kcmfonts - en to he translation catalogue (47 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
he: אכיפת נק׳ לאינטש על גופן ב־X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
he: גופן כללי

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
he: קבוע עם גופן

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
he: גופן קטן

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
he: גופן סרגל כלים

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
he: גופן תפריט

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
he: גופן כותרת חלון

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
he: ברירת מחדל יצרן

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
he: ללא

en: Vertical RGB
he: RGB אופקי

en: Vertical BGR
he: BGR אופקי

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
he: ברירת מחדל יצרן

[ctx: medium hinting]
en: Medium
he: בינוני

[ctx: no hinting]
en: None
he: ללא

[ctx: slight hinting]
en: Slight
he: במקצת

[ctx: full hinting]
en: Full
he: מלא

[ctx: %1 is the name of a font type, %2 is the size in points (pt). Ex: Noto Sans 10pt]
en: %1 %2pt
he: %1 %2 נק׳

en: Adjust Global Scale…
he: התאמת קנה מידה כללי…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
he: חלק מהשינויים כגון החלקת קצוות או נק׳ לאינטש יחולו רק על יישומים חדשים שנפתחים מעתה.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
he: גופנים גדולים מאוד יכולים להוליד תוצאות שנראות מוזר. במקום להשתמש בגופנים גדולים מאוד, כדי להתאים את קנה המידה הכללי של המסך.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
he: הדרך המומלצת לשנות את קנה המידה של ממשק המשתמש היא באמצעות יכולת קנה המידה הכללי של המסך.

en: &Adjust All Fonts…
he: &כיוון כל הגופנים…

en: General:
he: כללי:

en: Select general font
he: בחירת גופן כללי

en: Fixed width:
he: רוחב קבוע:

en: Select fixed width font
he: בחירת גופן רוחב קבוע

en: Small:
he: קטן:

en: Select small font
he: בחירת גופן קטן

en: Toolbar:
he: סרגל כלים:

en: Select toolbar font
he: בחירת גופן סרגל כלים

en: Menu:
he: תפריט:

en: Select menu font
he: בחירת גופן תפריט

en: Window title:
he: כותרת חלון:

en: Select window title font
he: בחירת גופן לכותרות חלונות

en: Anti-Aliasing:
he: החלקת קצוות:

en: Enable
he: פעילה

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
he: פיקסלים בתצוגות בדרך כלל מיושרים על רשת. לכן צורות של גופנים שאינן מיושרות לרשת הזאת תיראינה משוננות אלמלא נעשה שימוש בטכניקות של <emphasis>החלקת קצוות</emphasis> כדי להפחית את התופעה הזאת. בדרך כלל כדאי להשאיר את האפשרות הזאת פעילה אלא אם כן היא גורמת לבעיות.

en: Exclude range from anti-aliasing
he: החרגת טווח מהחלקת קצוות

en: %1 pt
he: %1 נק׳

en: to
he: עד

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
he: סוג עיבוד תת‏־פיקסלים:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
he: <para>במסכי TFT או LCD כל פיקסל יחיד מורכב למעשה משלושה או ארבעה אורות בצבע אחד. אפשר לשנות את ה<emphasis>תת־פיקסלים</emphasis> האלה באופן עצמאי כדי לחדרר ולשפר את איכות הגופנים המוצגים.</para> <para>איכות העיבוד משתפרת רק אם הבחירה תואמת את האופן בו התת־פיקסלים של התצוגה שלך מיושרים. ברוב התצוגות יש סידור קווי של תת–פיקסלים של <emphasis>RGB</emphasis> (אדום-ירוק-כחול), בחלקם יש <emphasis>BGR</emphasis> (כחול-ירוק-אדום) ומגוון סידורים אקזוטיים יותר לא נתמכים על ידי היכולת הזאת.</para>לא עובד עם צגי CRT (העבים הישנים).

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
he: רמיזה:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
he: רמיזה היא טכניקה בה רמזים שמשובצעים בגופן משמשים לשיפור איכות העיבוד במיוחד בגדלים קטנים. רמיזה חזקה יותר בדרך כלל מחדדת את הקצוות אך האותיות הקטנות פחות דומות לצורת בגדלים גדולים יותר.

en: Force font DPI:
he: אכיפת נק׳ לאינטש של הגופן:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
he: <para>כאן יש למלא את צפיפות הנקודות לאינטש של המסך שלך כדי שגופנים על גבי המסך יהיו תואמים לגודל הפיזי שלהם בהדפסה.</para><para>כדי להגדיל את גודל הטקסט, יש לשנות את גודל הגופנים להלן. כדי לשנות את הכול לפי קנה מידה, יש להשתמש במחוון הגלילה שבעמוד <interface>תצוגה וצג</interface>.</para>

en: Select Font
he: בחירת גופן
