plasma-workspace - en to ar translation catalogue (93 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
ar: اللجنة الكهروتقنية الدولية (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
ar: المجلس المشترك لهندسة الأجهزة الإلكترونية (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ar: النظام المتري (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ar: ثنائي - كيبيبايت (كي.بايت)، ميبيبايت (مي.بايت)، جيبيبايت (غي.بايت)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ar: ثنائي - كيلو بايت (ك.بايت)، ميغا بايت (م.بايت)، غيغا بايت (غ.بايت)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ar: عشري - كيلو بايت (ك.بايت)، ميغا بايت (م.بايت)، غيغا بايت (غ.بايت)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ar: النّظام البريطانيّ الإمبراطوريّ

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ar: النّظام الأمريكيّ الإمبراطوريّ

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ar: النّظام المتريّ

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
ar: رسالة

[ctx: PaperSize combobox]
en: A4
ar: أي 4

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
ar: المتعهد

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ar: شركة الصفاء

[ctx: Department name]
en: Development Department
ar: قسم التطوير

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
ar: مبنى دليل

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ar: الشارع الرئيس

[ctx: House number]
en: House 1
ar: المنزل 12

[ctx: Room number]
en: Room 2
ar: الغرفة 3

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ar: الطابق 2

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
ar: وسط المدينة

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
ar: 123

[ctx: Town or city]
en: City
ar: المدينة

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
ar: الولاية

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ar: اسم‌العائلة

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ar: اسم‌العائلة (حروف كبيرة)

[ctx: First given name]
en: FirstName
ar: الاسم‌الأول

[ctx: First given initial]
en: F
ar: ص

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ar: اسم‌آخر

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ar: اسم‌إضافي

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
ar: س

[ctx: Profession]
en: Profession
ar: المهنة

[ctx: Salutation]
en: Doctor
ar: طبيب

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
ar: د.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
ar: د.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ar: لا يمكن العثور على مثال لهذه الإعدادات المحلية

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ar: تعذر العثور على قائمة المحليات المتوفرة للنظام باستخدام أداة <command>localectl</command>. فضلاً أبلغ عن هذا بواسطة <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is language name, %2 is language code name]
en: %1 (%2)
ar: ‏%1 (%2)

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ar: %1 (البرازيل)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ar: لا يمكن تحديد موقع برنامج `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ar: فشل check-language-support ، الخرج: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ar: لم يتمكن من حل جميع الحزم الناقصة! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ar: فشل في تثبيت الحزمة %1

en: Another process is already running, please retry later
ar: يوجد عملية تعمل حاليا، الرجاء المحاولة لاحقا

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ar: غير مصرح لتحرير ملف ضبط الإعدادات المحلية

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ar: لا يمكن فتح ملف ‎`/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
ar: لا يمكن تحديد موقع برنامج `locale-gen`

en: Unknown
ar: مجهول

en: Default for System
ar: المبدئي للنظام

en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ar: مبدئي النظام C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ar: المبدئي لـ%1

[ctx: @info:title]
en: Language
ar: اللغة

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ar: الأرقام

[ctx: @info:title]
en: Time
ar: الوقت

[ctx: @info:title]
en: Currency
ar: العملة

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ar: المقاسات

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ar: حجم الورقة

[ctx: @info:title]
en: Address
ar: العنوان

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ar: تنسيق الاسم

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ar: أرقام الهاتف

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ar: أحجام تخزين البيانات

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ar: افتراضيات النظام

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
ar: كي.بايت، مي.بايت، غي.بايت ؛ %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
ar: ك.بايت، م.بايت، غ.بايت ؛ %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
ar: ك.بايت، م.بايت، غ.بايت ؛ %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ar:  (التنسيق القياسي لـ %1)

en: Inherit Language
ar: توارث اللغة

en: Language
ar: اللغة

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ar: سيؤدي وضع أي لغة أخرى أسفل اللغة الإنجليزية إلى حدوث سلوك غير مرغوب فيه في بعض التطبيقات. إذا كنت تريد أن تستخدم الإنجليزية في نظامك، فأزل جميع اللغات الأخرى.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ar: اللغة "%1" غير مدعومة

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ar: أضف اللغات بالترتيب الذي تريد عرضه في تطبيقاتك

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ar: غيّر اللغة

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ar: غيّر اللغة

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ar: انقل للأعلى

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ar: لم تُضبط أي لغة

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ar: أضِف لغات

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ar: أضف المزيد…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ar: ستأخذ التغييرات مفعولها في المرة القادمة التي تلج فيها.

en: Restart now
ar: أعِد التشغيل الآن

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ar: يولد الإعدادات المحلية وملفات دعم اللغة، لا تطفئ الحاسوب.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ar: أنشئت ملفات دعم الإعدادات المحلية واللغات، ولكن تعذر تثبيت الخطوط الخاصة باللغة تلقائيًا. إذا كانت لغتك تتطلب خطوطًا متخصصة ليتم عرضها بشكل صحيح؛ فستحتاج إلى اكتشاف ماهيتها وتثبيتها بنفسك.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ar: ثبتت الإعدادات المحلية وملفات دعم اللغة. يمكنك الآن إيقاف تشغيل الحاسوب بأمان.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ar: عدّل…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
ar: أحجام تخزين البيانات

en: Numbers
ar: الأرقام

en: Time
ar: الوقت

en: Currency
ar: العملة

en: Measurements
ar: المقاسات

en: Paper Size
ar: حجم الورقة

[ctx: Postal Address]
en: Address
ar: العنوان

[ctx: Name Style]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ar: رقم الهاتف
