plasma-workspace - en to az translation catalogue (87 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
az: Beynəlxalq Elektronik Komossiya (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
az: Elektronik cihazları üzrə ixtisaslaşmış mühəndislər cəmiyyəti (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
az: Metr sistemi (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
az: İkili -  kibibayt (KiB), mebibayt (MiB), qiqibayt (QiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
az: İkili - kilobayt (kB), meqabayt (MB), Qiqabayt (QB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
az: Onluq - kilobayt (kB), meqabayt (MB), qiqabayt (QB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
az: İmperial (Böyük Britaniya)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
az: İmperial (ABŞ)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
az: Metrik

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
az: Sİyahı

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
az: gözətçi

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
az: "ACME" şirkəti

[ctx: Department name]
en: Development Department
az: Tərtibat Şöbəsi

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
az: Tərtibat binası

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
az: Əsas küçə

[ctx: House number]
en: House 1
az: Ev 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
az: Otaq 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
az: Mərtəbə 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
az: Şəhər mərkəzi

[ctx: Town or city]
en: City
az: Şəhər

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
az: Əyalət

[ctx: Family names]
en: FamilyName
az: Ləqəb

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
az: LƏQƏB

[ctx: First given name]
en: FirstName
az: Adı

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
az: Adı

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
az: Başqa adı

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
az: Əlavə adı

[ctx: Profession]
en: Profession
az: Peşəsi

[ctx: Salutation]
en: Doctor
az: Həkim

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
az: Bu yer üçün bir nümunə tapılmadı

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
az: <command>localectl</command> alətini istifadə edən sistemin əlçatan dil dəstəyini tapmaq mümkün olmadı. <link>https://bugs.kde.org</link> saytında bu xəta haqqında məlumat verin.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
az: %1 (Braziilya)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
az: "check-language-support" icra faylını tapmaq mümkün olmadı

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
az: check-language-support uğursuz oldu, bildiriş: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
az: Çatışmayan paketlərin hamısını təmin etmək mümkün olmadı! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
az: %1 paketini quraşdırmaq mümkün olmadı

en: Another process is already running, please retry later
az: Başqa əməliyyat artıq icra olunur. lütfən sonra cəhd edin

en: Unauthorized to edit locale configuration file
az: Yerli dil tənzimləmə faylına düzəliş səlahiyyətiniz yoxdur

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
az: "/etc/locale.gen" faylını açmaq mükün olmadı

en: Can't locate executable `locale-gen`
az: "locate-gen" icra faylını tapmaq mümkün olmadı

en: Unknown
az: Naməlum

en: Default for System
az: Sistemin standart dili

en: Default
az: Standart

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
az: Sistemin standart dili C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
az: %1 üçün standart

[ctx: @info:title]
en: Language
az: Dil

[ctx: @info:title]
en: Numbers
az: Saylar

[ctx: @info:title]
en: Time
az: Vaxt

[ctx: @info:title]
en: Currency
az: Valyuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
az: Ölçü

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
az: Vərəq ölçüsü

[ctx: @info:title]
en: Address
az: Ünvan

[ctx: @info:title]
en: Name Style
az: Adlanma tərzi

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
az: Telefon nömrələri

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
az: Verilənlərin və yaddaşın ölçüləri

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
az: Sitemin ilkin vəziyyəti

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
az: KiB, MiB, QiB; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
az: KB, MB, QB; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
az: kB, MB, QB; %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
az:  (%1 üçün standart format)

en: Inherit Language
az: Dilə görə miras almaq

en: Language
az: Dil

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
az: Hər hansı dili ingilis dilindən aşağıda yerləşdirmək arzuolunmaz hallara səbəb ola bilər. Əgərsistemi ingiliscə istifadə etmək istəyirsinizsə o zaman bütün başqa dilləri silin.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
az: "%1" dili dəstəklənmir

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
az: Tətbiqlərinizdə görmək istədiyiniz dilləri sıra ilə əlavə edin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
az: Dili dəyişin

[ctx: @title:window]
en: Change Language
az: Dili dəyişin

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
az: Yuxarıya köçürün

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
az: Silin

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
az: Dil tənzimlənməyib

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
az: Dillər əlavə edin

[ctx: @action:button]
en: Add More…
az: Başqalarını əlavə edin

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
az: Dəyişikliklər növbəti dəfə sistemə daxil olduqda qüvvəyə minəcəkdir.

en: Restart now
az: İndi yenidən başladın

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
az: Yerli dil və formatlarının dəstəklənməsi faylı yaradılır, hələlik kompyuteri söndürməyin.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
az: Yerli format və dil dəstək faylları yaradıldı, lakin dilə məxsus şriftlər avtomatik quraşdırılmadı. Əgər məzmunun dilinizdə düzgün göstərilməsi üçün xüsusi şriftlər tələb olunursa onu özünüz axtarmalı və quraşdırmalısınız.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
az: Lazımi yerli format və dil dəstəyi faylları quraşdırılıb. İndi kompyuterinizi təhlükəsiz söndürə bilərsiniz.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
az: Dəyşdirin…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
az: Verilənlərin və yaddaşın ölçüləri

en: Numbers
az: Saylar

en: Time
az: Vaxt

en: Currency
az: Pul vahidi

en: Measurements
az: Ölçü vahidləri

en: Paper Size
az: Vərəq ölçüsü

[ctx: Postal Address]
en: Address
az: Ünvan

[ctx: Name Style]
en: Name
az: Adı

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
az: Telefon nömrəsi
