plasma-workspace - en to eu translation catalogue (87 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
eu: IEC (International Electrotechnical Commission)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
eu: JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
eu: Sistema metrikoa (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
eu: Bitarra -  Kibibyte (KiB), Mebibyte (MiB), Gibibyte (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
eu: Bitarra - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
eu: Hamartarra - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
eu: Inperiala, Erresuma Batua

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
eu: Inperiala, AEB

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
eu: Metrikoa

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
eu: Gutuna

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
eu: h/b

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
eu: Acme Korporazioa

[ctx: Department name]
en: Development Department
eu: Garapen saila

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
eu: Garapen eraikina

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
eu: Kale Nagusia

[ctx: House number]
en: House 1
eu: 1 Etxea

[ctx: Room number]
en: Room 2
eu: 2 Gela

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
eu: 3 Solairua

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
eu: Hirigunea

[ctx: Town or city]
en: City
eu: Hiria

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
eu: Estatua

[ctx: Family names]
en: FamilyName
eu: Abizena

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
eu: ABIZENA

[ctx: First given name]
en: FirstName
eu: Izena

[ctx: First given initial]
en: F
eu: I

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
eu: Izena

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
eu: BesteIzena

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
eu: IzenGehigarria

[ctx: Profession]
en: Profession
eu: Ogibidea

[ctx: Salutation]
en: Doctor
eu: Doktorea

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
eu: dk.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
eu: dk.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
eu: Ezin izan du tokiko honen adibiderik aurkitu

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
eu: Ezin izan ditu sistemaren tokiko ezarpen erabilgarriak <command>localectl</command> tresna erabiliz aurkitu. Mesedez, bete honi buruzko akats txosten bat <link>https://bugs.kde.org</link> lekuan.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
eu: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
eu: Ezin da aurkitu `check-language-support` exekutagarria

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
eu: 'check-language-support'-ek huts egin du, irteerakoa: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
eu: Ez du lortu falta diren pakete guztiak ebaztea! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
eu: %1 paketea instalatzea huts egin du

en: Another process is already running, please retry later
eu: Beste prozesu bat abian da, mesedez, saiatu geroago

en: Unauthorized to edit locale configuration file
eu: Tokiko konfigurazio fitxategia editatzeko baimenik gabe

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
eu: Ezin ireki `/etc/locale.gen` fitxategia

en: Can't locate executable `locale-gen`
eu: Ezin aurkitu `locale-gen` exekutagarria

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Default for System
eu: Sistemaren lehenetsia

en: Default
eu: Lehenetsia

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
eu: Sistemako C lehenetsia

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
eu: %1(e)ren lehenetsia

[ctx: @info:title]
en: Language
eu: Hizkuntza

[ctx: @info:title]
en: Numbers
eu: Zenbakiak

[ctx: @info:title]
en: Time
eu: Ordua

[ctx: @info:title]
en: Currency
eu: Moneta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
eu: Neurriak

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
eu: Paperaren neurria

[ctx: @info:title]
en: Address
eu: Helbidea

[ctx: @info:title]
en: Name Style
eu: Izen-estiloa

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
eu: Telefono zenbakiak

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
eu: Datu eta biltegiratze neurriak

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
eu: Sistemako lehenetsia

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
eu:  (%1ren formatu estandarra)

en: Inherit Language
eu: Heredatutako hizkuntza

en: Language
eu: Hizkuntza

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
eu: Ingelesaren azpian beste hizkuntza batzuk ipintzeak jartzeak, aplikazio batzuetan ustekabeko jokabidea eragingo du. Zure sistemak ingelesa erabiltzea nahi baduzu, kendu gainerako hizkuntza guztiak.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
eu: "%1" hizkuntza ez da onartzen

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
eu: Gehitu hizkuntzak, zure aplikazioetan haiek ikusi nahi dituzun ordenan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
eu: Aldatu hizkuntza

[ctx: @title:window]
en: Change Language
eu: Aldatu hizkuntza

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
eu: Eraman goraino

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
eu: Kendu

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
eu: Ez da hizkuntzarik konfiguratu

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
eu: Gehitu hizkuntzak

[ctx: @action:button]
en: Add More…
eu: Gehitu gehiago…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
eu: Aldaketak indarrean jarriko dira saio-hasten duzun hurrengoan.

en: Restart now
eu: Berrabiarazi orain

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
eu: Tokiko eta hizkuntza euskarri fitxategiak sortzen; oraindik ez itzali ordenagailua.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
eu: Tokiko eta hizkuntza euskarri fitxategiak sortu dira, baino hizkuntzaren berariazko letra-tipoak ezin izan dira automatikoki instalatu. Zure hizkuntzak behar bezala azaltzeko letra-tipo berezituak behar baditu, zein diren aurkitu eta zuk zeuk instalatu behar dituzu.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
eu: Beharrezko tokiko eta hizkuntza euskarri fitxategiak instalatu dira. Orain segurua da ordenagailua itzaltzea.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
eu: Aldatu…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
eu: Datu eta biltegiratze neurriak

en: Numbers
eu: Zenbakiak

en: Time
eu: Ordua

en: Currency
eu: Moneta

en: Measurements
eu: Neurriak

en: Paper Size
eu: Paperaren neurria

[ctx: Postal Address]
en: Address
eu: Helbidea

[ctx: Name Style]
en: Name
eu: Izena

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
eu: Telefono zenbakia
