kcm_autostart - en to id translation catalogue (36 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
id: "%1" bukan alur mutlak.

en: "%1" does not exist.
id: "%1" tidak ada.

en: "%1" is not a file.
id: "%1" bukan sebuah file.

en: "%1" is not readable.
id: "%1" bukan dapat dibaca.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
id: Henti

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
id: Mulai

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
id: Terakhir diaktifkan pada:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
id: Tidak dapat memuat catatan log. Coba segarkan.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
id: Segarkan

en: Make Executable
id: Membuat Dapat Dieksekusi

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
id: File '%1' seharusnya menjadi dapat dieksekusi untuk berjalan pada saat keluar.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
id: File '%1' seharusnya menjadi dapat dieksekusi untuk berjalan pada saat masuk.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
id: Tambahkan Baru

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
id: Aplikasi...

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
id: Skrip Masuk Log...

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
id: Skrip Keluar Log...

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
id: %1 belum bisa menjadi auto-mulai. Hal itu akan tersedia setelah sistem dinyalakan ulang.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
id: Belum diauto-mulai

[ctx: @action:button]
en: See properties
id: Lihat properti

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
id: Hapus entri

en: Applications
id: Aplikasi

en: Login Scripts
id: Skrip Masuk

en: Pre-startup Scripts
id: Skip Prahidup

en: Logout Scripts
id: Skrip Keluar

en: No user-specified autostart items
id: Tidak ada item pemulaian otomatis yang dispesifikasikan oleh pengguna

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
id: Klik tombol <interface>Tambahkan Baru</interface> untuk menambahkan beberapa hal

en: Choose Login Script
id: Pilih Skrip Masuk

en: Choose Logout Script
id: Pilih Skip Keluar

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
id: Berjalan

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
id: Tidak berjalan

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
id: Bermulai

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
id: Berhenti

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
id: Gagal

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
id: Terjadi galat ketika menerima pengulangan panggilan GetAll %1

en: Failed to open journal
id: Gagal membuka jurnal
