plasma-desktop - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
id: Jungkit jangan ganggu

en: Other Applications
id: Aplikasi Lain

en: Show popups
id: Tampilkan sembulan

en: Show in do not disturb mode
id: Tampilkan dalam mode jangan mengganggu

en: Show in history
id: Tampilkan dalam histori

en: Show notification badges
id: Tampilkan lencana notifikasi

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
id: Konfigurasi Peristiwa

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
id: Aplikasi ini belum mendukung pengonfigurasian notifikasi pada basis tiap peristiwa

en: Show a message in a pop-up
id: Tampilkan pesan dalam sebuah sembulan

en: Play a sound
id: Bunyikan suara

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
id: Pratinjau suara

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
id: Set ulang

en: Choose sound file
id: Pilih file suara

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
id: Notifikasi Sistem

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
id: Pengaturan Aplikasi

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
id: Tidak bisa menemukan sebuah widget 'Notifikasi' yang diperlukan untuk menampilkan notifikasi. Pastikan bahwa itu difungsikan antara di System Tray atau sebagai widget mandiri.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
id: Notifikasi saat ini disediakan oleh '%1 %2' bukannya Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
id: Notifikasi saat ini tidak disediakan oleh Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
id: Mode Jangan Ganggu

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
id: Fungsikan secara otomatis:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
id: Ketika layar dicerminkan

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
id: Selagi berbagi layar

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
id: Jungkit secara manual dengan pintasan:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
id: Kondisi keterlihatan

en: Critical notifications:
id: Notifikasi kritis

en: Show in Do Not Disturb mode
id: Tampilkan dalam mode Jangan Ganggu

en: Normal notifications:
id: Notifikasi normal:

en: Show over full screen windows
id: Tampilkan melalui jendela layar penuh

en: Low priority notifications:
id: Notifikasi prioritas rendah:

en: Show popup
id: Tampilkan sembulan

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
id: Sembulan

[ctx: @label]
en: Location:
id: Lokasi:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
id: Dekat ikon notifikasi

en: Choose Custom Position…
id: Memilih Posisi Kustom...

en: %1 second | %1 seconds
id[0]: %1 detik
id[1]: %1 detik

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
id: Sembunyikan sesudah:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
id: Respons tambahan

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
id: Tampilkan di dalam notifikasi

en: Application progress:
id: Progres aplikasi:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
id: Jaga sembulan terbuka selagi progres

en: Notification badges:
id: Lencana notifikasi:

en: Show in task manager
id: Tampilkan dalam task manager

en: Popup Position
id: Posisi Sembulan

en: Application Settings
id: Pengaturan Aplikasi

en: Applications
id: Aplikasi

en: System Services
id: Layanan Sistem

en: No application or event matches your search term
id: Tidak ada aplikasi atau peristiwa yang cocok dengan istilah yang Anda cari

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
id: Pilih sebuah aplikasi dari daftar untuk mengonfigurasi pengaturan notifikasi dan perilakunya
