kcmfonts - en to eo translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
eo: Devigi tiparan DPI sur X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
eo: Ĝenerala tiparo

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
eo: Egallarĝa tiparo

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
eo: Malgranda tiparo

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
eo: Ilobreta tiparo

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
eo: Menutiparo

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
eo: Fenestra titoltiparo

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
eo: Vendista defaŭlto

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
eo: neniu

en: RGB
eo: RVB

en: BGR
eo: BVR

en: Vertical RGB
eo: Vertikala RVB

en: Vertical BGR
eo: Vertikala BVR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
eo: Vendista defaŭlto

[ctx: medium hinting]
en: Medium
eo: Meze

[ctx: no hinting]
en: None
eo: neniu

[ctx: slight hinting]
en: Slight
eo: Iomete

[ctx: full hinting]
en: Full
eo: Plene

en: Adjust Global Scale…
eo: Alĝustigi Globalan Skalon…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
eo: Kelkaj ŝanĝoj kiel glatigo kaj DPI influos nur poste lanĉatajn programojn.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
eo: Tre grandaj tiparoj povas produkti strangajn rezultojn. Anstataŭ uzi tre grandan tiparon, konsideru ĝustigi la ĉiean ekranskalon.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
eo: La rekomendita maniero por skali la uzantinterfacon estas uzi la ĉiean ekranan skalan funkcion.

en: &Adjust All Fonts…
eo: &Alĝustigi Ĉiujn Tiparojn…

en: General:
eo: Normala:

en: Select general font
eo: Elekti normalan tiparon

en: Fixed width:
eo: Egallarĝa:

en: Select fixed width font
eo: Elekti egallarĝan tiparon

en: Small:
eo: Malgranda:

en: Select small font
eo: Elekti malgrandan tiparon

en: Toolbar:
eo: Ilobreto:

en: Select toolbar font
eo: Elekti ilobretan tiparon

en: Menu:
eo: Menuo:

en: Select menu font
eo: Elekti tiparon de la menuo

en: Window title:
eo: Fenestra titolo:

en: Select window title font
eo: Elekti fenestrotitolan tiparon

en: Anti-Aliasing:
eo: Glatigo:

en: Enable
eo: Ebligita

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
eo: Pikseloj sur ekranoj estas ĝenerale vicigitaj en krado. Tial formoj de tiparoj kiuj ne kongruas kun ĉi tiu krado aspektos blokitaj kaj malĝustaj krom se <emphasis>kontraŭalias</emphasis> teknikoj estas uzataj por redukti ĉi tiun efikon. Vi ĝenerale volas teni ĉi tiun opcion ebligita krom se ĝi kaŭzas problemojn.

en: Exclude range from anti-aliasing
eo: Ekskludi gamon de kontraŭ-aliasing

en: %1 pt
eo: %1 p

en: to
eo: al

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
eo: Subpunkta bildigo:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
eo: <para>Sur TFT aŭ LCD-ekranoj ĉiu unuopa pikselo estas fakte kunmetita de tri aŭ kvar pli malgrandaj monokromataj lumoj. Ĉi tiuj <emphasis>subpikseloj</emphasis> povas esti ŝanĝitaj sendepende por plu plibonigi la kvaliton de montrataj tiparoj.</para> <para>La bildiga kvalito estas plibonigata nur se la elekto kongruas kun la maniero kiel la subpikseloj de via ekrano estas vicigita. Plej multaj ekranoj havas linearan ordigon de <emphasis>RGB</emphasis> subpikseloj, kelkaj havas <emphasis>BGR</emphasis> kaj iuj ekzotikaj ordigoj ne estas subtenataj de ĉi tiu funkcio.</para>Ĉi tio ne funkcias kun CRT. monitoroj.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
eo: Aludado:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
eo: Sugesto estas tekniko en kiu sugestoj enigitaj en tiparo estas uzataj por plibonigi la bildigan kvaliton precipe ĉe malgrandaj grandecoj. Pli forta sugesto ĝenerale kondukas al pli akraj randoj sed la malgrandaj literoj malpli proksime similos sian formon ĉe grandaj grandecoj.

en: Force font DPI:
eo: Devigi tiparan DPI:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
eo: <para>Enigu la DPI de via ekrano ĉi tie por fari surekranajn tiparojn kongrui kun siaj fizikaj grandecoj kiam estas presitaj. Ŝanĝi ĉi tiun opcion de ĝia defaŭlta valoro konfliktos kun multaj programoj; iuj piktogramoj kaj bildoj eble ne skalas kiel atendite.</para><para>Por pligrandigi tekstograndecon, ŝanĝu la grandecon de la supraj tiparoj. Por skali ĉion, uzu la skalan glitilon sur la paĝo <interface>Vidigu & Monitoro</interface>.</para>

en: Select Font
eo: Elekti Tiparon
