plasma-workspace - en to ar translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
ar: بدل وضع عدم الإزعاج

en: Other Applications
ar: التطبيقات الأخرى

en: Show popups
ar: أظهر المنبثقات

en: Show in do not disturb mode
ar: أظهر في وضع عدم الإزعاج

en: Show in history
ar: أظهر في التاريخ

en: Show notification badges
ar: أظهر شارات الإشعار

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ar: اضبط الأحداث

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ar: لا يدعم هذا التطبيق تكوين الإشعارات على أساس كل حدث

en: Show a message in a pop-up
ar: اعرض رسالة في منبثقة

en: Play a sound
ar: شغّل صوتًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ar: عاين الصوت

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ar: صفّر

en: Choose sound file
ar: اختر ملف صوت

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
ar: إخطارات النّظام

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
ar: إعدادات التطبيق

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ar: تعذر العثور على أداة "الإشعارات" المطلوبة لعرض الإشعارات. تأكد من تمكينها إما في صينية النظام أو كأداة مستقلة.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ar: الإشعارات تزود حاليا بواسطة '%1 %2' عوضا عن بلازما.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ar: الإشعارات لا تزود بواسطة بلازما حاليًا.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ar: نمط عدم الإزعاج

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ar: مكّن آليا:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ar: عندما تكون الشاشات مكررة

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ar: أثناء مشاركة الشاشة

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ar: بدّل يدويا باستخدام الاختصار:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ar: شروط الظهور

en: Critical notifications:
ar: إشعارات حرجة:

en: Show in Do Not Disturb mode
ar: أظهر في وضع عدم الإزعاج

en: Normal notifications:
ar: إشعارات عادية:

en: Show over full screen windows
ar: أظهر فوق نوافذ مالئة الشاشة

en: Low priority notifications:
ar: إشعارات ذات أولوية منخفضة:

en: Show popup
ar: أظهر المنبثقات

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
ar: المنبثقات

[ctx: @label]
en: Location:
ar: المكان:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ar: قرب أيقونة الإشعار

en: Choose Custom Position…
ar: اختر موضع مخصص...

en: %1 second | %1 seconds
ar[0]: 0 ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %1 ثواني
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ar: أخف بعد:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ar: تغذية إضافية

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ar: أظهر في التنبيهات

en: Application progress:
ar: تقدم التطبيق:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ar: أبقِ النوافذ المنبثقة مفتوحة أثناء التقدم

en: Notification badges:
ar: شارات إشعار:

en: Show in task manager
ar: أظهر في مدير المهام

en: Popup Position
ar: موضع المنبثقات

en: Application Settings
ar: إعدادات التطبيق

en: Applications
ar: التطبيقات

en: System Services
ar: خدمات النظام

en: No application or event matches your search term
ar: لا يوجد تطبيق أو حدث يطابق مصطلح البحث الخاص بك

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ar: حدد تطبيقًا من القائمة لتكوين إعدادات الإشعارات وسلوكه
