plasma-workspace - en to eo translation catalogue (47 entries)

en: Toggle do not disturb
eo: Baskuligi ne ĝeni

en: Other Applications
eo: Aliaj Aplikoj

en: Show popups
eo: Montri ŝprucfenestrojn

en: Show in do not disturb mode
eo: Montri en ne-ĝenu reĝimo

en: Show in history
eo: Montri en historio

en: Show notification badges
eo: Montri sciigajn insignojn

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
eo: Agordi Eventojn

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
eo: Ĉi tiu aplikaĵo ne subtenas laŭ-okazaĵan agordon de sciigoj

en: Show a message in a pop-up
eo: Montri mesaĝon en ŝprucfenestro

en: Play a sound
eo: Aŭdigi sonon

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
eo: Antaŭrigardi sonon

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
eo: Restarigi

en: Choose sound file
eo: Elekti sondosieron

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
eo: Sistemsciigoj

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
eo: Aplikaj Agordoj

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
eo: Ne eblis trovi fenestraĵon 'Scioj', kiu estas bezonata por montri sciigojn. Certigu, ke ĝi estas ebligita aŭ en via Sistempleto aŭ kiel memstara fenestraĵo.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
eo: Sciigoj estas nuntempe provizitaj de '%1 %2' anstataŭ Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
eo: Sciigoj nuntempe ne estas provizitaj de Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
eo: Ne ĝenu reĝimon

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
eo: Ebligi aŭtomate:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
eo: Kiam ekranoj estas spegulataj

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
eo: Dum ekrankundivido

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
eo: Permane baskuligi per ŝparvojo:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
eo: Kondiĉoj de videbleco

en: Critical notifications:
eo: Kritikaj sciigoj:

en: Show in Do Not Disturb mode
eo: Montru en Ne ĝenu reĝimon

en: Normal notifications:
eo: Normalaj sciigoj:

en: Show over full screen windows
eo: Montru super plenekranaj fenestroj

en: Low priority notifications:
eo: Sciigoj de malalta prioritato:

en: Show popup
eo: Montru ŝprucfenestron

[ctx: @label]
en: Location:
eo: Loko:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
eo: Proksime de sciiga piktogramo

en: Choose Custom Position…
eo: Elektu Propran Pozicion…

en: %1 second | %1 seconds
eo[0]: %1 sekundo
eo[1]: %1 sekundoj

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
eo: Kaŝi post:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
eo: Pliaj rimarkoj

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
eo: Montru en sciigoj

en: Application progress:
eo: Progreso de aplikaĵo:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
eo: Tenu la ŝprucfenestron malfermita dum progreso

en: Notification badges:
eo: Sciiginsignoj:

en: Show in task manager
eo: Montru en taskadministranto

en: Popup Position
eo: Popup Pozicio

en: Application Settings
eo: Aplikaj Agordoj

en: Applications
eo: Aplikoj

en: System Services
eo: Sistemaj Servoj

en: No application or event matches your search term
eo: Neniu aplikaĵo aŭ evento kongruas kun via serĉtermino.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
eo: Elektu aplikaĵon el la listo por agordi ĝiajn sciigajn agordojn kaj konduton
