plasma-workspace - en to eo translation catalogue (31 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
eo: Kolora temperaturo komencas ŝanĝiĝi al nokta tempo ĉe %1 kaj estas plene ŝanĝita de %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
eo: Kolora temperaturo komencas ŝanĝiĝi al taga tempo ĉe %1 kaj estas plene ŝanĝita de %2

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
eo: Frapi por elekti vian lokon sur la mapo.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
eo: Klaki por elekti vian lokon sur la mapo.

en: Zoom in
eo: Zomi enen

en: Zoom out
eo: Elzomi

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
eo: Modifita el <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Monda lokmapo</link> de TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
eo: Latitudo:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
eo: Longitudo:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
eo: La blua lumfiltrilo faras la kolorojn sur la ekrano pli varmaj.

en: Day light temperature:
eo: Taga lumtemperaturo:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
eo: Malvarmeta (neniu filtrilo)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
eo: Varma

en: Night light temperature:
eo: Nokta lumtemperaturo:

en: Switching times:
eo: Ŝanĝtempoj:

en: Always off
eo: Ĉiam for

en: Sunset and sunrise at current location
eo: Sunsubiro kaj sunleviĝo ĉe nuna loko

en: Sunset and sunrise at manual location
eo: Sunsubiro kaj sunleviĝo ĉe mana loko

en: Custom times
eo: Propraj tempoj

en: Always on night light
eo: Ĉiam sur nokta koloro

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
eo: Aktuala loko:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
eo: Latitudo: %1° Longitudo: %2°

en: Begin night light at:
eo: Komenci noktlumon je:

en: Begin day light at:
eo: Komenci taglumon je:

en: Transition duration:
eo: Daŭro de transiro:

en: %1 minute | %1 minutes
eo[0]: %1 minuto
eo[1]: %1 minutoj

en: Input minutes - min. 1, max. 600
eo: Enigo minutoj - min. 1, maks. 600

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
eo: Lokante…

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
eo: horo

[ctx: Time separator between hours and minutes]
en: :
eo: Temp-apartigilo inter horoj kaj minutoj

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
eo: minuto
