kcmfonts - en to el translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
el: Εξαναγκασμός DPI γραμματοσειράς στο X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
el: Γενική γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
el: Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
el: Μικρή γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
el: Γραμματοσειρά γραμμής εργαλείων

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
el: Γραμματοσειρά μενού

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
el: Προεπιλογή προμηθευτή

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
el: Κανένα

en: Vertical RGB
el: Κατακόρυφο RGB

en: Vertical BGR
el: Κατακόρυφο BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
el: Προεπιλογή προμηθευτή

[ctx: medium hinting]
en: Medium
el: Μέσο

[ctx: no hinting]
en: None
el: Κανένα

[ctx: slight hinting]
en: Slight
el: Ελαφρύ

[ctx: full hinting]
en: Full
el: Πλήρες

en: Adjust Global Scale…
el: Προσαρμογή καθολικής κλίμακας…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
el: Ορισμένες αλλαγές, όπως η εξομάλυνση ή το DPI, θα επηρεάσουν μόνο τις εφαρμογές που θα ξεκινήσουν από τώρα.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
el: Οι πολύ μεγάλες γραμματοσειρές μπορεί να παράγουν περίεργα αποτελέσματα. Αντί να χρησιμοποιείτε πολύ μεγάλο μέγεθος γραμματοσειράς, σκεφτείτε να προσαρμόσετε την καθολική κλίμακα της οθόνης.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
el: Ο συνιστώμενος τρόπος για την κλιμάκωση της διεπαφής χρήστη είναι η χρήση της δυνατότητας για καθολική κλιμάκωση οθόνης.

en: &Adjust All Fonts…
el: &Διαμόρφωση όλων των γραμματοσειρών…

en: General:
el: Γενικά:

en: Select general font
el: Επιλογή γενικής γραμματοσειράς

en: Fixed width:
el: Σταθερό πλάτος:

en: Select fixed width font
el: Επιλογή γραμματοσειράς σταθερού πλάτους

en: Small:
el: Μικρό:

en: Select small font
el: Επιλογή μικρής γραμματοσειράς

en: Toolbar:
el: Γραμμή εργαλείων:

en: Select toolbar font
el: Επιλογή γραμματοσειράς γραμμής εργαλείων

en: Menu:
el: Μενού:

en: Select menu font
el: Επιλογή γραμματοσειράς μενού

en: Window title:
el: Τίτλος παραθύρου:

en: Select window title font
el: Επιλογή γραμματοσειράς τίτλου παραθύρου

en: Anti-Aliasing:
el: Εξομάλυνση:

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
el: Τα pixel στις οθόνες είναι γενικά ευθυγραμμισμένα σε ένα πλέγμα. Ως εκ τούτου, τα σχήματα των γραμματοσειρών που δεν ευθυγραμμίζονται με αυτό το πλέγμα θα φαίνονται τετράγωνα και λανθασμένα, εκτός εάν χρησιμοποιούνται τεχνικές <emphasis>εξομάλυνσης</emphasis> για τη μείωση αυτού του φαινομένου. Γενικά, θέλετε να διατηρείτε αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη, εκτός αν προκαλεί προβλήματα.

en: Exclude range from anti-aliasing
el: Εξαίρεση εύρους από την εξομάλυνση

en: to
el: έως

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
el: Απεικόνιση υπο-pixel:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
el: <para>Στις οθόνες TFT ή LCD κάθε εικονοστοιχείο αποτελείται στην πραγματικότητα από τρία ή τέσσερα μικρότερα μονόχρωμα φώτα. Αυτά τα <emphasis>υπο-pixels</emphasis> μπορούν να αλλάξουν ανεξάρτητα για να βελτιωθεί περαιτέρω η ποιότητα των εμφανιζόμενων γραμματοσειρών.</para> <para>Η ποιότητα απόδοσης βελτιώνεται μόνο εάν η επιλογή ταιριάζει με τον τρόπο με τον οποίο είναι ευθυγραμμισμένα τα υπο-pixels της οθόνης σας. Οι περισσότερες οθόνες έχουν γραμμική διάταξη των <emphasis>RGB</emphasis> υπο-pixels, ορισμένες έχουν <emphasis>BGR</emphasis> και ορισμένες εξωτικές διατάξεις δεν υποστηρίζονται από αυτή τη λειτουργία.</para>Αυτό δεν λειτουργεί με οθόνες CRT.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
el: Υπόδειξη:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
el: Η υπόδειξη είναι μια τεχνική στην οποία χρησιμοποιούνται υποδείξεις ενσωματωμένες σε μια γραμματοσειρά για να βελτιωθεί η ποιότητα απόδοσης, ειδικά σε μικρά μεγέθη. Η ισχυρότερη υπόδειξη οδηγεί γενικά σε πιο ευκρινείς άκρες, αλλά τα μικρά γράμματα θα μοιάζουν λιγότερο με το σχήμα τους σε μεγάλα μεγέθη.

en: Force font DPI:
el: Εξαναγκασμός DPI γραμματοσειράς:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
el: <para> Εισάγετε εδώ το DPI της οθόνης σας για να κάνετε τις γραμματοσειρές στην οθόνη να ταιριάζουν με τα φυσικά τους μεγέθη όταν εκτυπώνονται. Η αλλαγή αυτής της επιλογής από την προεπιλεγμένη τιμή της θα προκαλέσει σύγκρουση με πολλές εφαρμογές- ορισμένα εικονίδια και εικόνες ενδέχεται να μην έχουν την αναμενόμενη κλίμακα.</para><para>Για να αυξήσετε το μέγεθος του κειμένου, αλλάξτε το μέγεθος των γραμματοσειρών παραπάνω. Για να κλιμακώσετε τα πάντα, χρησιμοποιήστε το ρυθμιστή κλιμάκωσης στη σελίδα <interface>Οθόνη</interface>.</para>

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς
