plasma-workspace - en to el translation catalogue (84 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
el: Διεθνής Ηλεκτροτεχνική Επιτροπή (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
el: Κοινό Συμβούλιο Μηχανικών Ηλεκτρονικών Συσκευών (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
el: Μετρικό σύστημα (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
el: Δυαδικά - Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
el: Δυαδικά - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
el: Δεκαδικά - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
el: Αυτοκρατορικό ΗΒ

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
el: Αυτοκρατορικό ΗΠΑ

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
el: Μετρικό

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
el: Γράμμα

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
el: Εταιρεία Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
el: Τμήμα Ανάπτυξης

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
el: Κεντρική Οδός

[ctx: House number]
en: House 1
el: Σπίτι 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
el: Δωμάτιο 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
el: Όροφος 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
el: Κέντρο της πόλης

[ctx: Town or city]
en: City
el: Πόλη

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
el: Πολιτεία

[ctx: Family names]
en: FamilyName
el: ΌνομαΟικογένειας

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
el: ΟΝΟΜΑΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

[ctx: First given name]
en: FirstName
el: Όνομα

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
el: Όνομα

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
el: ΆλλοΌνομα

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
el: ΠρόσθετοΌνομα

[ctx: Profession]
en: Profession
el: Επάγγελμα

[ctx: Salutation]
en: Doctor
el: Γιατρός

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
el: Δρ.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
el: Δρ.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
el: Αδυναμία εύρεσης παραδείγματος για αυτή την τοποθεσία

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
el: Αδυναμία εύρεσης των διαθέσιμων τοπικοτήτων συστήματος με τη χρήση του εργαλείου <command>localectl</command>. Παρακαλούμε καταθέστε μια αναφορά σφάλματος σχετικά με αυτό στη διεύθυνση <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
el: %1 (Βραζιλία)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
el: Αδυανμία εντοπισμού εκτελέσιμου αρχείου `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
el: αποτυχία ελέγχου-υποστήριξης-γλώσσας, έξοδος: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
el: Δεν κατάφεραν να επιλυθούν όλα τα πακέτα που λείπουν! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
el: Αποτυχία εγκατάστασης πακέτου %1

en: Another process is already running, please retry later
el: Μια άλλη διεργασία εκτελείται ήδη, επαναλάβετε αργότερα

en: Unauthorized to edit locale configuration file
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για επεξεργασία του αρχείου ρυθμίσεων τοπικής διαμόρφωσης

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
el: Αδυναμία πρόσβασης του αρχείου `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
el: Αδυναμία εντοπισμού του εκτελέσιμου αρχείου `locale-gen`

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Default for System
el: Προεπιλογή για το σύστημα

en: Default
el: Προεπιλογή

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
el: Προεπιλογή συστήματος C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
el: Προεπιλογή για %1

[ctx: @info:title]
en: Language
el: Γλώσσα

[ctx: @info:title]
en: Numbers
el: Αριθμοί

[ctx: @info:title]
en: Time
el: Ώρα

[ctx: @info:title]
en: Currency
el: Νόμισμα

[ctx: @info:title]
en: Measurements
el: Μετρήσεις

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
el: Μέγεθος χαρτιού

[ctx: @info:title]
en: Address
el: Διεύθυνση

[ctx: @info:title]
en: Name Style
el: Στυλ ονόματος

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
el: Αριθμοί τηλεφώνου

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
el: Μεγέθη δεδομένων και αποθήκευσης

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
el: Προεπιλογή συστήματος

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
el:  (Τυπική μορφή για %1)

en: Inherit Language
el: Κληρονόμηση γλώσσας

en: Language
el: Γλώσσα

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
el: Η τοποθέτηση οποιασδήποτε άλλης γλώσσας κάτω από τα αγγλικά θα προκαλέσει ανεπιθύμητη συμπεριφορά σε ορισμένες εφαρμογές. Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε το σύστημά σας στα αγγλικά, αφαιρέστε όλες τις άλλες γλώσσες.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
el: Η γλώσσα «%1» δεν υποστηρίζεται

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
el: Προσθέστε τις γλώσσες με τη σειρά που θέλετε να τις βλέπετε στις εφαρμογές σας.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
el: Αλλαγή γλώσσας

[ctx: @title:window]
en: Change Language
el: Αλλαγή γλώσσας

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
el: Μετακίνηση στην κορυφή

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
el: Δεν έχει ρυθμιστεί γλώσσα

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
el: Προσθήκη γλωσσών

[ctx: @action:button]
en: Add More…
el: Προσθήκη περισσότερων…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
el: Οι αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ την επόμενη φορά που θα συνδεθείτε.

en: Restart now
el: Επανεκκίνηση τώρα

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
el: Γίνεται δημιουργία αρχείων υποστήριξης τοπικών και γλωσσικών ρυθμίσεων: μην απενεργοποιήσετε ακόμα τον υπολογιστή.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
el: Δημιουργήθηκαν αρχεία υποστήριξης τοπικότητας και γλωσσών, αλλά δεν ήταν δυνατή η αυτόματη εγκατάσταση γραμματοσειρών για συγκεκριμένες γλώσσες. Εάν η γλώσσα σας απαιτεί εξειδικευμένες γραμματοσειρές για να εμφανίζεται σωστά, θα πρέπει να βρείτε ποιες είναι αυτές και να τις εγκαταστήσετε μόνοι σας.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
el: Έχουν εγκατασταθεί τα απαραίτητα αρχεία υποστήριξης τοπικών και γλωσσικών ρυθμίσεων. Είναι πλέον ασφαλές να απενεργοποιήσετε τον υπολογιστή.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
el: Τροποποίηση…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
el: Μεγέθη δεδομένων και αποθήκευσης

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Time
el: Ώρα

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Measurements
el: Μετρήσεις

en: Paper Size
el: Μέγεθος χαρτιού

[ctx: Postal Address]
en: Address
el: Διεύθυνση

[ctx: Name Style]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου
