plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (83 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
ca@valencia: Comissió Electrotècnica Internacional (IEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ca@valencia: Sistema mètric (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ca@valencia: Binari -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ca@valencia: Binari - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ca@valencia: Imperial del RU

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ca@valencia: Imperial dels EUA

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ca@valencia: Mètric

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
ca@valencia: Carta

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
ca@valencia: A càrrec de

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ca@valencia: Empresa Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
ca@valencia: Departament de desenvolupament

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
ca@valencia: Edifici de desenvolupament

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ca@valencia: Carrer Major

[ctx: House number]
en: House 1
ca@valencia: Casa 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ca@valencia: Sala 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ca@valencia: Planta 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
ca@valencia: Barri

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
ca@valencia: 12345

[ctx: Town or city]
en: City
ca@valencia: Ciutat

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
ca@valencia: Província

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ca@valencia: Cognoms

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ca@valencia: COGNOMS

[ctx: First given name]
en: FirstName
ca@valencia: Nom

[ctx: First given initial]
en: F
ca@valencia: N

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
ca@valencia: Nom

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ca@valencia: AltreNom

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ca@valencia: NomAddicional

[ctx: Profession]
en: Profession
ca@valencia: Professió

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ca@valencia: No s'ha trobat cap exemple per a esta configuració regional

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ca@valencia: No s'han pogut trobar les configuracions regionals disponibles del sistema utilitzant l'eina <command>localectl</command>. Informeu d'este error a <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ca@valencia: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ca@valencia: No s'ha pogut localitzar l'executable «check-language-support»

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ca@valencia: No s'ha pogut executar «check-language-support», eixida: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ca@valencia: No s'han resolt tots els paquets que falten! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ca@valencia: No s'ha pogut instal·lar el paquet %1

en: Another process is already running, please retry later
ca@valencia: Ja hi ha un altre procés executant-se. Torneu-ho a provar més tard

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ca@valencia: No teniu autorització per a editar el fitxer de configuració regional

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
ca@valencia: No s'ha pogut localitzar l'executable «locale-gen»

en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

en: Default for System
ca@valencia: Predeterminada del sistema

en: Default
ca@valencia: Predeterminat

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ca@valencia: C predeterminat del sistema

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ca@valencia: Predeterminat per a %1

[ctx: @info:title]
en: Language
ca@valencia: Idioma

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ca@valencia: Nombres

[ctx: @info:title]
en: Time
ca@valencia: Data i hora

[ctx: @info:title]
en: Currency
ca@valencia: Moneda

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ca@valencia: Mesures

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ca@valencia: Mida del paper

[ctx: @info:title]
en: Address
ca@valencia: Adreça

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ca@valencia: Estil de nom

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ca@valencia: Números de telèfon

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ca@valencia: Dades i mides d'emmagatzematge

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ca@valencia: Predeterminada del sistema

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ca@valencia:  (Format estàndard %1)

en: Inherit Language
ca@valencia: Idioma heretat

en: Language
ca@valencia: Idioma

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ca@valencia: Posar altres idiomes davall l'anglés pot provocar un comportament no desitjat en algunes aplicacions. Si voleu que el vostre sistema utilitze l'anglés, elimineu tots els altres idiomes.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ca@valencia: L'idioma «%1» no està implementat

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ca@valencia: Afegiu els idiomes en l'ordre que vulgueu veure'ls en les aplicacions.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ca@valencia: Canvia l'idioma

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ca@valencia: Canvi d'idioma

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ca@valencia: Mou cap a dalt de tot

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ca@valencia: Elimina

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ca@valencia: No hi ha cap idioma configurat

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ca@valencia: Afig idiomes

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ca@valencia: Afegir-ne més…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ca@valencia: Els canvis s'efectuaran la pròxima vegada que us connecteu.

en: Restart now
ca@valencia: Reinicia ara

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ca@valencia: S'estan generant els fitxers d'implementació d'idioma i de configuració regional; no apagueu l'ordinador encara.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ca@valencia: S'han generat fitxers d'implementació d'idioma i de configuració regional, però les fonts específiques de la llengua no s'han pogut instal·lar automàticament. Si l'idioma requerix que les fonts especialitzades es mostren correctament, haureu de descobrir quines són i instal·lar-les vós mateix.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ca@valencia: S'han instal·lat els fitxers necessaris d'implementació d'idioma i de configuració regional. Ara és segur apagar l'ordinador.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ca@valencia: Modifica…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
ca@valencia: Dades i mides d'emmagatzematge

en: Numbers
ca@valencia: Nombres

en: Time
ca@valencia: Hora

en: Currency
ca@valencia: Moneda

en: Measurements
ca@valencia: Mesures

en: Paper Size
ca@valencia: Mida del paper

[ctx: Postal Address]
en: Address
ca@valencia: Adreça

[ctx: Name Style]
en: Name
ca@valencia: Nom

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ca@valencia: Número de telèfon
