klipper - en to el translation catalogue (133 entries)

en: Clipboard history:
el: Ιστορικό πρόχειρου:

en: Selection and Clipboard:
el: Επιλογή και πρόχειρο:

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
el: Όταν το κείμενο ή μια περιοχή της οθόνης επισημαίνεται με το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο, πρόκειται για την <emphasis>επιλογή</emphasis>. Μπορεί να επικολληθεί χρησιμοποιώντας το μεσαίο κουμπί του ποντικιού.<nl/><nl/>Εάν η επιλογή αντιγραφεί ρητά χρησιμοποιώντας μια ενέργεια <interface>Αντιγραφή</interface> ή <interface>Αποκοπή</interface>, αποθηκεύεται στο <emphasis>πρόχειρο</emphasis>. Μπορεί να επικολληθεί χρησιμοποιώντας μια ενέργεια <interface>Επικόλληση</interface>. <nl/><nl/>Όταν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή διατηρεί την επιλογή και το πρόχειρο το ίδιο, έτσι ώστε οποιαδήποτε επιλογή να είναι άμεσα διαθέσιμη για επικόλληση με οποιοδήποτε μέσο. Εάν είναι απενεργοποιημένη, η επιλογή μπορεί να εξακολουθεί να αποθηκεύεται στο ιστορικό του πρόχειρου (με την επιφύλαξη των παρακάτω επιλογών), αλλά μπορεί να επικολληθεί μόνο με τη χρήση του μεσαίου πλήκτρου του ποντικιού.

en: Always save in history
el: Πάντα αποθήκευση στο ιστορικό

en: Text selection:
el: Επιλογή κειμένου:

en: Only when explicitly copied
el: Μόνο όταν αντιγράφεται ρητά

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
el: Εάν οι επιλογές κειμένου αποθηκεύονται στο ιστορικό του πρόχειρου.

en: Non-text selection:
el: Επιλογή μη κειμένου:

en: Never save in history
el: Να μην αποθηκεύεται ποτέ στο ιστορικό

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
el: Εάν οι επιλογές μη κειμένου (όπως εικόνες) αποθηκεύονται στο ιστορικό του πρόχειρου.

en: Show action popup menu:
el: Εμφάνιση αναδυόμενου μενού ενεργειών:

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
el: Όταν επιλέγεται κείμενο που ταιριάζει με ένα μοτίβο ενέργειας ή επιλέγεται από το ιστορικό του πρόχειρου, εμφανίζεται αυτόματα το αναδυόμενο μενού με τις κατάλληλες ενέργειες. Εάν το αυτόματο μενού είναι απενεργοποιημένο εδώ ή δεν εμφανίζεται για ένα αποκλεισμένο παράθυρο, τότε μπορεί να εμφανιστεί με τη χρήση της συντόμευσης πλήκτρου <shortcut>%1</shortcut>.

en: Exclude Windows...
el: Εξαίρεση παραθύρων...

[ctx: No timeout]
en: None
el: Κανένα

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Exclude Windows
el: Εξαίρεση παραθύρων

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
el: Όταν ένα <interface>αντίστοιχο μοτίβο</interface> ταιριάζει με τα περιεχόμενα του πρόχειρου, οι <interface>εντολές</interface> του εμφανίζονται στο αναδυόμενο μενού Klipper και μπορούν να εκτελεστούν.

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
el: Μοτίβο αντιστοίχισης και εντολές

[ctx: @title:column]
en: Description
el: Περιγραφή

en: Add Action...
el: Προσθήκη ενέργειας...

en: Edit Action...
el: Επεξεργασία ενέργειας...

en: Delete Action
el: Διαγραφή ενέργειας

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
el: Αυτές οι ενέργειες εμφανίζονται στο αναδυόμενο μενού, το οποίο μπορεί να ρυθμιστεί στη σελίδα <interface>Μενού ενεργειών</interface>.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
el: Διαγραφή της επιλεγμένης ενέργειας <resource>%1</resource><nl/>και όλων των εντολών της;

en: Confirm Delete Action
el: Επιβεβαίωση διαγραφής ενέργειας

[ctx: General Config]
en: General
el: Γενικά

en: General Configuration
el: Γενική διαμόρφωση

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
el: Μενού ενεργειών

en: Action Menu
el: Μενού ενεργειών

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
el: Διαμόρφωση ενεργειών

en: Actions Configuration
el: Διαμόρφωση ενεργειών

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Shortcuts Configuration
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων

