plasma-desktop - en to da translation catalogue (79 entries)

en: No fingerprint device found.
da: Ingen fingeraftryksenhed fundet.

en: Retry scanning your finger.
da: Prøv at scanne din finger igen.

en: Swipe too short. Try again.
da: Swipe er for kort. Prøv igen

en: Finger not centered on the reader. Try again.
da: Fingeren er ikke centreret på læseren. Prøv igen.

en: Remove your finger from the reader, and try again.
da: Fjern din finger fra læseren og prøv igen.

en: Fingerprint enrollment has failed.
da: Registrering af fingeraftryk mislykkedes.

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
da: Der er ikke mere plads til denne enhed. Slet andre fingeraftryk for at fortsætte

en: The device was disconnected.
da: Enheden blev frakoblet.

en: An unknown error has occurred.
da: En ukendt fejl er opstået.

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: Set Password
da: Angiv adgangskode

en: Password
da: Adgangskode

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Passwords must match
da: Adgangskoderne skal matche

en: Change Wallet Password?
da: Skift tegnebogs-adgangskode?

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
da: Nu hvor du har ændret din login-adgangskode, burde du også ændre adgangskoden til din standard KWallet, så de matcher.

en: What is KWallet?
da: Hvad er Kwallet?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
da: KWallet er en adganskodeadminstrator, der gemmer dine adgangskoder for trådløse netværk og andre krypterede ressourcer. Den er låst med sit eget kodeord, der er adskiller sig fra din login-adgangskode. Hvis de to adgangskoder matcher, kan den automatisk blive låst op ved login, så du ikke selv behøver at indtaste KWallet-adganskoden.

en: Change Wallet Password
da: Skift tegnebogs-adgangskode

en: Leave Unchanged
da: Lad det være uændret

en: Create User
da: Opret bruger

en: Name:
da: Navn:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Account type:
da: Kontotype:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Confirm password:
da: Bekræft adgangskode:

en: Create
da: Opret

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din højre pegefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din højre langfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din højre ringfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din højre lillefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din højre tommelfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din venstre pegefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din venstre langfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din venstre ringfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din venstre lillefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
da: Tryk gentagne gange med din venstre tommelfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din højre pegefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din højre langfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din højre ringfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din højre lillefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din højre tommelfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din venstre pegefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din venstre langfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din venstre ringfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din venstre lillefinger på fingeraftrykssensoren.

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
da: Swipe gentagne gange med din venstre tommelfinger på fingeraftrykssensoren.

en: Configure Fingerprints
da: Konfigurér fingeraftryk

en: Add
da: Tilføj

en: Cancel
da: Annullér

en: Done
da: Færdig

en: Re-enroll finger
da: Genregistrér finger

en: Delete fingerprint
da: Slet fingeraftryk

en: No fingerprints added
da: Ingen fingeraftryk tilføjet

en: Users
da: Brugere

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
da: Tryk på mellemrum for at redigere brugerprofilen

en: Pick a finger to enroll
da: Vælg en finger at registrere

[ctx: @title]
en: Change Avatar
da: Skift avatar

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
da: Det er ingenting

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
da: Plasma blå

[ctx: @action:button]
en: Go Back
da: Gå tilbage

[ctx: @action:button]
en: Initials
da: Initialer

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
da: Vælg fil...

[ctx: @title]
en: Choose a picture
da: Vælg et billede

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
da: Placeholder-ikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
da: Placeholder-ikon for brugeravatar

en: Change avatar
da: Skift avatar

en: Email address:
da: E-mailadresse:

en: Delete files
da: Slet filer

en: Keep files
da: Behold filer

en: Delete User…
da: Slet bruger...

en: Configure Fingerprint Authentication…
da: Konfigurér fingeraftryksgodkendelse...

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
da: Fingeraftryk kan bruges i stedet for en adgangskode til oplåsning af skærmen og til at give adminstratorrettigheder til programmer og kommandolinjeprogrammer, der beder om det. <nl/><nl/> Det er endnu ikke understøttet at logge ind med dit fingeraftryk.

en: Could not get permission to save user %1
da: Kunne ikke få rettighed til at gemme brugeren %1

en: There was an error while saving changes
da: Der opstod en fejl under gemning af ændringerne

en: Failed to resize image: opening temp file failed
da: Kunne ikke ændre størrelsen på billedet: åbning af midlertidig fil mislykkedes

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
da: Kunne ikke ændre størrelsen på billedet: skrivning til midlertidig fil mislykkedes

en: Your Account
da: Din konto

en: Other Accounts
da: Andre konti
