plasma-workspace - en to id translation catalogue (77 entries)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
id: Biner -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
id: Biner - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
id: Desimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
id: Imperial AS

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
id: Metrik

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
id: Perusahaan Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
id: Departemen Pengembangan

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
id: Membangun Pengembangan

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
id: Jalan Utama

[ctx: House number]
en: House 1
id: Rumah 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
id: Kamar 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
id: Lantai 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
id: Pusat Kota

[ctx: Town or city]
en: City
id: Kota

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
id: Negara

[ctx: Family names]
en: FamilyName
id: Nama_Keluarga

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
id: NAMA_KELUARGA

[ctx: First given name]
en: FirstName
id: Nama_Depan

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
id: Nama_Depan

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
id: Nama_Lain

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
id: Nama_Tambahan

[ctx: Profession]
en: Profession
id: Peofesi

[ctx: Salutation]
en: Doctor
id: Dokter

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
id: Tidak bisa menemukan contoh untuk lokal ini

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
id: Tidak bisa menemukan lokal sistem yang tersedia menggunakan alat <command>localectl</command>. Silakan buat laporan bug tentang ini di <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
id: Tidak dapat menemukan perintah yang dapat dieksekusi `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
id: check-language-support gagal, keluaran: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
id: Tidak semua paket yang hilang berhasil diatasi! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
id: Gagal memasang paket %1

en: Another process is already running, please retry later
id: Proses lain sedang berjalan, silakan coba lagi nanti

en: Unauthorized to edit locale configuration file
id: Tidak diizinkan untuk mengedit file konfigurasi lokal

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
id: Tidak bisa membuka file `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
id: Tidak bisa menemukan `locale-gen` yang dapat dieksekusi

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Default for System
id: Baku untuk Sistem

en: Default
id: Baku

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
id: Baku Sistem C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
id: Baku untuk %1

[ctx: @info:title]
en: Language
id: Bahasa

[ctx: @info:title]
en: Numbers
id: Angka

[ctx: @info:title]
en: Time
id: Waktu

[ctx: @info:title]
en: Currency
id: Mata Uang

[ctx: @info:title]
en: Measurements
id: Pengukuran

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
id: Ukuran Kertas

[ctx: @info:title]
en: Address
id: Alamat

[ctx: @info:title]
en: Name Style
id: Gaya Nama

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
id: Nomor Telepon

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
id: Ukuran Penyimpanan dan Data

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
id: Baku Sistem

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
id:  (Format standar untuk %1)

en: Inherit Language
id: Bahasa Warisan

en: Language
id: Bahasa

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
id: Menempatkan bahasa lain di bawah bahasa Inggris akan menyebabkan perilaku yang tidak diinginkan di beberapa aplikasi. Jika Anda ingin menggunakan sistem Anda dalam bahasa Inggris, hapus semua bahasa lainnya.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
id: Bahasa "%1" tidak didukung

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
id: Tambahkan bahasa di urutan yang Anda mau untuk Anda lihat di aplikasi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
id: Ubah Bahasa

[ctx: @title:window]
en: Change Language
id: Ubah Bahasa

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
id: Pindah ke atas

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
id: Hapus

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
id: Tidak Ada Bahasa yang Dikonfigurasi

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
id: Tambahkan Bahasa

[ctx: @action:button]
en: Add More…
id: Tambahkan Lagi…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
id: Perubahan akan berpengaruh di lain waktu saat Anda masuk login.

en: Restart now
id: Nyalakan ulang sekarang

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
id: Menghasilkan file dukungan bahasa dan lokal; jangan dulu mematikan komputer.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
id: File dukungan lokal dan bahasa telah dibuat, tetapi khusus bahasa font tidak dapat diinstal secara otomatis. Jika bahasa Anda memerlukan font khusus agar dapat ditampilkan dengan benar, Anda perlu menemukan apa mereka ada dan installlah sendiri.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
id: File dukungan bahasa dan lokal yang diperlukan telah terinstal. Sekarang aman untuk mematikan komputer.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
id: Modifikasi...

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
id: Ukuran Penyimpanan dan Data

en: Numbers
id: Angka

en: Time
id: Waktu

en: Currency
id: Mata Uang

en: Measurements
id: Pengukuran

en: Paper Size
id: Ukuran Kertas

[ctx: Postal Address]
en: Address
id: Alamat

[ctx: Name Style]
en: Name
id: Nama

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
id: Nomor telepon
