kcm_autostart - en to el translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
el: Το «%1» δεν είναι απόλυτο url.

en: "%1" does not exist.
el: Το «%1» δεν υπάρχει.

en: "%1" is not a file.
el: Το «%1» δεν είναι αρχείο.

en: "%1" is not readable.
el: Το «%1» δεν είναι αναγνώσιμο.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
el: Έναρξη

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
el: Κατάσταση:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
el: Τελευταία ενεργοποίηση στις:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείων καταγραφής. Δοκιμάστε ανανέωση.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Make Executable
el: Δημιουργία εκτελέσιμου

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
el: Το αρχείο «%1» πρέπει να είναι εκτελέσιμο για να εκτελεστεί κατά την αποσύνδεση.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
el: Το αρχείο «%1» πρέπει να είναι εκτελέσιμο για να εκτελεστεί κατά την είσοδο.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
el: Προσθήκη νέου

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
el: Εφαρμογή…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
el: Σενάριο εισόδου…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
el: Σενάριο αποσύνδεσης…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
el: Το %1 δεν έχει ξεκινήσει ακόμα αυτόματα. Λεπτομέρειες θα είναι διαθέσιμες μετά την επανεκκίνηση του συστήματος.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
el: Δεν έχει γίνει ακόμα αυτόματη εκκίνηση

[ctx: @action:button]
en: See properties
el: Δείτε ιδιότητες

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
el: Αφαίρεση καταχώρησης

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Login Scripts
el: Σενάρια εισόδου

en: Pre-startup Scripts
el: Σενάρια προ εκκίνησης

en: Logout Scripts
el: Σενάρια αποσύνδεσης

en: No user-specified autostart items
el: Δεν υπάρχουν αντικείμενα αυτόματης εκκίνησης καθορισμένα από το χρήστη

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
el: Πατήστε το κουμπί <interface>Προσθήκη νέου</interface> για να προσθέσετε κάποιο

en: Choose Login Script
el: Επιλογή σεναρίου εισόδου

en: Choose Logout Script
el: Επιλογή σεναρίου αποσύνδεσης

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
el: Εκτελείται

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
el: Δεν εκτελείται

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
el: Εκκινείται

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
el: Διακόπτεται

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
el: Απέτυχε

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
el: Εμφανίστηκε σφάλμα κατά τη λήψη της απάντησης της κλήσης GetAll %1

en: Failed to open journal
el: Αποτυχία ανοίγματος χρονολογίου