[ctx: @info]
en: The action popup will not be shown automatically for these windows, even if it is enabled. This is because, for example, a web browser may highlight a URL in the address bar while typing, so the menu would show for every keystroke.<nl/><nl/>If the action menu appears unexpectedly when using a particular application, then add it to this list. <link>How to find the name to enter</link>.
el: Το αναδυόμενο παράθυρο δράσης δεν θα εμφανίζεται αυτόματα για αυτά τα παράθυρα, ακόμη και αν είναι ενεργοποιημένο. Αυτό συμβαίνει επειδή, για παράδειγμα, ένα πρόγραμμα περιήγησης ιστού μπορεί να επισημάνει μια διεύθυνση URL στη γραμμή διευθύνσεων κατά την πληκτρολόγηση, οπότε το μενού θα εμφανιζόταν για κάθε πληκτρολόγηση.<nl/><nl/>Αν το μενού ενεργειών εμφανίζεται απροσδόκητα κατά τη χρήση μιας συγκεκριμένης εφαρμογής, τότε προσθέστε το σε αυτή τη λίστα. <link>Πώς να βρείτε το όνομα που πρέπει να πληκτρολογήσετε</link>.

[ctx: @info:tooltip]
en: The name that needs to be entered here is the WM_CLASS name of the window to be excluded. To find the WM_CLASS name for a window, in another terminal window enter the command:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>and click on the window that you want to exclude. The first name that it displays after the equal sign is the one that you need to enter.
el: Το όνομα που πρέπει να εισαχθεί εδώ είναι το όνομα WM_CLASS του παραθύρου που πρέπει να εξαιρεθεί. Για να βρείτε το όνομα WM_CLASS ενός παραθύρου, σε ένα άλλο παράθυρο τερματικού πληκτρολογήστε την εντολή:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>και κάντε κλικ στο παράθυρο που θέλετε να αποκλείσετε. Το πρώτο όνομα που εμφανίζει μετά το σύμβολο ισότητας είναι αυτό που πρέπει να πληκτρολογήσετε.

en: QR Code
el: Κωδικός QR

en: Data Matrix
el: Matrix δεδομένων

[ctx: Aztec barcode]
en: Aztec
el: Άζτεκ

en: Code 39
el: Κωδικός 39

en: Code 93
el: Κωδικός 93

en: Code 128
el: Κωδικός 128

en: Return to Clipboard
el: Επιστροφή στο πρόχειρο

en: Change the QR code type
el: Αλλαγή του τύπου κώδικα QR

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος για την εμφάνιση κωδικού QR. Δοκιμάστε να αλλάξετε το μέγεθος αυτού του συστατικού.

en: Creating QR code failed
el: Αποτυχία δημιουργίας κώδικα QR

en: Clear History
el: Εκκαθάριση ιστορικού

en: No matches
el: Κανένα αντίστοιχο

en: Clipboard is empty
el: Το πρόχειρο είναι άδειο

en: Invoke action
el: Ανάκληση δράσης

en: Show QR code
el: Εμφάνιση κώδικα QR

en: Edit contents
el: Επεξεργασία περιεχομένων

en: Remove from history
el: Αφαίρεση από το ιστορικό

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
el: Περιοχή επεξεργασίας κειμένου

[ctx: @action:button]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Replace Clipboard
el: Αντικατάσταση πρόχειρου

en: Add to Clipboard
el: Προσθήκη στο πρόχειρο

en: Command
el: Εντολή

en: Output
el: Έξοδος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Action Properties
el: Ιδιότητες ενέργειας

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
el: Μια ενέργεια τίθεται σε ισχύ όταν το <interface>αντίστοιχο μοτίβο</interface> ταιριάζει με τα περιεχόμενα του πρόχειρου. Όταν συμβεί αυτό, οι <interface>εντολές</interface> της ενέργειας εμφανίζονται στο αναδυόμενο μενού Klipper. Αν επιλεγεί μία από αυτές, η εντολή εκτελείται.

