kcm_pulseaudio - en to ja translation catalogue (82 entries)

[ctx: @info:status error message]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command crashed.
ja: 変更は適用されていません。<nl/>wireplumber.service の再起動に失敗しました。コマンドがクラッシュしました。

[ctx: @info:status error message %1 is an integer exit code]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command terminated with code: %1.
ja: 変更は適用されていません。<nl/>wireplumber.service の再起動に失敗しました。コマンドはコード %1 で終了しました。

[ctx: @info error %1 is a list of device identifiers]
en: Failed to handle devices: %1.
ja: デバイスの処理に失敗しました: %1。

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to create directory: %1.
ja: ディレクトリの作成に失敗しました: %1。

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to open file for writing: %1.
ja: 書き込み用にファイルを開けませんでした: %1。

[ctx: @label]
en: Profile:
ja: プロファイル:

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
ja: サウンドサービスへの接続がロストしました

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
ja: 再接続を試行...

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
ja: リトライ

en: Device name not found
ja: デバイス名が見つかりません

en: Port:
ja: ポート:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
ja: %1 (利用不可)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
ja: %1 (取り外し済み)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
ja: テスト

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
ja: チャンネルを表示

en: Show Inactive Devices
ja: 非アクティブなデバイスを表示

en: Rename Devices…
ja: デバイス名を変更...

en: Configure Volume Controls…
ja: 音量コントロールを設定...

en: Configure…
ja: 設定...

en: Requires %1 PulseAudio module
ja: %1 PulseAudio モジュールが必要です

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
ja: すべてのサウンドカードで同時に出力するための仮想の出力デバイスを追加

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
ja: 新しい出力が利用可能になった時、自動的にすべてのストリームを切り替える

en: Playback Devices
ja: 再生デバイス

en: Recording Devices
ja: 録音デバイス

en: Inactive Cards
ja: 非アクティブのカード

en: Playback Streams
ja: 再生ストリーム

en: Recording Streams
ja: 録音ストリーム

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
ja: テスト音声の再生中にエラーが発生しました。
    システムのメッセージ: "%1"

en: Front Left
ja: 正面左

en: Front Center
ja: 正面中央

en: Front Right
ja: 正面右

en: Side Left
ja: 左横

en: Side Right
ja: 右横

en: Rear Left
ja: 背面左

en: Subwoofer
ja: サブウーファー

en: Rear Right
ja: 背面右

en: Mono
ja: モノラル

en: Click on any speaker to test sound
ja: スピーカーをクリックしてテスト

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
ja: %1 をミュート解除

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
ja: %1 をミュート

[ctx: @title rename audio devices]
en: Rename Devices
ja: デバイス名を変更

[ctx: @action save changes]
en: Save
ja: 保存

[ctx: @info]
en: Saving changes will restart audio services. Apps playing audio will experience interruptions and may need to be restarted.
ja: 変更を保存するとオーディオサービスが再起動します。オーディオを再生するアプリが中断されるため、再起動が必要になる場合があります。

[ctx: @action]
en: Report Bug
ja: バグを報告

[ctx: @info:status reloading the backing data]
en: Reloading
ja: リロード

[ctx: place holder text, %1 is a device name]
en: %1 (click 'Save' to apply)
ja: %1 (適用するには「保存」をクリッ)

[ctx: @action apply currently editing test]
en: Apply
ja: 適用

[ctx: @action reset device name to default]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: @label placeholder text when we don't know the default value of a device yet]
en: DEFAULT
ja: デフォルト

en: Notification Sounds
ja: 通知音

en: Volume Controls
ja: 音量コントロール

en: Raise maximum volume
ja: 最大音量を上げる

en: Volume change step:
ja: 音量変更ステップ:

en: Play audio feedback for changes to:
ja: 変更時にフィードバック音声を再生:

en: Audio volume
ja: 音量

en: Show visual feedback for changes to:
ja: 変更時に視覚フィードバックを表示:

en: Microphone sensitivity
ja: マイク感度

en: Mute state
ja: ミュート状態

en: Default output device
ja: デフォルトの出力デバイス

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Increase Volume by 1%
ja: 音量を 1% 上げる

en: Decrease Volume by 1%
ja: 音量を 1% 下げる

en: Increase Microphone Volume
ja: マイクの音量を上げる

en: Decrease Microphone Volume
ja: マイクの音量を下げる

en: Mute
ja: ミュート

en: Mute Microphone
ja: マイクをミュートする

en: Audio Volume
ja: オーディオの音量

en: No such device
ja: そのデバイスはありません

en: No output device
ja: 出力デバイスなし

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
ja: %1 (%2% バッテリー)

en: Play all audio via this device
ja: すべての音声をこのデバイスで再生

en: Record all audio via this device
ja: すべての音声をこのデバイスで録音

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
ja: ポート

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
ja: 音声を再生するデバイス

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
ja: 音声を録音するデバイス

en: Microphone
ja: マイク

en: Microphone Muted
ja: マイクミュート

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
ja: %1 はマイクを使用しています

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
ja: %1 はマイクを使用しています (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
ja: %1 はマイクを使用しています
