kfontinst - en to id translation catalogue (384 entries)

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
id: Anda ingin menginstal font untuk penggunaan pribadi (hanya tersedia bagi anda), atau sistem-luas (tersedia bagi semua pengguna)?

en: Where to Install
id: Tempat Menginstal

en: Font Installer
id: Penginstal Font

en: Simple font installer
id: Penginstal font sederhana

en: Makes the dialog transient for a window specified by windowHandle
id: Buat dialog tampak sebentar untuk jendela yang ditentukan oleh windowHandle

en: URL to install
id: URL tempat menginstal

en: Print
id: Cetak

en: Canceling…
id: Membatalkan...

en: Font Printer
id: Pencetak Font

en: Simple font printer
id: Pencetak font sederhana

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
id: Buat dialog tampak sebentar untuk aplikasi X yang ditentukan oleh winid

en: Size index to print fonts
id: Ukuran indeks untuk mencetak font

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
id: Font untuk dicetak, ditentukan sebagai "Keluarga,Gaya" dimana Gaya adalah nomor desimal 24-bita yang ditulis sebagai: <weight><width><slant>

en: File containing list of fonts to print
id: File berisi senarai font untuk dicetak

en: Remove file containing list of fonts to print
id: Hapus file yang berisi senarai font untuk dicetak

en: Open an existing font file
id: Buka file font yang ada

en: Print font preview
id: Cetak pratinjau font

en: Select Font to View
id: Pilih Font untuk Ditampilkan

en: URL to open
id: URL untuk dibuka

en: Font Viewer
id: Penampil Font

en: Simple font viewer
id: Penampil font sederhana

en: Duplicate Fonts
id: Font Duplikat

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
id: Memindai font duplikat. Silakan tunggu...

en: No duplicate fonts found.
id: Tak ada font duplikat yang ditemukan.

en: Delete Marked Files
id: Hapus File Ditandai

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
id[0]: %1 font duplikat ditemukan.
id[1]: %1 font duplikat ditemukan.

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
id: Apakah anda yakin ingin menghapus:
    %1

en: Are you sure you wish to delete:
id: Apakah anda yakin ingin menghapus:

en: Cancel font scan?
id: Batalkan pemindaian font?

en: Size
id: Ukuran

en: Date
id: Tanggal

en: Links To
id: Tautan Ke

en: Open in Font Viewer
id: Buka di Penampil Font

en: Properties
id: Properti

en: Unmark for Deletion
id: Tak Tandai untuk Perhapusan

en: Mark for Deletion
id: Tandai untuk Penghapusan

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
id[0]: Buka font di penampil font?
id[1]: Buka semua dari %1 font di penampil font?

en: Family
id: Kaluarga

en: Style
id: Gaya

en: Foundry
id: Pabrik

en: FontConfig Match
id: Kecocokan Konfigurasi Font

en: File Type
id: Tipe File

en: File Name
id: Nama File

en: File Location
id: Lokasi File

en: Writing System
id: Sistem Penulisan

en: Set Criteria
id: Set Kriteria

en: Symbol/Other
id: Simbol/Lainnya

en: Filter by %1…
id: Filter berdasarkan %1...

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
id: Kolom ini menampilkan status dari famili font, dan dari gaya font individual.

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
id: <p>Senarai ini menampilkan font terinstal anda. Font dikelompokkan menjadi famili, dan nomor di tanda kurung kotak mewakili jumlah gaya dimana famili tersedia. Misalnya</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Reguler</li><li>Tebal</li><li>Tebal Miring</li><li>Miring</li></ul></li></ul>

en: …plus %1 more
id: ...plus %1 lagi

en: Delete
id: Hapus

en: Enable
id: Fungsikan

en: Disable
id: Nonfungsikan

en: Print…
id: Cetak…

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Open all %1 fonts in font viewer?
id: Buka semua %1 font di penampil font?

en: All Fonts
id: Semua Font

en: Personal Fonts
id: Font Pribadi

en: System Fonts
id: Font Sistem

en: Unclassified
id: Tak Diklasifikasikan

en: Group
id: Grup

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
id: <p>Anda yakin ingin menghapus '<b>%1</b>'?</p><p><i>Ini hanya akan menghapus grup, dan bukan font sebenarnya.</i></p>

en: Remove Group
id: Hapus Grup

en: Remove
id: Hapus

en: Remove group
id: Hapus grup

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
id: <h3>Grup Font</h3><p>Senarai ini menampilkan grup font yang tersedia di sistem anda. Terdapat 2 tipe utama dari grup font:<ul><li><b>Standar</b> yaitu grup khusus yang digunakan oleh pengelola font.<ul>%1</ul></li><li><b>Suai</b> yaitu grup yang diciptakan oleh anda. Untuk menambah famili font ke dalam grup ini cukup tarik famili font dari senarai font, lalu letakkan ke dalam grup yang anda inginkan. Untuk menghapus famili font dari grup, tarik font ke dalam grup "Semua Font".</li></ul></p>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
id: <li><i>Semua Font</i> berisi semua font yang terinstal di sistem anda.</li><li><i>Tak Diklasifikasikan</i> berisi semua font yang belum ditempatkan di dalam grup "Kustom".</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
id: <li><i>Semua Font</i> berisi semua font yang terinstal di sistem anda - baik "Sistem" maupun "Pribadi".</li><li><i>Sistem</i> berisi semua font yang terinstal di sistem-luas (misalnya tersedia bagi semua pengguna).</li><li><i>Pribadi</i> berisi font pribadi anda.</li><li><i>Tak Diklasifikasikan</i> berisi semua font yang belum ditempatkan di dalam grup "Kustom".</li>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
id: <qt>Sebuah grup bernama <b>'%1'</b> telah ada.</qt>

en: Rename…
id: Ubah nama...

en: Export…
id: Ekspor...

en: Add to "%1".
id: Tambah ke "%1".

en: Remove from current group.
id: Hapus dari grup saat ini.

en: Move to personal folder.
id: Pindah ke folder pribadi.

en: Move to system folder.
id: Pindah ke folder sistem.

en: Skip
id: Lewati

en: AutoSkip
id: Lewati Otomatis

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
id: <h3>Batal?</h3><p>Apakah anda yakin ingin membatalkan?</p>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
id: <h3>Selesai</h3><p>Perlu dicatat bahwa aplikasi yang terbuka perlu dijalankan ulang agar perubahan apa pun yang ada bisa diperlihatkan.</p>

en: Do not show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: Installing
id: Menginstal

en: Uninstalling
id: Menguninstal

en: Enabling
id: Memfungsikan

en: Moving
id: Memindahkan

en: Updating
id: Memperbarui

en: Removing
id: Menghapus

en: Disabling
id: Menonfungsikan

en: Updating font configuration. Please wait…
id: Memperbarui konfigurasi font. Mohon tunggu...

en: Unable to start backend.
id: Tak dapat menjalankan backend.

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
id: Ujung belakang mati, tapi telah dijalankan ulang. Silakan coba lagi.

en: Failed to download <i>%1</i>
id: Gagal mengunduh <i>%1</i>

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
id: Backend sistem mati. Silakan coba lagi.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
id: <i>%1</i> adalah font bitmap, dan ini telah dinonfungsikan di sistem anda.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
id: <i>%1</i> berisi font <b>%2</b>, yang telah terinstal di sistem anda.

en: <i>%1</i> is not a font.
id: <i>%1</i> bukan font.

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
id: Tak dapat menghapus semua file yang terkait dengan <i>%1</i>

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
id: Gagal menjalankan daemon sistem.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> already exists.
id: <i>%1</i> sudah ada.

en: <i>%1</i> does not exist.
id: <i>%1</i> tidak ada.

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
id: Perizinan ditolak.<br><i>%1</i>

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
id: Aksi tak didukung.<br><i>%1</i>

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
id: Autentikasi gagal.<br><i>%1</i>

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
id: Galat tak diharapkan ketika memproses: <i>%1</i>

en: Create New Group…
id: Buat Grup Baru...

en: Remove Group…
id: Hapus Grup...

en: Enable Fonts in Group…
id: Fungsikan Font di Grup...

en: Disable Fonts in Group…
id: Nonfungsikan Font di Grup...

en: This displays a preview of the selected font.
id: Ini menampilkan pratinjau font terpilih.

en: Find Duplicates…
id: Temukan Duplikat...

en: Scan for Duplicate Fonts…
id: Pindai Font-font Duplikat...

en: Install from File…
id: Instal dari File...

en: Install fonts from a local file
id: Instal font dari file lokal

en: Get New Fonts…
id: Dapatkan Font Baru...

en: Download new fonts
id: Unduh font baru

en: Delete Selected Fonts…
id: Hapus Font Terpilih...

en: Change Preview Text…
id: Ubah Teks Pratinjau...

en: Add Fonts
id: Tambah Font

en: Failed to save list of fonts to print.
id: Gagal menyimpan senarai font untuk dicetak.

en: Failed to start font printer.
id: Gagal menjalankan printer font.

