plasma-workspace - en to id translation catalogue (100 entries)

en: No fingerprint device found.
id: Tidak ada peranti sidik jari yang ditemukan

en: Retry scanning your finger.
id: Coba ulang memindai sidik jari Anda.

en: Swipe too short. Try again.
id: Usapan terlalu singkat. Coba lagi.

en: Finger not centered on the reader. Try again.
id: Jari tidak terpusat pada pembaca. Coba lagi.

en: Remove your finger from the reader, and try again.
id: Singkirkan jari Anda dari reader, dan coba lagi.

en: Fingerprint enrollment has failed.
id: Pendaftaran sidik jari telah gagal.

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
id: Tidak ada ruang yang tersisa untuk peranti ini, hapus sidik jari lainnya untuk melanjutkan.

en: The device was disconnected.
id: Perangkat terputus.

en: An unknown error has occurred.
id: Sebuah galat tak diketahui telah terjadi.

en: Change Password
id: Ubah Sandi

en: Set Password
id: Atur Sandi

en: Password
id: Sandi

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Passwords must match
id: Sandi harus cocok

en: Change Wallet Password?
id: Ubah Sandi Wallet?

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
id: Sekarang Anda mengubah sandi login Anda, kamu mungkin juga ingin mengubah sandi pada KWallet bawaan Anda untuk mencocokkannya.

en: What is KWallet?
id: Apa itu KWallet?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
id: KWallet adalah pengelola sandi yang menyimpan sandi Anda untuk jaringan nirkabel dan sumber daya terenkripsi lainnya. Yang dikunci dengan sandinya sendiri yang berbeda dengan sandi login Anda. Jika kedua sandi itu cocok, itu bisa dibuka kuncinya saat login secara otomatis sehingga Anda tidak perlu memasukan sendiri sandi KWallet.

en: Change Wallet Password
id: Ubah Sandi Wallet

en: Leave Unchanged
id: Tak Usah Diubah

en: Create User
id: Buat Pengguna

en: Name:
id: Nama:

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Standard
id: Standar

en: Account type:
id: Tipe akun:

en: Password:
id: Sandi:

en: Confirm password:
id: Konfirmasi sandi:

en: Create
id: Buat

[ctx: @title:window]
en: Select Picture Area
id: Pilih Area Gambar

[ctx: @info:status]
en: Finger enrolled
id: Jari didaftarkan

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari telunjuk kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari tengah kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari manis kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari kelingking kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari jempol kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari telunjuk kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari tengah kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari manis kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari kelingking kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
id: Silakan tekan jari jempol kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari telunjuk kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari tengah kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari manis kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari kelingking kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari jempol kanan Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari telunjuk kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari tengah kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari manis kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari kelingking kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
id: Silakan usap jari jempol kiri Anda secara berulang pada sensor sidik jari.

en: Configure Fingerprints
id: Konfigurasikan Sidik Jari

en: Add
id: Tambah

en: Cancel
id: Batal

en: Done
id: Selesai

en: Re-enroll finger
id: Daftar ulang jari

en: Delete fingerprint
id: Hapus sidik jari

en: No fingerprints added
id: Tidak ada sidik jari yang ditambahkan

en: Users
id: Pengguna

[ctx: @action:button As in, 'add new user']
en: Add New…
id: Tambahkan Baru...

[ctx: @action:button]
en: Add New User…
id: Tambahkan Pengguna Baru...

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
id: Tekan Spasi untuk menyunting profil pengguna

en: Pick a finger to enroll
id: Pilih sebuah jari untuk didaftarkan

[ctx: @title]
en: Change Avatar
id: Ubah Avatar

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
id: Tiada Apa-Apa

[ctx: @item:intable]
en: Feisty Flamingo
id: Flamingo Bersemangat

[ctx: @item:intable]
en: Dragon's Fruit
id: Buah Naga

[ctx: @item:intable]
en: Sweet Potato
id: Ubi Jalar

[ctx: @item:intable]
en: Ambient Amber
id: Amber Ambien

[ctx: @item:intable]
en: Sparkle Sunbeam
id: Sinar Matahari Berkilau

[ctx: @item:intable]
en: Verdant Charm
id: Pesona Hijau

[ctx: @item:intable]
en: Mellow Meadow
id: Padang Rumput Lembut

[ctx: @item:intable]
en: Tepid Teal
id: Teal Redup

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
id: Biru Plasma

[ctx: @item:intable]
en: Pon Purple
id: Ungu Pon

[ctx: @item:intable]
en: Bajo Purple
id: Ungu Bajo

[ctx: @item:intable]
en: Burnt Charcoal
id: Arang Terbakar

[ctx: @item:intable]
en: Paper Perfection
id: Putih Kertas

[ctx: @item:intable]
en: Cafétera Brown
id: Cokelar Kafetera

[ctx: @item:intable]
en: Rich Hardwood
id: Kayu Keras Kaya

[ctx: @action:button]
en: Go Back
id: Kembali

[ctx: @action:button]
en: Initials
id: Inisial

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
id: Pilih File...

[ctx: @title]
en: Choose a picture
id: Pilih gambar

[ctx: @option file type (mime type) for avif, bmp, gif, jp2, jpeg, jpg, pbm, pgm, png, ppm, tiff, wbmp, webp, xbm, xpm image file formats; do not translate *.avif, *.bmp, *.gif, *.jp2, *.jpeg, *.jpg, *.pbm, *.pgm, *.png, *.ppm, *.tiff, *.wbmp, *.webp, *.xbm, *.xpm]
en: Image files (All major file types) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)
id: File-file gambar (Semua jenis file utama) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
id: Ikon penampung

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
id: Ikon penampung avatar pengguna

en: Change avatar
id: Ubah avatar

en: Cannot change the account type to Standard unless there is at least one other Administrator account on the system. Without one, authentication would become impossible or require the insecure use of the root password.
id: Tidak dapat mengubah jenis akun ke Standar kecuali jika terdapat setidaknya satu akun Administrator lain di sistem. Tanpa akun Administrator, autentikasi tidak akan mungkin dilakukan atau memerlukan penggunaan kata sandi root yang tidak aman.

en: Email address:
id: Alamat surel:

en: Delete files
id: Hapus file

en: Keep files
id: Jaga file-file

en: Delete User…
id: Hapus Pengguna...

en: Configure Fingerprint Authentication…
id: Konfigurasikan Autentikasi Sidik Jari...

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
id: Sidik jari bisa digunakan sebagai pengganti sandi saat membuka kunci layar dan menyediakan perizinan administrator terhadap program aplikasi dan baris-perintah yang memintanya.<nl/><nl/>Log masuk ke sistem dengan sidik jari belumlah didukung.

en: Could not get permission to save user %1
id: Tidak bisa mendapatkan perizinan untuk menyimpan pengguna %1

en: There was an error while saving changes
id: Ada sebuah galat selagi menyimpan perubahan

en: Failed to resize image: opening temp file failed
id: Gagal mengubah ukuran citra: pembukaan file temp gagal

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
id: Gagal mengubah ukuran citra: penulisan file temp gagal

en: Your Account
id: Akun Anda

en: Other Accounts
id: Akun Lain
