kcm_pulseaudio - en to pt translation catalogue (49 entries)

[ctx: @label]
en: Profile:
pt: Perfil:

en: Port:
pt: Porta:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
pt: %1 (indisponível)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
pt: %1 (desligada)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
pt: Testar

en: Show Inactive Devices
pt: Mostrar os Dispositivos Inactivos

en: Configure Volume Controls…
pt: Configurar os Controlos de Volume…

en: Configure…
pt: Configurar…

en: Requires %1 PulseAudio module
pt: Precisa do módulo do PulseAudio %1

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
pt: Adicionar um dispositivo de saída virtual para a saída simultânea em todas as placas de som locais

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
pt: Mudar automaticamente todas as transmissões em execução quando ficar disponível uma saída nova

en: Playback Devices
pt: Dispositivos de Reprodução

en: Recording Devices
pt: Dispositivos de Gravação

en: Inactive Cards
pt: Placas Inactivas

en: Playback Streams
pt: Sequências de Reprodução

en: Recording Streams
pt: Sequências de Gravação

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
pt: Erro ao tentar tocar um som de testes.
    O sistema respondeu: "%1"

en: Front Left
pt: Frontal Esquerdo

en: Front Center
pt: Frontal Central

en: Front Right
pt: Frontal Direito

en: Side Left
pt: Lateral Esquerdo

en: Side Right
pt: Lateral Direito

en: Rear Left
pt: Traseiro Esquerdo

en: Rear Right
pt: Traseiro Direito

en: Click on any speaker to test sound
pt: Carregue em qualquer altifalante para testar o som

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
pt: Repor o som do %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
pt: Silenciar o %1

en: Notification Sounds
pt: Sons das Notificações

en: Volume Controls
pt: Controlos de Volume

en: Raise maximum volume
pt: Aumentar o volume máximo

en: Volume change step:
pt: Passo de mudança do volume:

en: Play audio feedback for changes to:
pt: Reagir com áudio às mudanças de:

en: Audio volume
pt: Volume do áudio

en: Show visual feedback for changes to:
pt: Reagir visualmente às mudanças de:

en: Microphone sensitivity
pt: Sensibilidade do microfone

en: Mute state
pt: Estado de silêncio

en: Default output device
pt: Dispositivo de saída predefinido

en: Mute
pt: Silenciar

en: Play all audio via this device
pt: Reproduzir todo o áudio com este dispositivo

en: Record all audio via this device
pt: Gravar todo o áudio com este dispositivo

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
pt: Portas

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
pt: Perfis

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
pt: Reproduzir o áudio com

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
pt: Gravar o áudio com

en: Microphone
pt: Microfone

en: Microphone Muted
pt: Microfone Silenciado

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
pt: %1 estão a usar o microfone

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
pt: O %1 está a usar o microfone (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
pt: O %1 está a usar o microfone
