plasma-workspace - en to cs translation catalogue (66 entries)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
cs: Metrický systém (SI)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
cs: Imperiální UK

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
cs: Imperiální US

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
cs: Metrická

[ctx: Department name]
en: Development Department
cs: Vývojové oddělení

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
cs: Hlavní ulice

[ctx: House number]
en: House 1
cs: Dům 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
cs: Pokoj 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
cs: Patro 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
cs: Centrum

[ctx: Town or city]
en: City
cs: Město

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
cs: Stav

[ctx: Family names]
en: FamilyName
cs: Příjmení

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
cs: PŘÍJMENÍ

[ctx: First given name]
en: FirstName
cs: Jméno

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
cs: Jméno

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
cs: JinéJméno

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
cs: DalšíJméno

[ctx: Profession]
en: Profession
cs: Profese

[ctx: Salutation]
en: Doctor
cs: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
cs: Nepovedlo se najít příklad pro tento jazyk

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
cs: %1 (Brazílie)

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
cs: Instalace balíčku %1 selhala

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
cs: Nelze otevřít soubor `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
cs: Nelze najít spustitelný soubor `locale-gen`

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Default for System
cs: Výchozí pro systém

en: Default
cs: Výchozí

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
cs: Výchozí systémový C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
cs: Výchozí pro %1

[ctx: @info:title]
en: Language
cs: Jazyk

[ctx: @info:title]
en: Numbers
cs: Čísla

[ctx: @info:title]
en: Time
cs: Čas

[ctx: @info:title]
en: Currency
cs: Měna

[ctx: @info:title]
en: Measurements
cs: Míry

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
cs: Velikost papíru

[ctx: @info:title]
en: Address
cs: Adresa

[ctx: @info:title]
en: Name Style
cs: Pojmenujte styl

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
cs: Telefonní čísla

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
cs: Velikost dat a úložiště

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
cs: Výchozí systémový

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
cs:  (Standardní formát pro %1)

en: Inherit Language
cs: Zdědit jazyk

en: Language
cs: Jazyk

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
cs: Jazyk "%1" není podporován

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
cs: Změnit jazyk

[ctx: @title:window]
en: Change Language
cs: Změnit jazyk

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
cs: Přesunout navrch

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
cs: Nebyl nastaven žádný jazyk

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
cs: Přidat jazyky

[ctx: @action:button]
en: Add More…
cs: Přidat další...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
cs: Změny se projeví při vašem příštím přihlášení.

en: Restart now
cs: Restartovat nyní

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
cs: Generuji soubory pro podporu jazyka. Ještě nevypínejte počítač.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
cs: Nutné soubory pro podporu jazyka byly nainstalovány. Nyní můžete počítač vypnout.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
cs: Změnit…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
cs: Velikost dat a úložiště

en: Numbers
cs: Čísla

en: Time
cs: Čas

en: Currency
cs: Měna

en: Measurements
cs: Míry

en: Paper Size
cs: Velikost papíru

[ctx: Postal Address]
en: Address
cs: Adresa

[ctx: Name Style]
en: Name
cs: Název

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
cs: Telefonní číslo