en: Enter a pattern to match against the clipboard
el: Εισαγάγετε ένα μοτίβο για αντιστοίχιση με το πρόχειρο

en: Match pattern:
el: Μοτίβο αντιστοίχισης:

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
el: Το μοτίβο αντιστοιχίας είναι μια κανονική έκφραση. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο λήμμα <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia</link> για αυτό το θέμα.

en: Enter a description for the action
el: Εισάγετε μια περιγραφή για την ενέργεια

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Include in automatic popup
el: Συμπερίληψη σε αυτόματο αναδυόμενο παράθυρο

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
el: Οι εντολές για αυτόν τον συνδυασμό θα συμπεριληφθούν στο αναδυόμενο παράθυρο αυτόματης ενέργειας, εάν είναι ενεργοποιημένο στη σελίδα <επιφάνεια>Μενού Ενεργειών</επιφάνεια>. Εάν αυτή η επιλογή είναι απενεργοποιημένη, οι εντολές για αυτόν τον συνδυασμό δεν θα συμπεριληφθούν στο αυτόματο αναδυόμενο παράθυρο, αλλά θα συμπεριληφθούν εάν το αναδυόμενο παράθυρο ενεργοποιηθεί χειροκίνητα με τη συντόμευση πλήκτρων <shortcut>%1</shortcut>.

en: Add Command...
el: Προσθήκη εντολής...

en: Edit Command...
el: Επεξεργασία εντολής...

en: Delete Command
el: Διαγραφή εντολής

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
el: Διαγραφή της επιλεγμένης εντολής <resource>%1</resource>;

en: Confirm Delete Command
el: Επιβεβαίωση διαγραφής εντολής

en: Command Properties
el: Ιδιότητες εντολής

en: Enter the command and arguments
el: Εισάγετε την εντολή και τις παραμέτρους

en: Command:
el: Εντολή:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
el: Ένα <placeholder>&#37;s</placeholder> στην εντολή θα αντικατασταθεί από τα πλήρη περιεχόμενα του πρόχειρου. Τα <placeholder>&#37;0</placeholder> έως <placeholder>&#37;9</placeholder> θα αντικατασταθούν από τα αντίστοιχα συλληφθέντα κείμενα από το μοτίβο αντιστοίχισης.

en: Enter a description for the command
el: Εισάγετε μια περιγραφή για την εντολή

en: Output from command:
el: Έξοδος της εντολής:

en: Replace current clipboard
el: Αντικατάσταση τρέχοντος πρόχειρου

en: Append to clipboard
el: Προσάρτηση στο πρόχειρο

en: What happens to the standard output of the command executed.
el: Τι συμβαίνει στην τυπική έξοδο της εντολής που εκτελέστηκε.

en: Reset the icon to the default for the command
el: Επαναφορά του εικονιδίου στην προεπιλογή για την εντολή

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
el: Θέλετε πραγματικά να καθαρίσετε και να διαγράψετε ολόκληρο το ιστορικό του πρόχειρου;

en: Clear Clipboard History
el: Εκκαθάριση ιστορικού πρόχειρου

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
el: Αυτόματο αναδυόμενο μενού ενεργειών

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
el: Εκ&καθάριση ιστορικού πρόχειρου

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure Klipper…
el: &Διαμόρφωση Klipper…

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
el: Κλήση ενέργειας χειροκίνητα στο τρέχον πρόχειρο

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
el: &Εμφάνιση Barcode…

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
el: Επόμενο στοιχείο ιστορικού

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
el: Προηγούμενο στοιχείο ιστορικού

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
el: Εμφάνιση στοιχείων πρόχειρου στη θέση του ποντικιού