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
id: Tidak ada font yang dapat dicetak.
    Anda hanya dapat mencetak font non-bitmap dan difungsikan.

en: Cannot Print
id: Tak Dapat Cetak

en: You did not select anything to delete.
id: Anda tidak memilih apapun untuk dihapus.

en: Nothing to Delete
id: Tak Ada Yang Akan Dihapus

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
id: <p>Anda yakin ingin menghapus</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: Delete Font
id: Hapus Font

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus font ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus %1 font tersebut?

en: Delete Fonts
id: Hapus Font

en: Deleting font(s)…
id: Menghapus font...

en: You did not select anything to move.
id: Anda tidak memilih apapun untuk dipindahkan.

en: Nothing to Move
id: Tak Ada Yang Akan Dipindah

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
id: <p>Anda yakin ingin memindahkan</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>dari <i>%2</i> ke <i>%3</i>?</p>

en: Move Font
id: Pindahkan Font

en: Move
id: Pindah

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
id[0]: <p>Anda yakin ingin memindahkan font ini dari <i>%2</i> ke <i>%3</i>?</p>
id[1]: <p>Anda yakin ingin memindahkan %1 font ini dari <i>%2</i> ke <i>%3</i>?</p>

en: Move Fonts
id: Pindahkan Font

en: Moving font(s)…
id: Memindah font...

en: Export Group
id: Ekspor Grup

en: No files?
id: Tak ada file?

en: Failed to open %1 for writing
id: Gagal membuka %1 untuk penulisan

en: Create New Group
id: Ciptakan Grup Baru

en: Name of new group:
id: Nama grup baru:

en: New Group
id: Grup Baru

en: Preview Text
id: Teks Pratinjau

en: Please enter new text:
id: Silakan masukkan teks baru:

en: Scanning font list…
id: Memindai daftar font...

en: No fonts
id: Tanpa font

en: 1 Font | %1 Fonts
id[0]: 1 Font
id[1]: %1 Font

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
id: <table><tr><td align="right">Difungsikan:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Dinonfungsikan:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Sebagian difungsikan:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
id: <table><tr><td align="right">Difungsikan:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Dinonfungsikan:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>

en: Looking for any associated files…
id: Mencari file apapun yang berhubungan...

en: Scanning Files…
id: Memindai File...

en: Looking for additional files to install…
id: Mencari file tambahan untuk diinstal...

en: Looking for files associated with %1
id: Mencari file yang terkait dengan %1

en: Installing font(s)…
id: Menginstal font...

en: You did not select anything to enable.
id: Anda tidak memilih apapun untuk difungsikan.

en: You did not select anything to disable.
id: Anda tidak memilih apapun untuk dinonfungsikan.

en: Nothing to Enable
id: Tak Ada Yang Akan Difungsikan

en: Nothing to Disable
id: Tak Ada Yang Akan Dinonfungsikan

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
id: <p>Anda yakin ingin memfungsikan</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
id: <p>Anda yakin ingin menonfungsikan</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
id: <p>Anda yakin ingin memfungsikan</p><p>'<b>%1</b>', berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
id: <p>Anda yakin ingin menonfungsikan</p><p>'<b>%1</b>', berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>

en: Enable Font
id: Fungsikan Font

en: Disable Font
id: Nonfungsikan Font

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
id[0]: Anda yakin ingin memfungsikan font ini?
id[1]: Anda yakin ingin memfungsikan %1 font tersebut?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
id[0]: Anda yakin ingin menonfungsikan font ini?
id[1]: Anda yakin ingin menonfungsikan %1 font tersebut?

