plasma-nm - en to tg translation catalogue (41 entries)

[ctx: General]
en: General configuration
tg: Танзимоти умумӣ

en: Wired
tg: Симӣ

en: 802.1x Security
tg: Амнияти 802.1x

en: Wi-Fi Security
tg: Амнияти Wi-Fi

en: Mobile Broadband (%1)
tg: Алоқаи паҳннавори мобилӣ (%1)

en: Infiniband
tg: Алоқаи навори беинтиҳо

en: Bond
tg: Алоқа

en: Bridge
tg: Пул

en: Team
tg: Даста

en: New %1 connection
tg: Павасти "%1"-и нав

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Connection name:
tg: Номи пайваст:

en: InfiniBand
tg: Алоқаи навори беинтиҳо

[ctx: bond mode]
en: Active backup
tg: Нусхаи эҳтиётии фаъол

[ctx: infiniband transport mode]
en: Connected
tg: Пайваст шуд

[ctx: Header text for IPv4 address]
en: Address
tg: Нишонӣ

[ctx: Header text for IPv4 netmask]
en: Netmask
tg: Ниқоби шабака

[ctx: Header text for IPv4 gateway]
en: Gateway
tg: Нишонии шабакаи дарича

en: Other DNS Servers:
tg: Серверҳои DNS-и дигар:

en: DNS Servers:
tg: Серверҳои DNS:

[ctx: The VPN connection is active]
en: Activated
tg: Фаъол шуд

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: One minute ago | %1 minutes ago
tg[0]: Як дақиқа пеш
tg[1]: %1 дақиқа пеш

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: One hour ago | %1 hours ago
tg[0]: Як соат пеш
tg[1]: %1 соат пеш

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: Last used one minute ago | Last used %1 minutes ago
tg[0]: Як дақиқа пеш охирон маротиба истифода шуд
tg[1]: %1 дақиқа пеш охирон маротиба истифода шуд

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: Last used one hour ago | Last used %1 hours ago
tg[0]: Як соат пеш охирон маротиба истифода шуд
tg[1]: %1 соат пеш охирон маротиба истифода шуд

en: VPN connections
tg: Пайвастҳои VPN

en: WireGuard
tg: Муҳофизати симӣ

[ctx: A network device is connected, but there is only link-local connectivity]
en: Connected
tg: Пайваст шуд

[ctx: A network device is connected, but there is only site-local connectivity]
en: Connected
tg: Пайваст шуд

[ctx: A network device is connected, with global network connectivity]
en: Connected
tg: Пайваст шуд

[ctx: Networking is inactive and all devices are disabled]
en: Inactive
tg: Ғайрифаъол

[ctx: There is no active network connection]
en: Disconnected
tg: Пайваст ҷудо шуд

[ctx: Network connections are being cleaned up]
en: Disconnecting
tg: Дар ҳоли ҷудокунии пайваст

[ctx: A network device is connecting to a network and there is no other available network connection]
en: Connecting
tg: Дар ҳоли пайвастшавӣ

en: Connecting to %1
tg: Дар ҳоли пайвастшавӣ ба %1

en: Connected to %1 (no connectivity)
tg: Ба %1 пайваст шуд (пайвастагӣ нест)

en: Connected to %1 (limited connectivity)
tg: Ба %1 пайваст шуд (пайвастагии маҳдуд)

en: Connected to %1 (log in required)
tg: Ба %1 пайваст шуд (воридшавӣ лозим аст)

en: Connected to %1
tg: Ба %1 пайваст шуд

en: NetworkManager not running
tg: Мудири шабака дар ҳоли иҷро намебошад

en: NetworkManager 0.9.8 required, found %1.
tg: Мудири шабакаи 0.9.8 лозим аст, гунаи %1 ёфт шуд.

[ctx: global connection state]
en: Unknown
tg: Номаълум
