plasma-desktop - en to cs translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
cs: Zapnout na Nerušit

en: Other Applications
cs: Ostatní aplikace

en: Show popups
cs: Zobrazit vyskakovací okna

en: Show in do not disturb mode
cs: Zobrazit v režimu "Nerušit"

en: Show in history
cs: Zobrazit v historii

en: Show notification badges
cs: Zobrazit počet upozornění

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
cs: Nastavit události

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
cs: Tato aplikace nepodporuje nastavení upozornění podle událostí

en: Show a message in a pop-up
cs: Zobrazit zprávu ve vyskakovacím okně

en: Play a sound
cs: Přehrát zvuk

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
cs: Zvuk náhledu:

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
cs: Obnovit

en: Choose sound file
cs: Vybrat zvukový soubor

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
cs: Systémová upozornění

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
cs: Nastavení aplikace

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
cs: Nebylo možné nalézt widget 'Upozornění', který je vyžadován pro zobrazování upozornění. Ujistěte se, že je povolen buď v systémovém panelu nebo jako samostatný widget.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
cs: Upozornění jsou aktuálně poskytována '%1 %2', namísto Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
cs: Upozornění Plasma aktuálně neposkytuje.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
cs: Režim Nerušit

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
cs: Povolit automaticky:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
cs: Při zrcadlení obrazovek

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
cs: Při sdílení obrazovky

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
cs: Zapnout ručně pomocí zkratky:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
cs: Podmínky viditelnosti

en: Critical notifications:
cs: Kritické upozornění:

en: Show in Do Not Disturb mode
cs: Zobrazit v režimu "Nerušit"

en: Normal notifications:
cs: Normální upozornění:

en: Show over full screen windows
cs: Zobrazit přes okna přes celou obrazovku

en: Low priority notifications:
cs: Nedůležitá upozornění:

en: Show popup
cs: Zobrazit vyskakovací okno

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
cs: Vyskakovací okna

[ctx: @label]
en: Location:
cs: Umístění:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
cs: Poblíž ikony upozornění

en: Choose Custom Position…
cs: Vybrat vlastní pozici…

en: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundě
cs[2]: %1 sekundách

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
cs: Skrýt po:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
cs: Další zpětná vazba

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
cs: Zobrazit v upozorněních

en: Application progress:
cs: Průběh aplikace:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
cs: Nezavírat vyskakovací okno před dokončením

en: Notification badges:
cs: Počet upozornění:

en: Show in task manager
cs: Zobrazit ve správci úloh

en: Popup Position
cs: Umístění vyskakovacího okna

en: Application Settings
cs: Nastavení aplikace

en: Applications
cs: Aplikace

en: System Services
cs: Systémové služby

en: No application or event matches your search term
cs: Vyhledávanému termínu neodpovídá žádná aplikace ani událost

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
cs: Vyberte v seznamu aplikaci, jejíž upozornění chcete nastavit