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
id[0]: <p>Anda yakin ingin memfungsikan font ini yang berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>
id[1]: <p>Anda yakin ingin memfungsikan %1 font tersebut yang berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
id[0]: <p>Anda yakin ingin menonfungsikan font ini yang berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>
id[1]: <p>Anda yakin ingin menonfungsikan %1 font tersebut yang berisi di dalam grup '<b>%2</b>'?</p>

en: Enable Fonts
id: Fungsikan Font

en: Disable Fonts
id: Nonfungsikan Font

en: Enabling font(s)…
id: Memfungsikan fon...

en: Disabling font(s)…
id: Menonfungsikan font...

en: Print Font Samples
id: Cetak Contoh Font

en: Select size to print font:
id: Pilih ukuran untuk mencetak font:

en: Waterfall
id: Air Terjun

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
id: Hanya dapat menginstal font baik "%1" atau "%2".

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
id: Anda tak dapat menginstal paket font secara langsung.
    Silakan ekstrak %1, dan instal komponen secara individual.

en: Cannot copy fonts
id: Tidak bisa memasang font

en: Cannot move fonts
id: Tidak bisa memindahkan font

en: Only fonts may be deleted.
id: Font-font yang hanya mungkin dapat dihapus.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
id: Hanya bisa menghapus font baik dari "%1" atau "%2".

en: Please specify "%1" or "%2".
id: Silakan tentukan "%1" atau "%2".

en: No special methods supported.
id: Tidak ada metode khusus yang didukung.

en: Fonts
id: Font

en: Failed to start the system daemon
id: Gagal menjalankan daemon sistem

en: Backend died
id: Backend mati

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
id: %1 adalah font bitmap, dan ini telah dinonfungsikan di sistem anda.

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
id: %1 berisi font <b>%2</b>, yang telah terinstal di sistem anda.

en: %1 is not a font.
id: %1 bukanlah font.

en: Could not remove all files associated with %1
id: Tidak bisa menghapus semua file yang terkait dengan %1

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: No characters found.
id: Tidak ada karakter yang ditemukan.

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
id: Kucing sphynx berwajah oval milik azis tantang quokka adu fisik

en: ERROR: Could not determine font's name.
id: ERROR: Tidak bisa menentukan nama font.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
id[0]: %2 [1 pixel]
id[1]: %2 [%1 pixel]

