kcmfonts - en to cs translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
cs: Vynutit DPI písem na X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
cs: Obecné písmo

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
cs: Neproporcionální písmo

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
cs: Malé písmo

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
cs: Písmo pro nástrojovou lištu

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
cs: Písmo nabídky

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
cs: Písmo titulku okna

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
cs: Výchozí hodnota

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
cs: Nic

en: Vertical RGB
cs: Svislý RGB

en: Vertical BGR
cs: Svislý BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
cs: Výchozí hodnota

[ctx: medium hinting]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: no hinting]
en: None
cs: Nic

[ctx: slight hinting]
en: Slight
cs: Malý

[ctx: full hinting]
en: Full
cs: Plný

en: Adjust Global Scale…
cs: Přizpůsobit globální měřítko...

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
cs: Některé změny, jako např. ve vyhlazování písem nebo DPI, se projeví až po novém spuštění aplikace.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
cs: Příliš velká písma nemusí vypadat správně. Místo velkého písma zkuste spíše upravit globální měřítko.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
cs: Doporučený způsob změny velikosti uživatelského rozhraní je pomocí globálního měřítka.

en: &Adjust All Fonts…
cs: Upr&avit všechna písma…

en: General:
cs: Obecné:

en: Select general font
cs: Vyberte obecné písmo

en: Fixed width:
cs: Pevná šířka:

en: Select fixed width font
cs: Vyberte písmo s pevnou šířkou

en: Small:
cs: Malé:

en: Select small font
cs: Vyberte malé písmo

en: Toolbar:
cs: Panel nástrojů:

en: Select toolbar font
cs: Vyberte písmo pro nástrojový panel

en: Menu:
cs: Nabídka:

en: Select menu font
cs: Vyberte písmo nabídky

en: Window title:
cs: Titulek okna:

en: Select window title font
cs: Vyberte písmo titulku okna

en: Anti-Aliasing:
cs: Vyhlazování:

en: Enable
cs: Povolit

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
cs: Pixely na obrazovkách jsou obecně zarovnány v mřížce. Takže tvary písma, které není s touto mřížkou zarovnáno, budou vypadat hranatě dokud pro redukci tohoto efektu nepoužijeme techniky jako <emphasis>anti-aliasing</emphasis>. Pokud tato volba nezpůsobuje problémy, obecně je lépe ponechat ji zapnutou.

en: Exclude range from anti-aliasing
cs: V tomto rozmezí nepožívat vyhlazování

en: %1 pt
cs: %1 bodů

en: to
cs: do

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
cs: Podpixelové vykreslování:

en: Force font DPI:
cs: Vynutit DPI písem:

en: Select Font
cs: Vybrat písmo
