging 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
is: Herbergi 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
is: 3. hæð

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
is: Miðbær

[ctx: Town or city]
en: City
is: Borg/sveitarfélag

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
is: Hérað/fylki

[ctx: Family names]
en: FamilyName
is: Eftirnafn

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
is: EFTIRNAFN

[ctx: First given name]
en: FirstName
is: Eiginnafn

[ctx: First given initial]
en: F
is: N

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
is: Eiginnafn

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
is: Annaðnafn

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
is: Millinafn

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
is: M

[ctx: Profession]
en: Profession
is: Starfsheiti

[ctx: Salutation]
en: Doctor
is: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
is: Gat ekki fundið dæmi fyrir þennan landsstaðal

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
is: Ekki tókst að finna tiltæka landsstaðla kerfisins með verkfærinu <command> localectl</command>. Sendu endilega inn villuskýrslu um þetta á <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
is: %1 (Brasilía)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
is: Finn ekki keyrsluskrána `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
is: check-language-support brást, úttak: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
is: Ekki tókst að leysa alla pakka sem vantar! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
is: Mistókst að setja inn pakkann %1

en: Another process is already running, please retry later
is: Annað ferli er þegar í keyrslu, prófaðu aftur síðar

en: Unauthorized to edit locale configuration file
is: Ekki heimilt að breyta grunnstillingaskrá landsstaðals

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
is: Get ekki opnað skrána `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
is: Finn ekki keyrsluskrána `locale-gen`

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Default for System
is: Sjálfgefið fyrir kerfið

en: Default
is: Sjálfgefið

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
is: Sjálfgefið C fyrir kerfið

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
is: Sjálfgefið fyrir %1

[ctx: @info:title]
en: Language
is: Tungumál

[ctx: @info:title]
en: Numbers
is: Tölur

[ctx: @info:title]
en: Time
is: Tími

[ctx: @info:title]
en: Currency
is: Gjaldmiðill

[ctx: @info:title]
en: Measurements
is: Mælingeiningar

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
is: Pappírsstærð

[ctx: @info:title]
en: Address
is: Heimilisfang

[ctx: @info:title]
en: Name Style
is: Stíll nafns

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
is: Símanúmer

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
is: Gagna- og geymslustærðir

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
is: Sjálfgefið í kerfinu

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
is:  (Staðlað snið fyrir %1)

en: Inherit Language
is: Erfa tungumál

en: Language
is: Tungumál

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
is: Ef eitthvað annað tungumál er sett fyrir neðan ensku mun það valda óæskilegri hegðun í sumum forritum. Ef þú vilt að kerfið þitt noti ensku ættirðu að fjarlægja öll önnur tungumál.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
is: Stuðningur við tungumálið "%1" er ekki fyrir hendi

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
is: Bættu tungumálum við í þeirri röð sem þú vilt sjá þau í forritunum þínum.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
is: Skipta um tungumál

[ctx: @title:window]
en: Change Language
is: Skipta um tungumál

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
is: Færa efst

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
is: Ekkert tungumál grunnstillt

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
is: Bæta við tungumálum

[ctx: @action:button]
en: Add More…
is: Bæta við fleiru…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
is: Breytingar taka gildi við næstu innskráningu.

en: Restart now
is: Endurræsa núna

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
is: Útbý stuðningsskrár fyrir landsstaðla og tungumál; ekki slökkva á vélinni strax.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
is: Stuðningsskrár landsstaðla og tungumála hafa verið útbúnar en ekki tókst að setja sjálfkrafa upp tungumálatengdar leturgerðir. Ef tungumálið þitt krefst þess að sérstakt letur sé birt á réttan hátt, þá þarftu að komast að því um hvaða letur sé að ræða og setja það upp sjálf/ur.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
is: Nauðsynlegar stuðningsskrár fyrir landsstaðla og tungumál hafa verið settar upp. Núna er öruggt að slökkva á vélinni.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
is: Breyta…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
is: Gagna- og geymslustærðir

en: Numbers
is: Tölur

en: Time
is: Tími

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Measurements
is: Mælingeiningar

en: Paper Size
is: Pappírsstærð

[ctx: Postal Address]
en: Address
is: Heimilisfang

[ctx: Name Style]
en: Name
is: Nafn

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
is: Símanúmer