en: Personal
id: Pribadi

en: System
id: Sistem

en: All
id: Semua

en: Administrator
id: Pengurus

en: Thin
id: Tipis

en: Extra Light
id: Ekstra Terang

en: Ultra Light
id: Sangat Terang

en: Light
id: Terang

en: Regular
id: Reguler

en: Demi Bold
id: Agak Tebal

en: Semi Bold
id: Semi Tebal

en: Bold
id: Tebal

en: Extra Bold
id: Sangat Tebal

en: Ultra Bold
id: Sangat Tebal Sekali

en: Black
id: Hitam

en: Heavy
id: Berat

en: Roman
id: Romawi

en: Italic
id: Miring

en: Oblique
id: Doyong

en: Ultra Condensed
id: Ultra Endap

en: Extra Condensed
id: Ekstra Endap

en: Condensed
id: Endap

en: Semi Condensed
id: Semi Endap

en: Semi Expanded
id: Semi Terbentang

en: Expanded
id: Terbentang

en: Extra Expanded
id: Ekstra Terbentang

en: Ultra Expanded
id: Ultra Terbentang

en: Monospaced
id: Monospace

en: Charcell
id: Sel Karakter

en: Proportional
id: Proporsional

en: Other, Control
id: Lainnya, Kendali

en: Other, Format
id: Lainnya, Format

en: Other, Not Assigned
id: Lainya, Tak Ditugaskan

en: Other, Private Use
id: Lainnya, Penggunaan Privat

en: Other, Surrogate
id: Lainnya, Surogasi

en: Letter, Lowercase
id: Huruf, Huruf Kecil

en: Letter, Modifier
id: Huruf, Pengubah

en: Letter, Other
id: Huruf, Lainnya

en: Letter, Titlecase
id: Huruf, Huruf Judul

en: Letter, Uppercase
id: Huruf, Huruf Besar

en: Mark, Spacing Combining
id: Tanda, Menggabungkan Spasi

en: Mark, Enclosing
id: Tanda, Penutup

en: Mark, Non-Spacing
id: Tanda, Non-Spasi

en: Number, Decimal Digit
id: Nomor, Digit Desimal

en: Number, Letter
id: Nomor, Huruf

en: Number, Other
id: Nomor, Lainnya

en: Punctuation, Connector
id: Tanda Baca, Konektor

en: Punctuation, Dash
id: Tanda Baca, Garis Penghubung

en: Punctuation, Close
id: Tanda Baca, Tutup

en: Punctuation, Final Quote
id: Tanda Baca, Tanda Petik Akhir

en: Punctuation, Initial Quote
id: Tanda Baca, Tanda Petik Awal

en: Punctuation, Other
id: Tanda Baca, Lainnya

en: Punctuation, Open
id: Tanda Baca, Buka

en: Symbol, Currency
id: Simbol, Kurs

en: Symbol, Modifier
id: Simbol, Pengubah

en: Symbol, Math
id: Simbol, Matematika

en: Symbol, Other
id: Simbol, Lainnya

en: Separator, Line
id: Pemisah, Garis

en: Separator, Paragraph
id: Pemisah, Paragraf

en: Separator, Space
id: Pemisah, Spasi

en: Category
id: Kategori

en: XML Decimal Entity
id: Entitas Desimal XML

en: Show Face:
id: Tampilkan Wajah:

en: Install…
id: Instal...

en: Change Text…
id: Ubah Teks...

en: Could not read font.
id: Tidak bisa membaca font.

en: Preview String
id: Untaian Pratinjau

en: Please enter new string:
id: Silakan masukkan string baru:

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
id: Bilah Alat &Utama

en: Preview Type
id: Tipe Pratinjau

en: Standard Preview
id: Pratinjau Standar

en: All Characters
id: Semua Karakter

en: Unicode Block: %1
id: Blok Unicode: %1

en: Unicode Script: %1
id: Skrip Unicode: %1

en: Basic Latin
id: Latin Dasar

en: Latin-1 Supplement
id: Suplemen Latin-1

en: Latin Extended-A
id: Latin Diperluas-A

en: Latin Extended-B
id: Latin Diperluas-B

en: IPA Extensions
id: Ekstensi IPA

en: Spacing Modifier Letters
id: Huruf Pengubah Spasi

en: Combining Diacritical Marks
id: Tanda Diakritik Penggabungan

en: Greek and Coptic
id: Yunani dan Koptik

en: Cyrillic Supplement
id: Suplemen Cyrillic

en: Armenian
id: Armenia

en: Hebrew
id: Yahudi

en: Arabic
id: Arab

en: Syriac
id: Suriah

en: Arabic Supplement
id: Suplemen Arab

en: Tibetan
id: Tibet

en: Georgian
id: Georgia

en: Ethiopic Supplement
id: Suplemen Ethiopic

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
id: Silabel Aborigin Kanada Bersatu

en: Mongolian
id: Mongolia

en: New Tai Lue
id: Tai Lue Baru

en: Khmer Symbols
id: Simbol Khmer

en: Buginese
id: Bugis

en: Balinese
id: Bali

en: Phonetic Extensions
id: Ekstensi Fonetik

en: Phonetic Extensions Supplement
id: Suplemen Ekstensi Fonetik

en: Combining Diacritical Marks Supplement
id: Suplemen Tanda Diakritik Penggabungan

en: Latin Extended Additional
id: Tambahan Diperluas Latin

en: Greek Extended
id: Yunani Diperluas

en: General Punctuation
id: Tanda Baca Umum

en: Superscripts and Subscripts
id: Superskrip dan Subskrip

en: Currency Symbols
id: Simbol Mata Uang

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
id: Tanda Diakritik Penggabungan untuk Simbol

en: Letter-Like Symbols
id: Simbol Mirip Huruf

en: Number Forms
id: Bentuk Nomor

en: Arrows
id: Panah

en: Mathematical Operators
id: Operator Matematika

en: Miscellaneous Technical
id: Beraneka Teknis

en: Control Pictures
id: Kendali Gambar

en: Optical Character Recognition
id: Pengenalan Karakter Optik

en: Enclosed Alphanumerics
id: Alfanumerik Terlampir

en: Box Drawing
id: Menggambar Kotak

en: Block Elements
id: Elemen Blok

en: Geometric Shapes
id: Bentuk Geometri

en: Miscellaneous Symbols
id: Beraneka Simbol

en: Dingbats
id: Bodoh

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
id: Beraneka Simbol-A Matematika

