kcm_pulseaudio - en to pt_BR translation catalogue (62 entries)

[ctx: @label]
en: Profile:
pt_BR: Perfil:

en: Device name not found
pt_BR: Nome do dispositivo não encontrado

en: Port:
pt_BR: Porta:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
pt_BR: %1 (não disponível)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
pt_BR: %1 (desconectado)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
pt_BR: Testar

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
pt_BR: Mostrar canais

en: Show Inactive Devices
pt_BR: Mostrar dispositivos inativos

en: Configure Volume Controls…
pt_BR: Configurar os controles de volume...

en: Configure…
pt_BR: Configurar...

en: Requires %1 PulseAudio module
pt_BR: Requer o módulo do PulseAudio %1

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
pt_BR: Adicionar dispositivo de saída virtual para saída simultânea em todas as placas de som locais

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
pt_BR: Trocar automaticamente todos os fluxos em execução quando uma nova saída estiver disponível

en: Playback Devices
pt_BR: Dispositivos de reprodução

en: Recording Devices
pt_BR: Dispositivos de gravação

en: Inactive Cards
pt_BR: Placas inativas

en: Playback Streams
pt_BR: Sequências de reprodução

en: Recording Streams
pt_BR: Sequências de gravação

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
pt_BR: Erro ao tentar reproduzir um som de teste.
    O sistema retornou: "%1"

en: Front Left
pt_BR: Frontal esquerdo

en: Front Center
pt_BR: Frontal central

en: Front Right
pt_BR: Frontal direito

en: Side Left
pt_BR: Lado esquerdo

en: Side Right
pt_BR: Lado direito

en: Rear Left
pt_BR: Traseiro esquerdo

en: Rear Right
pt_BR: Traseiro direito

en: Click on any speaker to test sound
pt_BR: Clique em qualquer alto-falante para testar o som

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
pt_BR: Ativar o som %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
pt_BR: Sem áudio %1

en: Notification Sounds
pt_BR: Sons de notificação

en: Volume Controls
pt_BR: Controles de volume

en: Raise maximum volume
pt_BR: Aumentar o volume máximo

en: Volume change step:
pt_BR: Passo da alteração de volume:

en: Play audio feedback for changes to:
pt_BR: Reproduzir retorno sonoro das alterações para:

en: Audio volume
pt_BR: Volume do áudio

en: Show visual feedback for changes to:
pt_BR: Mostrar retorno visual das alterações para:

en: Microphone sensitivity
pt_BR: Sensibilidade do microfone

en: Mute state
pt_BR: Estado mudo

en: Default output device
pt_BR: Dispositivo de saída padrão

en: Increase Volume
pt_BR: Aumentar volume

en: Decrease Volume
pt_BR: Diminuir volume

en: Increase Volume by 1%
pt_BR: Aumenta o volume em 1%

en: Decrease Volume by 1%
pt_BR: Diminui o volume em 1%

en: Increase Microphone Volume
pt_BR: Aumentar volume do microfone

en: Decrease Microphone Volume
pt_BR: Diminuir volume do microfone

en: Mute
pt_BR: Sem áudio

en: Mute Microphone
pt_BR: Microfone sem som

en: Audio Volume
pt_BR: Volume do áudio

en: No such device
pt_BR: Este dispositivo não existe

en: No output device
pt_BR: Sem dispositivo de saída

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
pt_BR: %1 (%2% Bateria)

en: Play all audio via this device
pt_BR: Reproduzir todo o áudio com este dispositivo

en: Record all audio via this device
pt_BR: Gravar todo o áudio com este dispositivo

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
pt_BR: Portas

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
pt_BR: Perfis

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
pt_BR: Reproduzir áudio usando

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
pt_BR: Gravar áudio usando

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Microphone Muted
pt_BR: Microfone mudo

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
pt_BR: %1 estão usando o microfone

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
pt_BR: %1 está usando o microfone (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
pt_BR: %1 está usando o microfone
