plasma-nm - en to is translation catalogue (25 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_useCustomGatewayPort)
en: Use custom gateway port:
is: Nota sérstillt netgáttartengi (gateway port):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_useCustomTunnelMtu)
en: Use custom tunnel Maximum Transmission Unit (MTU):
is: Nota sérstillt hámarksgildi sendingar (MTU) fyrir einkagöng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_extraSshOptions)
en: Extra SSH options:
is: Auka SSH-valkostir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_remoteDeviceNumber)
en: Remote device number:
is: Fjartengt tækisnúmer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_useTapDevice)
en: Use a TAP device
is: Nota TAP-tæki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_remoteUsername)
en: Remote username
is: Fjartengt notandanafn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_doNotReplaceDefaultRoute)
en: Do not replace default route
is: Ekki skipta út sjálfgefinni leið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
is: Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_gateway)
en: Gateway:
is: Netgátt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network Settings
is: Netstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_remoteIp) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_remoteIpv6)
en: Remote IP Address:
is: Fjartengd IP-tala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_localIp) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_localIpv6)
en: Local IP Address:
is: Staðbundin IP-tala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_netmask)
en: Netmask:
is: Netmaski:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: IPv6 Network Settings
is: IPv6-netstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chk_useIpv6)
en: Use IPv6
is: Nota IPv6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_netmaskIpv6)
en: Prefix:
is: Forskeyti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Authentication
is: Auðkenning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_password)
en: Password:
is: Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_sshKeyFile)
en: SSH Key File:
is: SSH-lykilskrá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_authType)
en: Type:
is: Tegund:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmb_authType)
en: SSH Agent
is: SSH-miðlari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmb_authType)
en: Password
is: Lykilorð

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmb_authType)
en: Key authentication
is: Lykilauðkenning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advancedOption)
en: Advanced…
is: Ítarlegt…
