kcm_pulseaudio - en to he translation catalogue (82 entries)

[ctx: @info:status error message]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command crashed.
he: השינויים לא חלו.<nl/>הפעלת wireplumber.service מחדש נכשלה. הפקודה קרסה.

[ctx: @info:status error message %1 is an integer exit code]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command terminated with code: %1.
he: השינויים לא חלו.<nl/>הפעלת wireplumber.service מחדש נכשלה. הפקודה הושמדה עם הקוד: %1.

[ctx: @info error %1 is a list of device identifiers]
en: Failed to handle devices: %1.
he: הטיפול בהתקנים נכשל: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to create directory: %1.
he: יצירת התיקייה נכשלה: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to open file for writing: %1.
he: פתיחת הקובץ לכתיבה נכשלה: %1.

[ctx: @label]
en: Profile:
he: פרופיל:

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
he: החיבור לשירות השמע נקטע

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
he: מתבצע ניסיון להתחבר שוב…

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
he: לנסות שוב

en: Device name not found
he: שם ההתקן לא נמצא

en: Port:
he: פתחה:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
he: %1 (לא זמין)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
he: %1 (מנותק)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
he: בדיקה

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
he: הצגת ערוצים

en: Show Inactive Devices
he: הצגת התקנים שאינם פעילים

en: Rename Devices…
he: שינוי שמות התקנים…

en: Configure Volume Controls…
he: הגדרת פקדי עוצמת שמע…

en: Configure…
he: הגדרה…

en: Requires %1 PulseAudio module
he: דורש את המודול %1 של PulseAudio

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
he: הוספת התקן פלט וירטואלי כדי לדמות פלט בכל כרטיסי השמע המקומיים

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
he: להחליף כל ההזרמות הפעילות אוטומטית כשפלט חדש זמין

en: Playback Devices
he: התקני השמעה

en: Recording Devices
he: התקני הקלטה

en: Inactive Cards
he: כרטיסים לא פעילים

en: Playback Streams
he: תזרימי נגינה

en: Recording Streams
he: תזרימי הקלטה

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
he: שגיאה בעת ניסיון לנגן צליל לבדיקה.
    תגובת המערכת: „%1”

en: Front Left
he: קדמי שמאלי

en: Front Center
he: קדמי אמצעי

en: Front Right
he: קדמי ימני

en: Side Left
he: צידי שמאלי

en: Side Right
he: צידי ימני

en: Rear Left
he: אחורי שמאלי

en: Subwoofer
he: סאבוופר

en: Rear Right
he: אחורי ימני

en: Mono
he: מונו

en: Click on any speaker to test sound
he: יש ללחוץ על כל אחד מהרמקולים כדי לבדוק קול

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
he: ביטול השתקת %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
he: השתקת %1

[ctx: @title rename audio devices]
en: Rename Devices
he: שינוי שמות התקנים

[ctx: @action save changes]
en: Save
he: שמירה

[ctx: @info]
en: Saving changes will restart audio services. Apps playing audio will experience interruptions and may need to be restarted.
he: שמירת השינויים תפעיל את שירותי השמע מחדש. יישומים שפולטים שמע יחוו הפרעות ואולי צריך להפעיל אותם מחדש.

[ctx: @action]
en: Report Bug
he: דיווח על תקלה

[ctx: @info:status reloading the backing data]
en: Reloading
he: רענון

[ctx: place holder text, %1 is a device name]
en: %1 (click 'Save' to apply)
he: %1 (יש ללחוץ על ‚שמירה’ כדי להחיל)

[ctx: @action apply currently editing test]
en: Apply
he: החלה

[ctx: @action reset device name to default]
en: Reset
he: איפוס

[ctx: @label placeholder text when we don't know the default value of a device yet]
en: DEFAULT
he: ברירת מחדל

en: Notification Sounds
he: צלילי התראה

en: Volume Controls
he: פקדי עוצמת שמע

en: Raise maximum volume
he: הגברת העוצמה המרבית

en: Volume change step:
he: צעד שינוי עוצמת שמע:

en: Play audio feedback for changes to:
he: ניגון משוב צלילי לשינויים אצל:

en: Audio volume
he: עוצמת שמע

en: Show visual feedback for changes to:
he: הצגת משוב חזותי לשינוים אצל:

en: Microphone sensitivity
he: רגישות המיקרופון

en: Mute state
he: מצב השתקה

en: Default output device
he: התקן פלט כברירת מחדל

en: Increase Volume
he: הגברת עוצמת השמע

en: Decrease Volume
he: הנמכת עוצמת השמע

en: Increase Volume by 1%
he: הגברת עוצמת השמע ב־1%

en: Decrease Volume by 1%
he: הנמכת עוצמת השמע ב־1%

en: Increase Microphone Volume
he: הגברת עוצמת המיקרופון

en: Decrease Microphone Volume
he: הנמכת עוצמת המיקרופון

en: Mute
he: השתקה

en: Mute Microphone
he: השתקת המיקרופון

en: Audio Volume
he: עוצמת שמע

en: No such device
he: אין כזה התקן

en: No output device
he: אין התקן פלט

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
he: %1 (%2% סוללה)

en: Play all audio via this device
he: לנגן את כל השמע דרך ההתקן הזה

en: Record all audio via this device
he: להקליט את כל השמע דרך ההתקן הזה

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
he: פתחות

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
he: פרופילים

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
he: לנגן שמע באמצעות

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
he: להקליט שמע באמצעות

en: Microphone
he: מיקרופון

en: Microphone Muted
he: המיקרופון מושתק

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
he: %1 משתמשים במיקרופון

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
he: %1 משתמש במיקרופון (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
he: %1 משתמש במיקרופון
