plasma-workspace - en to eo translation catalogue (81 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
eo: Internacia Elektroteknika Komisiono (IEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
eo: Metra sistemo

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
eo: Duuma - Kibibajtoj (KiB), Mebibajtoj (MiB), Gibibajtoj (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
eo: Duuma - Kilobajtoj (KB), Megabajtoj (MB), Gigabajtoj (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
eo: Dekuma - Kilobajtoj (kB), Megabajtoj (MB), Gigabajtoj (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
eo: Imperia UK

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
eo: Imperia US

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
eo: Metrika

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
eo: Letero

[ctx: Department name]
en: Development Department
eo: Disvolva Departemento

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
eo: Dev-Konstruaĵo

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
eo: Ĉefstrato

[ctx: House number]
en: House 1
eo: Domo 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
eo: Ĉambro 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
eo: Etaĝo 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
eo: Urbocentro

[ctx: Town or city]
en: City
eo: Urbo

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
eo: Ŝtato

[ctx: Family names]
en: FamilyName
eo: Familia nomo

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
eo: FAMILIA NOMO

[ctx: First given name]
en: FirstName
eo: Antaŭnomo

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
eo: Antaŭnomo

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
eo: AliaNomo

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
eo: PliaNomo

[ctx: Profession]
en: Profession
eo: Profesio

[ctx: Salutation]
en: Doctor
eo: Doktoro

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
eo: Ne eblis trovi ekzemplon por ĉi tiu loko

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
eo: Ne eblis trovi la disponeblajn ejojn de la sistemo per la ilo <command>localectl</command>. Bonvolu registri cimraporton pri tio ĉe <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
eo: %1 (Brazilo)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
eo: Ne povas trovi plenumeblan `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
eo: check-language-support malsukcesis, eligo: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
eo: Ne ĉiuj mankantaj pakoj sukcesis solvi! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
eo: Malsukcesis instali pakon %1

en: Another process is already running, please retry later
eo: Alia procezo jam funkcias, bonvolu reprovi poste

en: Unauthorized to edit locale configuration file
eo: Nerajtigita redakti lokan agordan dosieron

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
eo: Ne povas malfermi dosieron `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
eo: Ne povas trovi ruleblan `locale-gen`

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Default for System
eo: Defaŭlto por Sistemo

en: Default
eo: Defaŭlto

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
eo: Sistema defaŭlto C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
eo: Defaŭlto por %1

[ctx: @info:title]
en: Language
eo: Lingvo

[ctx: @info:title]
en: Numbers
eo: Nombroj

[ctx: @info:title]
en: Time
eo: Tempo

[ctx: @info:title]
en: Currency
eo: Monero

[ctx: @info:title]
en: Measurements
eo: Mezuradoj

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
eo: Papera Grandeco

[ctx: @info:title]
en: Address
eo: Adreso

[ctx: @info:title]
en: Name Style
eo: Noma Stilo

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
eo: Telefonnumeroj

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
eo: Grandecoj de Datumoj kaj Konservejoj

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
eo: Sistemo Defaŭlto

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
eo:  (Norma formato por %1)

en: Inherit Language
eo: Heredi Lingvon

en: Language
eo: Lingvo

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
eo: Meti iujn ajn aliajn lingvojn sub la angla kaŭzos nedeziratan konduton en iuj aplikoj. Se vi ŝatus uzi vian sistemon en la angla, forigu ĉiujn aliajn lingvojn.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
eo: La lingvo "%1" estas nesubtenata

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
eo: Aldonu lingvojn en la ordo en kiu vi volas vidi ilin en viaj aplikaĵoj.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
eo: Ŝanĝi Lingvon

[ctx: @title:window]
en: Change Language
eo: Ŝanĝi Lingvon

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
eo: Movi al la supro

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
eo: Forigi

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
eo: Neniu lingvo agordita

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
eo: Aldoni lingvojn

[ctx: @action:button]
en: Add More…
eo: Aldoni pli…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
eo: Ŝanĝoj efektiviĝos la venontan fojon kiam vi ensalutos.

en: Restart now
eo: Rekomenci nun

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
eo: Generado de lokaj kaj lingvosubtenaj dosieroj; ankoraŭ ne malŝaltu la komputilon.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
eo: Lokaj kaj lingvosubtenaj dosieroj estis generitaj, sed lingvospecifaj tiparoj ne povis esti aŭtomate instalitaj. Se via lingvo postulas, ke specialaj tiparoj estu konvene montritaj, vi devos malkovri kio ili estas kaj instali ilin mem.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
eo: Necesaj lokaj kaj lingvosubtenaj dosieroj estis instalitaj. Nun estas sekure malŝalti la komputilon.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
eo: Modifi…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
eo: Grandecoj de Datumoj kaj Konservejoj

en: Numbers
eo: Nombroj

en: Time
eo: Tempo

en: Currency
eo: Monero

en: Measurements
eo: Mezuradoj

en: Paper Size
eo: Papera Grandeco

[ctx: Postal Address]
en: Address
eo: Adreso

[ctx: Name Style]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
eo: Telefonnumero
