kcm_autostart - en to is translation catalogue (32 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
is: "%1" er ekki algild slóð.

en: "%1" does not exist.
is: "%1" er ekki til.

en: "%1" is not a file.
is: "%1" er ekki skrá.

en: "%1" is not readable.
is: "%1" er ekki læsileg.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
is: Stöðva

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
is: Ræsa

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
is: Heiti:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
is: Staða:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
is: Síðast virkjað:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
is: Ekki tókst að hlaða annála. Prófaðu að endurhlaða.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
is: Endurhlaða

en: Make Executable
is: Gera keyranlegt

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
is: Skráin '%1' verður að vera keyranleg (executable) til að hægt sé að ræsa hana við útskráningu.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
is: Skráin '%1' verður að vera keyranleg (executable) til að hægt sé að ræsa hana við innskráningu.

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
is: %1 hefur ekki enn verið ræst sjálfvirkt. Upplýsingar verða tiltækar þegar tölvan hefur verið endurræst.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
is: Ekki enn ræst sjálfvirkt

[ctx: @action:button]
en: See properties
is: Sjá eiginleika

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
is: Fjarlægja færslu

en: Applications
is: Forrit

en: Login Scripts
is: Innskráningarskriftur

en: Pre-startup Scripts
is: Forræsingarskriftur

en: Logout Scripts
is: Útskráningarskriftur

en: No user-specified autostart items
is: Engin sjálfræsandi atriði skilgreind af notanda

en: Choose Login Script
is: Veldu innskráningarskriftu

en: Choose Logout Script
is: Veldu útskráningarskriftu

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
is: Í keyrslu

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
is: Ekki í keyrslu

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
is: Ræsi

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
is: Stöðva

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
is: Mistókst

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
is: Villa kom upp þegar svar barst við GetAll-kalli %1

en: Failed to open journal
is: Mistókst að opna færsluskrá
