plasma-nm - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Error decrypting the obfuscated password
id: Error pendekripsian sandi yang dikaburkan

en: %1: file could not be created
id: %1: file tidak dapat diciptakan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, gateway)
en: IP/hostname of IPsec gateway.
id: IP/hostname dari gateway IPsec.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
id: Nama pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leUserName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, user)
en: User name for the connection.
id: Nama pengguna untuk koneksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: User password:
id: Sandi pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, leUserPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, userPassword)
en: User password for the connection.
id: Sandi pengguna untuk koneksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Group name:
id: Nama grup:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, group)
en: Group name
id: Nama grup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Group password:
id: Sandi grup:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, leGroupPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, groupPassword)
en: Group password.
id: Sandi grup.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useHybridAuth)
en: Enable hybrid authentication, i.e. use certificate in addition to password.
id: Fungsikan autentikasi hibrida, yaitu gunakan sertifikat sebagai tambahan sandi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useHybridAuth)
en: Use hybrid authentication
id: Gunakan autentikasi hibrida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: CA file:
id: File CA:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, caFile)
en: CA certificate in PEM format.
id: Sertifikat CA dalam format PEM.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
id: Tingkat lanjut...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Identification
id: Identifikasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, domain)
en: (NT-)Domain name for authentication.
id: Nama (NT-)Domain untuk autentikasi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, vendor)
en: Vendor of your IPsec gateway.
id: Vendor gateway IPsec kamu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Transport and Security
id: Transport dan Keamanan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption method:
id: Metode enkripsi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, encryption)
en: Encryption method.
id: Metode enkripsi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: NAT traversal:
id: Traversal NAT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nat)
en: NAT traversal method to use.
id: Metode traversal NAT untuk penggunaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: IKE DH Group:
id: Grup IKE DH:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dhGroup)
en: Name of the IKE DH group.
id: Nama pada grup IKE DH.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pfs)
en: Diffie-Hellman group to use for PFS.
id: Grup Diffie-Hellman yang digunakan untuk PFS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Local Port:
id: Port Lokal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, localport)
en: Local port to use (0-65535). 0 (default value) means random port. 500 is vpnc's default.
id: Port lokal yang digunakan (0-65535). 0 (nilai baku) berarti port acak. 500 adalah vpnc baku.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localport)
en: Random
id: Acak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, deadPeer)
en: Disable sending DPD packets (set timeout to 0).
id: Nonfungsikan pengiriman paket DPD (set timeout ke 0).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deadPeer)
en: Disable dead peer detection
id: Nonfungsikan deteksi peer yang mati

en: Advanced VPNC properties
id: Properti VPNC tingkat-lanjut

[ctx: VPNC encryption method]
en: Secure (default)
id: Aman (baku)

[ctx: VPNC encryption method]
en: Weak (DES encryption, use with caution)
id: Lemah (enkripsi DES, gunakan dengan hati-hati)

[ctx: VPNC encryption method]
en: None (completely insecure)
id: Nihil (secara lengkap niraman)

[ctx: NAT traversal method]
en: NAT-T when available (default)
id: NAT-T ketika tersedia (baku)

[ctx: NAT traversal method]
en: NAT-T always
id: NAT-T selalu

[ctx: NAT traversal method]
en: Disabled
id: Nonaktif

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 1
id: DH Grup 1

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 2 (default)
id: DH Grup 2 (baku)

[ctx: IKE DH group]
en: DH Group 5
id: DH Grup 5

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: Server (default)
id: Server (baku)

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: None
id: Nihil

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 1
id: DH Grup 1

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 2
id: DH Grup 2

[ctx: Perfect Forward Secrecy]
en: DH Group 5
id: DH Grup 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userPasswordLabel)
en: User Password:
id: Sandi Pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupPasswordLabel)
en: Group Password:
id: Sandi Grup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
id: Nama-pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leGroupName)
en: Group name.
id: Nama grup.
