plasma-workspace - en to ar translation catalogue (33 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
ar: تبدأ حرارة اللون بالتغير في وقت الليل عند %1 وتكتمل عند %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
ar: تبدأ حرارة اللون بالتغير في وقت النهار عند %1 وتكتمل عند %2

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
ar: اطرق لاختيار موقعك على الخريطة.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
ar: انقر لاختيار موقعك على الخريطة.

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
ar: معدل من  <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> بواسطة TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
ar: خط العرض:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
ar: خط الطول:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
ar: مرشح الضوء الأزرق يجعل الألوان على الشاشة أكثر دفئًا.

[ctx: Color temperature in Kelvin]
en: %1K
ar: %1 كلفن

en: Day light temperature:
ar: حرارة الإضاءة النهارية:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
ar: بارد (بدون مرشح)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
ar: دافئ

en: Night light temperature:
ar: حرارة الإضاءة الليلية:

en: Switching times:
ar: وقت التبديل:

en: Always off
ar: دائما معطل

en: Sunset and sunrise at current location
ar: من غروب الشمس وشروقها في الموقع الحالي

en: Sunset and sunrise at manual location
ar: غروب الشمس وشروقها في موقع يدوي

en: Custom times
ar: وقت مخصص

en: Always on night light
ar: دائما على الإضاءة الليلية

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
ar: الموقع الحالي:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
ar: العرض: %1°   الطول: %2°

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
ar: ستستخدم خدمة <application>GeoClue2</application> لتحديث موقع الجهاز بشكل دوري باستخدام نظام تحديد المواقع العالمي (GPS) أو مثلث برج الخلية إذا كان متاحًا، أو عن طريق إرسال عنوان IP الخاص به إلى <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
ar: ستستخدم خدمة <application>%1</application> لتحديث موقع الجهاز بشكل دوري. يُرجى فتح تقرير عن الأخطاء على <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> وطلب من مطوري كيدي كتابة وصف تفصيلي لما ستفعله هذه الخدمة.

en: Begin night light at:
ar: تبدأ الإضاءة الليلية عند:

en: Begin day light at:
ar: تبدأ الإضاءة النهارية عند:

en: Transition duration:
ar: مدة الانتقال:

en: %1 minute | %1 minutes
ar[0]: %1 دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %1 دقائق
ar[4]: %1 دقيقة
ar[5]: %1 دقيقة

en: Input minutes - min. 1, max. 600
ar: الإدخال دقائق أقل شيء 1 و أكثر شيء 600

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
ar: يحدد الموقع...

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
ar: الساعة

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
ar: الدقيقة