[ctx: @info]
en: You can enable URL actions later in the <interface>Actions</interface> page of the Clipboard applet's configuration window
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις ενέργειες URL αργότερα στη σελίδα <interface>Ενέργειες</interface> του παραθύρου ρυθμίσεων της εφαρμογής του πρόχειρου

en: Mobile Barcode
el: Γραμμοκώδικας για κινητά

en: Clipboard history
el: Ιστορικό του προχείρου

en: up
el: πάνω

en: current
el: τρέχον

en: down
el: κάτω

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
el: Έκδοση Klipper

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
el: Αποθήκευση ιστορικού σε όλες τις συνεδρίες επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
el: Διατήρηση του ιστορικού πρόχειρου, ώστε να είναι διαθέσιμο την επόμενη φορά που θα συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
el: Αποτροπή της εκκαθάρισης πρόχειρου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
el: Να μην επιτρέπεται η εκκαθάριση του πρόχειρου, για παράδειγμα κατά την έξοδο μιας εφαρμογής.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
el: Διατήρηση της επιλογής και προχείρου στο ίδιο σημείο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
el: Το περιεχόμενο που επιλέγεται με τον κέρσορα αντιγράφεται αυτόματα στο πρόχειρο, ώστε να μπορεί να επικολληθεί είτε με την ενέργεια Επικόλληση είτε με μεσαίο κλικ.<br/><a href="1">Περισσότερα για την επιλογή και το πρόχειρο</a>.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
el: Αγνόηση της επιλογής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
el: Το περιεχόμενο που έχει επιλεγεί με τον κέρσορα αλλά δεν έχει αντιγραφεί ρητά στο πρόχειρο δεν αποθηκεύεται αυτόματα στο ιστορικό του πρόχειρου και μπορεί να επικολληθεί μόνο με μεσαίο κλικ.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
el: Μόνο κείμενο επιλογής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
el: Αποθήκευση μόνο επιλογών κειμένου στο ιστορικό του πρόχειρου, όχι εικόνων ή οποιουδήποτε άλλου τύπου δεδομένων.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
el: Πάντα αγνόηση εικόνων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
el: Να μην αποθηκεύονται εικόνες στο ιστορικό πρόχειρου, ακόμη και αν έχουν αντιγραφεί ρητά.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
el: Χρήση γραφικού επεξεργαστή κανονικών εκφράσεων

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
el: Αμέσως μετά την επιλογή

note: i18n: ectx: tooltip, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου μενού των εφαρμοζόμενων ενεργειών μόλις γίνει μια επιλογή.

note: i18n: ectx: label, entry (NoActionsForWM_CLASS), group (General)
en: No actions for WM_CLASS
el: Καμία ενέργεια για το WM_CLASS

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
el: Χρόνος μενού αυτόματης ενέργειας:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου μενού αυτόματης ενέργειας για αυτή τη στιγμή.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
el: Μέγεθος ιστορικού:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
el: Το ιστορικό του πρόχειρου θα αποθηκεύσει έως και τόσα αντικείμενα.

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
el: Κενή εικονική καταχώρηση που υποδηλώνει τροποποιήσεις σε ένα συστατικό δέντρου ενεργειών

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
el: Αποκοπή λευκών διαστημάτων από την επιλογή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
el: Αφαιρεί τυχόν κενά από την αρχή και το τέλος του επιλεγμένου κειμένου, πριν από την εκτέλεση μιας ενέργειας. Για παράδειγμα, αυτό διασφαλίζει ότι μια διεύθυνση URL που επικολλάται σε ένα πρόγραμμα περιήγησης ερμηνεύεται όπως αναμένεται. Το κείμενο που αποθηκεύεται στο πρόχειρο δεν επηρεάζεται.

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
el: Για ένα αντικείμενο που επιλέγεται από το ιστορικό

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου μενού των εφαρμοζόμενων ενεργειών εάν επιλεγεί μια καταχώρηση από το ιστορικό του πρόχειρου.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
el: Συμπερίληψη ενεργειών MIME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
el: Εάν έχει επιλεγεί ένα όνομα αρχείου ή μια διεύθυνση URL, συμπεριλάβετε στο αναδυόμενο μενού εφαρμογές που μπορούν να δεχτούν τον τύπο MIME.

en: Clipboard Popup
el: Αναδυόμενο μενού πρόχειρου

en: Disable This Popup
el: Απενεργοποίηση αυτού του αναδυόμενου μενού

en: &Cancel
el: &Ακύρωση
