kcmstyle - en to ar translation catalogue (36 entries)

en: %1 is not a valid GTK Theme archive.
ar: %1 الملف ليس أرشيف سمة جي.تي.كي صالحًا.

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
ar: هناك خطأ في تحميل مربع حوار التشكيل لهذا الأسلوب.

en: Failed to apply selected style '%1'.
ar: فشل في تطبيق النمط المختار '%1'.

en: Configure %1
ar: اضبط %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Tab 1
ar: لسان 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
ar: زر الدفع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Combo box
ar: صندوق التحرير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Checkbox
ar: خانة تأشير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_1)
en: Radio button
ar: زر الدائرة

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
ar: %p٪

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ar: لسان 2

note: i18n: ectx: label, entry (widgetStyle), group (KDE)
en: Application style
ar: نمط التطبيق

note: i18n: ectx: label, entry (iconsOnButtons), group (KDE)
en: Show icons on buttons
ar: اظهر الأيقونات على الأزرار

note: i18n: ectx: label, entry (iconsInMenus), group (KDE)
en: Show icons in menus
ar: اظهر الأيقونات في القوائم

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyle), group (Toolbar style)
en: Main toolbar label
ar: تسمية شريط الأدوات الرئيس

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyleOtherToolbars), group (Toolbar style)
en: Secondary toolbar label
ar: تسمية شريط الأدوات الثانوي

[ctx: @title:window]
en: Configure Icons and Toolbars
ar: اضبط الأيقونات وأشرطة الأدوات

en: Show icons:
ar: اظهر الأيقونات:

en: On buttons
ar: على الأزرار

en: In menus
ar: في القائمة

en: Main toolbar label:
ar: تسمية شريط الأدوات الرئيس:

en: None
ar: بدون

en: Text only
ar: النص فقط

en: Beside icons
ar: بجوار الأيقونات

en: Below icon
ar: تحت الأيقونات

en: Secondary toolbar label:
ar: تسمية شريط الأدوات الثانوي:

en: GNOME/GTK Application Style
ar: نمط تطبيق غنوم/جي.تي.كي

en: GTK theme:
ar: سمة جي.تي.ك:

en: Preview…
ar: عاين...

en: Install from File…
ar: ثبت من ملف...

en: Get New GNOME/GTK Application Styles…
ar: احصل علىنمط تطبيق غنوم/جي.تي.كي جديد…

en: Select GTK Theme Archive
ar: اختر أرشيف سمة جي.تي.كي

en: GTK Theme Archive (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)
ar: أرشيف سمة جي.تي.كي (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)

en: Configure Icons and Toolbars…
ar: اضبط الأيقونات وأشرطة الأدوات…

en: Configure GNOME/GTK Application Style…
ar: اضبط نمط تطبيق غنوم/جي.تي.كي…

en: Configure Style…
ar: اضبط النمط...