en: Supplemental Arrows-A
id: Suplemen Panah-A

en: Braille Patterns
id: Pola Braille

en: Supplemental Arrows-B
id: Suplemen Panah-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
id: Beraneka Simbol-B Matematika

en: Supplemental Mathematical Operators
id: Suplemen Operator Matematika

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
id: Beraneka Simbol dan Panah

en: Latin Extended-C
id: Latin Diperluas-C

en: Coptic
id: Koptik

en: Georgian Supplement
id: Suplemen Georgia

en: Ethiopic Extended
id: Ethiopia Diperluas

en: Supplemental Punctuation
id: Suplemen Tanda Baca

en: CJK Radicals Supplement
id: Suplemen Radikal CJK

en: Kangxi Radicals
id: Radikal Kangxi

en: Ideographic Description Characters
id: Karakter Deskripsi Ideografis

en: CJK Symbols and Punctuation
id: Tanda Baca dan Simbol CJK

en: Hangul Compatibility Jamo
id: Jamo Kompatibilitas Hangul

en: Bopomofo Extended
id: Bopomofo Diperluas

en: CJK Strokes
id: Garis CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
id: Ekstensi Fonetik Katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
id: Bulan dan Huruf CJK Terlampir

en: CJK Compatibility
id: Kompatibilitas CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
id: Ekstensi A Ideografis Bersatu CJK

en: Yijing Hexagram Symbols
id: Simbol Heksagram Yijing

en: CJK Unified Ideographs
id: Ideograf Bersatu CJK

en: Yi Syllables
id: Silabel Yi

en: Yi Radicals
id: Radikal Yi

en: Modifier Tone Letters
id: Huruf Tona Pengubah

en: Latin Extended-D
id: Latin Diperluas-D

en: Hangul Syllables
id: Silabel Hangul

en: High Surrogates
id: Surogat Tinggi

en: High Private Use Surrogates
id: Surograt Penggunaan Pribadi Tinggi

en: Low Surrogates
id: Surogat Rendah

en: Private Use Area
id: Area Penggunaan Privat

en: CJK Compatibility Ideographs
id: Ideograf Kompatibilitas CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
id: Bentuk Presentasi Alfabetis

en: Arabic Presentation Forms-A
id: Bentuk-A Presentasi Arab

en: Variation Selectors
id: Pemilih Variasi

en: Vertical Forms
id: Bentuk Tegak

en: Combining Half Marks
id: Tanda Setengah Penggabungan

en: CJK Compatibility Forms
id: Bentuk Kompatibilitas CJK

en: Small Form Variants
id: Varian Bentuk Kecil

en: Arabic Presentation Forms-B
id: Bentuk-B Presentasi Arab

en: Half-Width and Full-Width Forms
id: Bentuk Setengah-Lebar dan Lebar-Penuh

en: Specials
id: Spesial

en: Linear B Syllabary
id: Silabel B Linear

en: Linear B Ideograms
id: Ideogram B Linear

en: Aegean Numbers
id: Nomor Aegean

en: Ancient Greek Numbers
id: Nomor Yunani Kuno

en: Old Italic
id: Miring Lama

en: Old Persian
id: Persia Lama

en: Cypriot Syllabary
id: Silabari Cypriot

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
id: Tanda Baca dan Nomor Cuneiform

en: Byzantine Musical Symbols
id: Simbol Musikal Byzantine

en: Musical Symbols
id: Simbol Musikal

en: Ancient Greek Musical Notation
id: Notasi Musikal Yunani Kuno

en: Tai Xuan Jing Symbols
id: Simbol Tai Xuan Jing

en: Counting Rod Numerals
id: Numeral Gulungan Penghitungan

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
id: Simbol Alfanumerik Matematis

en: CJK Unified Ideographs Extension B
id: Ekstensi B Ideograf Bersatu CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
id: Suplemen Ideograf Kompatibilitas CJK

en: Tags
id: Tag

en: Variation Selectors Supplement
id: Suplmenen Pemilihan Variasi

en: Supplementary Private Use Area-A
id: Suplementasi Penggunaan Pribadi Area-A

en: Supplementary Private Use Area-B
id: Suplementasi Penggunaan Pribadi Area-B

en: Canadian Aboriginal
id: Aborigin Kanada

en: Common
id: Umum

en: Greek
id: Yunani

en: Inherited
id: Diwariskan
