kcm_autostart - en to es translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
es: «%1» no es una URL absoluta.

en: "%1" does not exist.
es: «%1» no existe.

en: "%1" is not a file.
es: «%1» no es un archivo.

en: "%1" is not readable.
es: «%1» no se puede leer.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
es: Detener

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
es: Iniciar

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
es: Estado:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
es: Última activación:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
es: No se han podido cargar los registros. Pruebe a actualizar.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
es: Actualizar

en: Make Executable
es: Hacer ejecutable

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
es: El archivo «%1» debe ser ejecutable para que se ejecute al cerrar la sesión.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
es: El archivo «%1» debe ser ejecutable para que se ejecute al iniciar la sesión.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
es: Añadir nuevo

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
es: Aplicación...

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
es: Guion de inicio de sesión...

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
es: Guion de cierre de sesión...

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
es: %1 no se ha iniciado automáticamente todavía. Los detalles estarán disponibles tras reiniciar el sistema.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
es: No iniciado automáticamente todavía

[ctx: @action:button]
en: See properties
es: Ver propiedades

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
es: Eliminar entrada

en: Applications
es: Aplicaciones

en: Login Scripts
es: Guiones de inicio de sesión

en: Pre-startup Scripts
es: Guiones previos al inicio de sesión

en: Logout Scripts
es: Guiones de cierre de sesión

en: No user-specified autostart items
es: No hay elementos de inicio automático especificados por el usuario

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
es: Pulse el botón <interface>Añadir nuevo</interface> para añadir entradas

en: Choose Login Script
es: Escoja guion de inicio de sesión

en: Choose Logout Script
es: Escoja guion de cierre de sesión

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
es: En ejecución

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
es: No se está ejecutando

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
es: Iniciándose

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
es: Deteniéndose

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
es: Ha fallado

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
es: Ha ocurrido un error al recibir la respuesta de la llamada GetAll %1

en: Failed to open journal
es: La apertura del registro diario ha fallado
