plasma-nm - en to is translation catalogue (57 entries)

en: Error decrypting the obfuscated password
is: Villa við að afkóða ruglað lykilorð

en: Error
is: Villa

en: NetworkManager is missing support for Cisco Compatible VPN
is: NetworkManager er ekki með stuðning við Cisco Compatible VPN

en: %1: file could not be created
is: %1: ekki tókst að búa til skrána

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Gateway:
is: Netgátt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, gateway)
en: IP/hostname of IPsec gateway.
is: IP-tala/vélarheiti IPsec-netgáttar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
is: Notandanafn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leUserName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, user)
en: User name for the connection.
is: Notandanafn fyrir tenginguna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: User password:
is: Lykilorð notanda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, leUserPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, userPassword)
en: User password for the connection.
is: Lykilorð notanda fyrir tenginguna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Group name:
is: Heiti hóps:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, group)
en: Group name
is: Heiti hóps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Group password:
is: Lykilorð hóps:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, leGroupPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, groupPassword)
en: Group password.
is: Lykilorð hóps.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useHybridAuth)
en: Enable hybrid authentication, i.e. use certificate in addition to password.
is: Virkja blandaða auðkenningu, þ.e. nota bæði vottorð og lykilorð.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useHybridAuth)
en: Use hybrid authentication
is: Nota blandaða auðkenningu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: CA file:
is: CA-skrá:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, caFile)
en: CA certificate in PEM format.
is: CA-vottorð á PEM-sniði.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
is: Ítarlegt…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Identification
is: Auðkenni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Domain:
is: Lén:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, domain)
en: (NT-)Domain name for authentication.
is: (NT-)lénsheiti fyrir auðkenningu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vendor:
is: Framleiðandi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, vendor)
en: Vendor of your IPsec gateway.
is: Framleiðandi IPsec-netgáttar þinnar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Transport and Security
is: Flutningur og öryggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption method:
is: Dulkóðunaraðferð:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, encryption)
en: Encryption method.
is: Dulkóðunaraðferð.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: NAT traversal:
is: NAT-rakning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nat)
en: NAT traversal method to use.
is: NAT-rakningaraðferð sem á að nota.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: IKE DH Group:
is: IKE DH-hópur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dhGroup)
en: Name of the IKE DH group.
is: Heiti IKE DH-hópsins.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Perfect Forward Secrecy:
is: Fullkomin framsendingarleynd (Perfect Forward Secrecy):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pfs)
en: Diffie-Hellman group to use for PFS.
is: Diffie-Hellman hópur sem á að nota fyrir PFS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Local Port:
is: Staðbundið tengi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, localport)
en: Local port to use (0-65535). 0 (default value) means random port. 500 is vpnc's default.
is: Staðbundið tengi sem á að nota (0-65535). 0 (sjálfgefið gildi) þýðir að tengi er slembivalið. 500 er sjálfgefið fyrir vpnc.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localport)
en: Random
is: Slembið

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deadPeer)
en: Disable sending DPD packets (set timeout to 0).
is: Slökkva á sendingu DPD-pakka (stilla tímamörk á 0).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deadPeer)
en: Disable dead peer detection
is: Slökkva á greiningu á dauðum jafningja (dead peer detection)

en: Advanced VPNC properties
is: Ítarlegir VPNC-eiginleikar

[ctx: VPNC encryption method]
en: Secure (default)
is: Öruggt (sjálfgefið)

[ctx: VPNC encryption method]
en: Weak (DES encryption, use with caution)
is: Veikt (DES-dulritun, notist með gát)

[ctx: VPNC encryption method]
en: None (completely insecure)
is: Ekkert (alveg óöruggt)

[ctx: NAT traversal method]
en: NAT-T when available (default)
is: NAT-T þegar það er tiltækt (sjálfgefið)

[ctx: NAT traversal method]
en: NAT-T always
is: NAT-T alltaf

[ctx: NAT traversal method]
en: Disabled
is: Óvirkt

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 1
is: DH-hópur 1

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 2 (default)
is: DH-hópur 2 (sjálfgefið)

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 5
is: DH-hópur 5

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: Server (default)
is: Þjónn (sjálfgefið)

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: None
is: Ekkert

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 1
is: DH-hópur 1

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 2
is: DH-hópur 2

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 5
is: DH-hópur 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userPasswordLabel)
en: User Password:
is: Lykilorð notanda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupPasswordLabel)
en: Group Password:
is: Lykilorð hóps:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
is: Notandanafn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leGroupName)
en: Group name.
is: Heiti hóps.
