plasma-desktop - en to hu translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
hu: Ne zavarjanak mód be/kikapcsolása

en: Other Applications
hu: Egyéb alkalmazások

en: Show popups
hu: Felugró értesítések megjelenítése

en: Show in do not disturb mode
hu: „Ne zavarjanak” módban is

en: Show in history
hu: Megjelenítés az előzményekben

en: Show notification badges
hu: Értesítési jelvények megjelenítése

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
hu: Események beállítása

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
hu: Ez az alkalmazás nem támogatja az értesítések eseményeken alapuló beállítását

en: Show a message in a pop-up
hu: Üzenet megjelenítése felugróban

en: Play a sound
hu: Hang lejátszása

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
hu: Hang előnézete

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Choose sound file
hu: Válasszon egy hangfájlt

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
hu: Rendszerértesítések

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
hu: Alkalmazásbeállítások

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
hu: Nem található az értesítések megjelenítéséhez szükséges „Értesítések” elem. Ellenőrizze, hogy engedélyezve van-e a rendszertálcán, vagy önálló elemként.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
hu: Az értesítéseket jelenleg a(z) „%1 %2” biztosítja a Plasma helyett.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
hu: Az értesítéseket jelenleg nem a Plasma biztosítja.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
hu: Ne zavarjanak mód

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
hu: Automatikus bekapcsolás:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
hu: Amikor a képernyők tükrözöttek

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
hu: Képernyőmegosztáskor

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
hu: Kézi bekapcsolás gyorsbillentyűvel:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
hu: Láthatósági feltételek

en: Critical notifications:
hu: Fontos értesítések:

en: Show in Do Not Disturb mode
hu: „Ne zavarjanak” módban is

en: Normal notifications:
hu: Normál értesítések:

en: Show over full screen windows
hu: Megjelenítés teljes képernyős ablakok fölött

en: Low priority notifications:
hu: Nem sürgős értesítések:

en: Show popup
hu: Felugró megjelenítése

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
hu: Felugrók

[ctx: @label]
en: Location:
hu: Hely:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
hu: Az értesítés ikonjának közelében

en: Choose Custom Position…
hu: Egyéni pozíció megadása…

en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
hu: Felugró időtartama:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
hu: További visszajelzések

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
hu: Az értesítésekben

en: Application progress:
hu: Alkalmazások folyamatjelzője:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
hu: Felugró megjelenítése, amíg a folyamat tart

en: Notification badges:
hu: Értesítési jelvények:

en: Show in task manager
hu: A feladatkezelőn

en: Popup Position
hu: Felugró helye

en: Application Settings
hu: Alkalmazásbeállítások

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: System Services
hu: Rendszerszolgáltatások

en: No application or event matches your search term
hu: Nincsenek a keresett kifejezésre illeszkedő alkalmazások vagy események

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
hu: Válasszon egy alkalmazást a listából, és állítsa be az értesítéseinek működését
